Domů     Vesmír
Vědci neobjevili život na Marsu. Ale…
Martin Janda 27.7.2024

Kámen, který studuje rover Perseverance, byl důkladně analyzován vědci na Zemi, a ti říkají, že jeho rysy mohou vysvětlit i nebiologické procesy. Hornina je však natolik specifická, že se z vědecké komunity ozývá i to, že se jedná o dosud nejpravděpodobnější případ, který může obsahovat fosilizované mikrobiální Marťany..

„Co říkáme, je, že máme potenciální biosignaturu na Marsu,“ uvedla zástupkyně hlavního vědce mise Perseverance Kathryn Stack Morganová. Biosignaturu popisuje jako strukturu, složení nebo texturu v kameni, která by mohla mít biologický původ.

Kámen, který vědci pojmenovali Cheyava Falls, má rysy připomínající to, co mohli mikrobi po sobě zanechat, když byla tato oblast před několika miliardami let teplá a vlhká, a byla součástí starodávné říční delty.

Vědci zárověň zdůraznili, že neobjevili nic, co by mohlo být skutečnými fosilizovanými organismy.

Badatele pochopitelně zajímá, zda by mohl na Marsu v dávných dobách, kdy měl hustou atmosféru a tekoucí vodu, vzniknout život. Marťanské kameny by mohly obsahovat důležité stopy. Objev Cheyava Falls „je pro mě, alespoň zatím, nejpřesvědčivější kámen, který jsme dosud nasbírali,“ řekl hlavní vědec mise a profesor geochemie na Kalifornském technologickém institutu Kenneth Farley.

Pokud by se kámen mohl přivézt na Zemi ke studiu, dodal, „mohl by skutečně odpovědět na otázku, zda někdy na Marsu existoval život.“.

V kameni zjistily přístroje Perseverance organické sloučeniny, které jsou schopny poskytnout stavební kameny pro život, jak jej známe. Rover také našel žíly síranu vápenatého, tedy minerální usazeniny, kterou by mohla uložit tekoucí voda. Ta je dalším klíčovým prvkem pro život, jak jej známe.

Perseverance také zaznamenal malé bělavé tečky, asi milimetr velké, které mají kolem sebe černé kroužky, připomínající miniaturní leopardí skvrny. Černé kroužky obsahují fosforečnan železitý. Chemické reakce, které tyto skvrny vytvořily, by také mohly poskytovat energii pro mikroby.

Ačkoli bylo místo přistání Perseverance v kráteru Jezero vybráno zejména kvůli tomu, že říční koryto bude nejpravděpodobnějším místem, kde se zachovají známky starodávného života, více než tři roky průzkumu neodhalily žádné přesvědčivé biosignatury.

Farley řekl, že absence biosignatur neznamená, že by mise byla dosud zklamáním. Různé nasbírané kameny mají potenciál odpovědět na širokou škálu otázek týkajících se Marsu.

Jedním z klíčových cílů mise Perseverance je však vyvrtat vzorky zajímavých kamenů pro budoucí misi, která by přivezla vzorky zpět na Zemi, aby je vědci mohli studovat s nejmodernějšími přístroji ve svých laboratořích.

Mise na návrat vzorků z Marsu však narazila na vážné vývojové a nákladové problémy, což ji o několik let zpozdilo a její náklady zvýšilo o miliardy dolarů.

Související články
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
Vesmír 22.3.2025
V posledních letech vědce stále více fascinuje Uran, a to nejen díky svému jedinečnému postavení ve Sluneční soustavě, ale i kvůli možnostem, které skrývají jeho tajemné měsíce. Navíc třetí největší planeta patří mezi ty nejméně prozkoumané. Tomu se ale můžeme jen těžko divit, mise k planetě vzdálené 2,8 miliardy kilometrů jsou komplikované, drahé a dlouhé. […]
Vesmír 19.3.2025
Už týden je v provozu observatoř NASA SPHEREx, mise, která během následujících dvou let prostuduje miliony galaxií a hvězd v Mléčné dráze. Jak vědci doufají, její data nám pomohou pochopit nejranější okamžiky vesmíru a jeho vývoj. Astrofyzikální dalekohled vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země 11. března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Od mise […]
Vesmír 18.3.2025
Byla první ženou ve vedení NASA, která po celý svůj život neúnavně obhajovala nové nástroje, které by vědcům mohly umožnit studovat širší vesmír. Měla velkou zásluhu na tom, že byl roku 1990 do vesmíru vyslán Hubbleův teleskop, který umožňuje zkoumat astronomické jevy bez rušení zemskou atmosférou. Díky tomu získala přezdívku „matka Hubblea“. Nancy Grace Romanová […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz