Domů     Příroda
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Chloroplast, zdroj: WikiCommons by Des_Callaghan

Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství..

Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či bakterie, žijí ve složitějších buňkách jiného druhu ve vzájemně prospěšném vztahu, kterému se říká endosymbióza. Příkladem mohou být buňky v kořenech luštěnin, například hrachu, které hostí bakterie fixující dusík.

Švábi zase mají ve svých buňkách bakterie, které pro ně produkují základní živiny. Některé organismy dokonce hostí ve svých buňkách více endosymbiontů naráz. Ačkoliv může být jejich soužití těsné, vždy je možné tyto dva organismy od sebe jasně odlišit.

Od endosymbiózy ke splynutí

Luštěniny získávají své kořenové bakterie z půdy, bakterie švábů pak žijí ve specializovaných buňkách, nikoliv v každé buňce švába. Ve třech případech však došlo v průběhu historie vývoje života na naší planetě ke splynutí endosymbionta se svým hostitelem, čímž se stal jeho základní součástí na úrovní buněk.

Vyvinula se z něj jedna z buněčných organel. Poprvé se tak stalo zhruba před 1,2 až 2 miliardami let, což dalo vzniknout veškerému složitému životu, jak jej známe dnes.

V průběhu komplikovaného procesu pohltili předchůdci eukaryotických buněk, tedy komplexních buněk s jádrem, předchůdce mitochondrií, což zřejmě tehdy byly volně žijící bakterie, jež pro ně vyráběly energii.

To umožnilo vznik živočichů, rostlin, hub a tak zvaných protistů. Tato skupina zahrnuje všechny eukaryotní organismy, které nepatří mezi výše zmíněné skupiny. Díky tomu se tedy vyvinuly veškeré organismy složitější než bakteriální buňka.

Nitroplast, zdroj: WikiCommons by Tyler Coale

Čtvrtý druh splynutí potvrzen

Podruhé došlo ke splynutí dvou forem života před miliardou let, kdy se sinice spojila s komplexní buňkou za vzniku chloroplastu, zeleného barviva. Sinice se přeměnila v semiautonomní organelu, což je mikroskopický systém uvnitř buňky, která provádí fotosyntézu. To umožnilo vznik zelených rostlin.

Ke třetímu druhu splynutí mezi organismy následně došlo před 60 miliony let, kdy se další sinice spojily s amébou a vytvořily jinou fotosyntetickou organelu zvanou chromatofor, díky čemuž vzniklo několik druhů prvoků s názvem Paulinella.

Nyní vědci potvrdili čtvrtý případ splynutí dvou organismů, a to jednobuněčné řasy Braarudosphaera bigelowii, která se běžně vyskytuje v oceánech, se sinicí fixující dusík jménem Atelocyanobacterium thalassa (UCYN-A).

Ta se vyskytuje od tropů až po Severní ledový oceán, takže je důležitou součástí oceánských ekosystémů, protože váže značné množství dusíku. Ten v biologicky využitelné formě potřebují všechny organismy.

Splynutím řasy se sinicí vznikla nová specializovaná organela uvnitř komplexní buňky, které se říká nitroplast….

Více si přečtete v časopise 21. století číslo 8/2024, které vyšlo 15.7.2024.

Související články
Carl Sagan nazval naši planetu, zachycenou z opačného konce sluneční soustavy, „bledě modrou tečkou“. Astronautovi Jamesu Irwinovi připomínala „vánoční ozdobu zavěšenou v temnotě vesmíru“ a Neilovi Armstrongovi zase „malý hrášek“, který dokázal z povrchu Měsíce zakrýt palcem… I když z vesmíru se Země jeví jako fascinující místo, pravé divy se odehrávají teprve pod pokličkou. Obaluje Zemi jako […]
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Příroda 24.4.2025
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz