Domů     Příroda
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Zdroj: Anthony Waddle

Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají..

Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak zvanou chytridiomykózu, při které dojde k poškození dýchacího a nervového systému těchto obojživelníků, což vede k jejich úhynu v důsledku srdečního selhání.

Nákaza se koncem 80. let 20. století rozšířila prakticky po celém světě, vyvolala pandemii a způsobila decimaci žabích populací. Má na svědomí vyhynutí nejméně 90 druhů těchto obojživelníků a významný pokles počtu zástupců u dalších 500 druhů.

Houba ohrožující obojživelníky

Ve velkém nebezpečí jsou například rosnice zlaté (Ranoidea aurea), což jsou žáby pocházející z jihovýchodní Austrálie, kde patří k největším druhům. Tyto olivově až bronzově zbarvené žáby dosahují délky 6 až 8 cm, ale mohou být dlouhé až 11 cm, přičemž samice jsou větší než samci.

Anthony Waddle, biolog z Macquarie University v Austrálie, přišel s nápadem, jak žáby ochránit. Houbě se totiž daří spíše v chladném prostředí, proto do míst přirozeného výskytu rosnic rozmístil „žabí sauny“.

Zdroj: WikiCommons by LiquidGhoul

Jedná se o cihly s deseti vyvrtanými otvory, které se na slunci ohřejí. V nich se mohou žáby vyhřívat, přičemž z děr jim vykukují jen jejich trojúhelníkovité hlavy. Tato „lázeňská kúra“ jim zachraňuje životy, pomáhá jim zotavit se z nemoci.

Ty, které se rozhodly saunu využít, trpí méně závažnou infekcí. A navíc mají až 23krát vyšší pravděpodobnost, že přežijí i další nákazu houbou Batrachochytrium dendrobatidis, která preferuje nižší teploty.

Jak zachránit rozmanitost žabích druhů?

Žabí sauny jsou jedním z kreativních přístupů k boji s touto houbou napadající obojživelníky, bohužel se nejedná o řešení pro všechny druhy žab. Pro ty, které mají rády chladnější klima, jako je například atelopus panamský (Atelopus zeteki), by pobyt v horkém prostředí žabí sauny mohl být stresující, a tudíž by pro ně nebyl přínosný.

Johnatan E. Kolby, ředitel Honduras Amphibian Rescue and Conservation Center, k tomu říká: „Není to všelék vhodný pro všechny obojživelníky, ale každá maličkost se počítá.“ Některé žáby, jako například skokan volský (Lithobates catesbeianus), jsou vůči této houbě imunní, ale bohužel přenášejí patogen na jiné druhy.

Waddle k tomu říká: „Tato parazitická houba je tak rozšířená, že zbavení se jí by bylo ekvivalentní k vymýcení běžného nachlazení, což je prakticky nemožné.“ Ani tak se ale odborníci nevzdávají naděje.

Vyvinuli vakcíny, které obsahují oslabené formy patogenu, obdobně jako původní vakcíny proti obrně u lidí. Vědci pracují také s chemickým ošetřením žab, které ale probíhá v kontrolovaném prostředí a je obtížné jej aplikovat na volně žijící zvířata.

Doufají nicméně, že si žáby postupem času vytvoří mutaci, která jim umožní nemoci odolávat, k čemuž by mohly přispět právě žabí sauny, které udržují zvířata naživu dostatečně dlouho, aby se patogenu přizpůsobila.

Štítky:
Související články
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých pachových stop, ale zároveň dokáže dekódovat příběh, který je pro nás neviditelný. Psí čumák obsahuje kolem 300 milionů čichových receptorů, zatímco člověk se musí […]
Objevy Příroda 19.6.2025
Česká republika se může pochlubit unikátní kryobankou rostlin, která již více než 20 let hraje klíčovou roli v ochraně genetické rozmanitosti ohrožených, vzácných, krajových či hospodářsky významných plodin. Rostlinné poklady naší země jsou v tomto specializovaném zařízení uchovávány pro další generace v kapalném dusíku při teplotách -196 °C. Českou kryobanku spravuje CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského […]
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako nádherní příbuzní dnešních chobotnic, amoniti. Dokonce i zástupci savců, ryb a kvetoucích rostlin utrpěly vážný pokles populací a úbytek druhů. Jen jedna skupina tvorů […]
Příroda 15.6.2025
Je to vztah starý čtvrt milionu let. A přestože je jednostranný, je stále pevný. Štěnice domácí (Cimex lectularius), drobný parazit, který leckomu po nocích pije krev, je s lidmi už tak dlouho, že se z něj stal věrný společník celé civilizace. Podle nové studie publikované v časopise Biology Letters začala tato nevábná romance už před […]
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz