Domů     Historie
ADHD možná pomohlo přežívat populacím lovců a sběračů
Zdroj: Pixabay

S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy..

To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, v rámci studie, zveřejněné v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

ADHD je vrozená neurovývojová porucha, která se projevuje poruchami pozornosti, impulzivitou a hyperaktivitou. Často je doprovázena problémy se spánkem, poruchami učení, depresemi a úzkostmi, sociální odtažitostí, nadměrnou citlivostí vůči kritice i neuznáváním autorit.

Mechanismus vzniku této poruchy zatím není plně objasněn, nicméně odborníci se domnívají, že se na něm podílí chybná regulace metabolismu neurotransmiterů dopaminu, serotoninu a noradrenalinu. Důležitou roli zřejmě sehrávají i genetické předpoklady, možný je rovněž vliv nedostatku kyslíku při porodu a rizikových faktorů, kterým bylo dítě vystaveno v prenatálním období, jako jsou například nejrůznější infekce.

Podílí se na něm zřejmě i předčasný porod a užívání drog či tabáku matkou, negativně ovlivněno může být ADHD také nedůslednou výchovou.

ADHD je problém jen moderní doby

Ačkoliv dnes jsou projevy poruchy vnímány negativně, v minulosti mohly představovat pro ty, kteří ji trpěli, výhodu. David Barack k tomu říká: „Pokud by rysy této poruchy byly jen negativní, v průběhu evoluce by ADHD vymizelo.

Naše studie naznačuje, že porucha přinášela v určitém okamžiku svým nositelům výhodu, proto se dochovala dodnes.“ Do studie bylo zapojeno 457 dospělých, kteří měli hrát online hru simulující sběr bobulí.

Screening přitom prokázal symptomy podobné ADHD u 206 účastníků, ačkoliv ne u všech byla tato diagnóza stanovena.

Zdroj: Pixabay

Během hry museli účastníci sbírat bobule z keřů, přičemž pokud setrvali u jednoho keře, množství obdržených bobulí se postupně zmenšovalo. Přesun k dalšímu keři je však stál hodně času, který mohli strávit sběrem na původním místě.

Lepšího skóre v této hře dosáhli právě lidé, u kterých byly objeveny rysy ADHD, tedy roztržitost a impulzivnost. Ti nevydrželi na jednom místě a netrpělivě přebíhali na další lokality s méně „oškubanými“ keříky.

Díky tomu získali více bobulí než ti, kteří se na svůj úkol soustředili a setrvali u jednoho či několika málo keřů.

Když je impulzivnost výhodou

Vědci uvedli, že jejich výsledky jsou v souladu s dalšími studiemi, které naznačují, že u populací s kočovným stylem života, které těží z prozkoumávání okolí, se geny spojené s ADHD mohou vyskytovat ve vyšší míře.

Ačkoliv si je Barack dobře vědom omezení jím provedené studie, věří, že výsledky jsou relevantní a ADHD si zaslouží být dále studována. Myslí si, že „ADHD může pomáhat v situacích, kdy se vyplatí intenzivní fyzická aktivita a velmi rychlé rozhodování.“ Toto chování bylo podle všeho v lidských společenstvích v minulosti velmi rozšířené a náš druh ho provozoval desítky tisíc let.

Michael J. Reiss, profesor vědeckého vzdělávání na University College London, který se na studii nepodílel, tato zjištění komentuje takto: „Je skvělé vidět experimentální důkazy od Davida Baracka a jeho týmu, že účastníci, kteří mají vysoké skóre pro ADHD, s větší pravděpodobností změní své aktivity při hledání potravy způsobem, který lze charakterizovat jako impulzivní.

V naší evoluční minulosti mohlo být takové chování někdy velmi výhodné. ADHD tak může být vážným problémem, ale do značné míry kvůli dnešnímu prostředí.“.

Štítky:
Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz