Domů     Ostatní
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Zdroj: Anthony Waddle

Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají..

Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak zvanou chytridiomykózu, při které dojde k poškození dýchacího a nervového systému těchto obojživelníků, což vede k jejich úhynu v důsledku srdečního selhání.

Nákaza se koncem 80. let 20. století rozšířila prakticky po celém světě, vyvolala pandemii a způsobila decimaci žabích populací. Má na svědomí vyhynutí nejméně 90 druhů těchto obojživelníků a významný pokles počtu zástupců u dalších 500 druhů.

Houba ohrožující obojživelníky

Ve velkém nebezpečí jsou například rosnice zlaté (Ranoidea aurea), což jsou žáby pocházející z jihovýchodní Austrálie, kde patří k největším druhům. Tyto olivově až bronzově zbarvené žáby dosahují délky 6 až 8 cm, ale mohou být dlouhé až 11 cm, přičemž samice jsou větší než samci.

Anthony Waddle, biolog z Macquarie University v Austrálie, přišel s nápadem, jak žáby ochránit. Houbě se totiž daří spíše v chladném prostředí, proto do míst přirozeného výskytu rosnic rozmístil „žabí sauny“.

Zdroj: WikiCommons by LiquidGhoul

Jedná se o cihly s deseti vyvrtanými otvory, které se na slunci ohřejí. V nich se mohou žáby vyhřívat, přičemž z děr jim vykukují jen jejich trojúhelníkovité hlavy. Tato „lázeňská kúra“ jim zachraňuje životy, pomáhá jim zotavit se z nemoci.

Ty, které se rozhodly saunu využít, trpí méně závažnou infekcí. A navíc mají až 23krát vyšší pravděpodobnost, že přežijí i další nákazu houbou Batrachochytrium dendrobatidis, která preferuje nižší teploty.

Jak zachránit rozmanitost žabích druhů?

Žabí sauny jsou jedním z kreativních přístupů k boji s touto houbou napadající obojživelníky, bohužel se nejedná o řešení pro všechny druhy žab. Pro ty, které mají rády chladnější klima, jako je například atelopus panamský (Atelopus zeteki), by pobyt v horkém prostředí žabí sauny mohl být stresující, a tudíž by pro ně nebyl přínosný.

Johnatan E. Kolby, ředitel Honduras Amphibian Rescue and Conservation Center, k tomu říká: „Není to všelék vhodný pro všechny obojživelníky, ale každá maličkost se počítá.“ Některé žáby, jako například skokan volský (Lithobates catesbeianus), jsou vůči této houbě imunní, ale bohužel přenášejí patogen na jiné druhy.

Waddle k tomu říká: „Tato parazitická houba je tak rozšířená, že zbavení se jí by bylo ekvivalentní k vymýcení běžného nachlazení, což je prakticky nemožné.“ Ani tak se ale odborníci nevzdávají naděje.

Vyvinuli vakcíny, které obsahují oslabené formy patogenu, obdobně jako původní vakcíny proti obrně u lidí. Vědci pracují také s chemickým ošetřením žab, které ale probíhá v kontrolovaném prostředí a je obtížné jej aplikovat na volně žijící zvířata.

Doufají nicméně, že si žáby postupem času vytvoří mutaci, která jim umožní nemoci odolávat, k čemuž by mohly přispět právě žabí sauny, které udržují zvířata naživu dostatečně dlouho, aby se patogenu přizpůsobila.

Štítky:
Související články
Ostatní Vesmír 3.12.2024
V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“ Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to […]
Ostatní Technika 2.12.2024
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speciálně zkonstruovaná nádrž, která musí vydržet tlak až 700 barů. Tvoří ji proto tři pláště. První obal je plastový, který zabraňuje unikání plynu, druhý je kompozit s uhlíkovými vlákny […]
Ostatní 2.12.2024
Když naboso došlápnete na ostrý kámen, chodidlo se bleskurychle trochu pokrčí a noha zvedne. Teprve pak ohlásí mozek vjem bolesti. Jenže pro naše vnímání je časový odstup tak malý, že ho nezaznamenáme. To má důvod – reflexy jsou rychlejší než myšlenka, aby tělo chránily. Lékař s kladívkem, kterým klepne těstě pod koleno, kontroluje další ochranný reflex […]
Historie Ostatní 29.11.2024
Vědci z Chathamské univerzity v Pensylvánii objevili v Keni 1,5 milionu let staré stopy, které náležely dvěma různým homininům. Naznačují, že náš předchůdce, Homo erectus, zde žil společně s jiným druhem dvounohého lidoopa. Jedná se o první důkaz, že spolu skutečně mohli interagovat. Kevin Hatala, paleoantropolog z Chathamské univerzity v Pensylvánii, vedl tým odborníků, kteří […]
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz