Domů     Historie
ADHD možná pomohlo přežívat populacím lovců a sběračů
Zdroj: Pixabay

S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy..

To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, v rámci studie, zveřejněné v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

ADHD je vrozená neurovývojová porucha, která se projevuje poruchami pozornosti, impulzivitou a hyperaktivitou. Často je doprovázena problémy se spánkem, poruchami učení, depresemi a úzkostmi, sociální odtažitostí, nadměrnou citlivostí vůči kritice i neuznáváním autorit.

Mechanismus vzniku této poruchy zatím není plně objasněn, nicméně odborníci se domnívají, že se na něm podílí chybná regulace metabolismu neurotransmiterů dopaminu, serotoninu a noradrenalinu. Důležitou roli zřejmě sehrávají i genetické předpoklady, možný je rovněž vliv nedostatku kyslíku při porodu a rizikových faktorů, kterým bylo dítě vystaveno v prenatálním období, jako jsou například nejrůznější infekce.

Podílí se na něm zřejmě i předčasný porod a užívání drog či tabáku matkou, negativně ovlivněno může být ADHD také nedůslednou výchovou.

ADHD je problém jen moderní doby

Ačkoliv dnes jsou projevy poruchy vnímány negativně, v minulosti mohly představovat pro ty, kteří ji trpěli, výhodu. David Barack k tomu říká: „Pokud by rysy této poruchy byly jen negativní, v průběhu evoluce by ADHD vymizelo.

Naše studie naznačuje, že porucha přinášela v určitém okamžiku svým nositelům výhodu, proto se dochovala dodnes.“ Do studie bylo zapojeno 457 dospělých, kteří měli hrát online hru simulující sběr bobulí.

Screening přitom prokázal symptomy podobné ADHD u 206 účastníků, ačkoliv ne u všech byla tato diagnóza stanovena.

Zdroj: Pixabay

Během hry museli účastníci sbírat bobule z keřů, přičemž pokud setrvali u jednoho keře, množství obdržených bobulí se postupně zmenšovalo. Přesun k dalšímu keři je však stál hodně času, který mohli strávit sběrem na původním místě.

Lepšího skóre v této hře dosáhli právě lidé, u kterých byly objeveny rysy ADHD, tedy roztržitost a impulzivnost. Ti nevydrželi na jednom místě a netrpělivě přebíhali na další lokality s méně „oškubanými“ keříky.

Díky tomu získali více bobulí než ti, kteří se na svůj úkol soustředili a setrvali u jednoho či několika málo keřů.

Když je impulzivnost výhodou

Vědci uvedli, že jejich výsledky jsou v souladu s dalšími studiemi, které naznačují, že u populací s kočovným stylem života, které těží z prozkoumávání okolí, se geny spojené s ADHD mohou vyskytovat ve vyšší míře.

Ačkoliv si je Barack dobře vědom omezení jím provedené studie, věří, že výsledky jsou relevantní a ADHD si zaslouží být dále studována. Myslí si, že „ADHD může pomáhat v situacích, kdy se vyplatí intenzivní fyzická aktivita a velmi rychlé rozhodování.“ Toto chování bylo podle všeho v lidských společenstvích v minulosti velmi rozšířené a náš druh ho provozoval desítky tisíc let.

Michael J. Reiss, profesor vědeckého vzdělávání na University College London, který se na studii nepodílel, tato zjištění komentuje takto: „Je skvělé vidět experimentální důkazy od Davida Baracka a jeho týmu, že účastníci, kteří mají vysoké skóre pro ADHD, s větší pravděpodobností změní své aktivity při hledání potravy způsobem, který lze charakterizovat jako impulzivní.

V naší evoluční minulosti mohlo být takové chování někdy velmi výhodné. ADHD tak může být vážným problémem, ale do značné míry kvůli dnešnímu prostředí.“.

Štítky:
Související články
Archeologové studující zvířecí kosti nalezené ve dvou jeskyních v severním Izraeli zjistili, že různé skupiny neandertálců, které je obývaly přibližně ve stejné době, porážely stejná zvířata odlišným způsobem a ke zpracování si vybíraly odlišné části jejich těl. V článku zveřejněném v odborném časopise Frontiers in Evnironmental Archeology informují izraelští vědci o tom, že studovali řezné […]
Historie 16.7.2025
Československo jako samostatný stát bylo v té době velmi mladé. Sotva sedm let uplynulo od jeho vzniku v roce 1918. Ovšem česká identita má mnohem hlubší kořeny. Mnoho z těchto kořenů se skrývá pod Pražským hradem. A tak tehdy před 100 lety začal systematický archeologický výzkum, který trvá do současnosti. Pražský hrad. Tahle dvě vcelku obyčejná slova v sobě […]
Psal se rok 1965 a lidstvo poprvé pohlédlo na tvář cizí planety. Sonda Mariner 4 poslala na Zemi historicky první snímek Marsu zblízka. Co tehdy vědci viděli? A proč to bylo překvapivé i trochu zklamání? Představte si to: červenec 1965, Amerika je ponořená do závodů o vesmír. Po sérii neúspěchů se americká NASA odhodlala poslat […]
Historie 14.7.2025
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě jako monumentální schránka uchovala tisíce let historie, budou jezdit proudy aut. Že je Pražský okruh pro tuzemské hlavní město klíčovou silniční tepnou, je neoddiskutovatelné. […]
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz