Domů     Medicína
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Obraz Pohřeb velmože od Libora Baláka zachycuje pravěký život v jedné z nejslavnějších moravských jeskyní.

Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna.

Začneme ale od začátku. Podle odborníků patří Býčí skála, ležící v Moravském krasu, k nejvýznamnějším speleoarcheologickým lokalitám ve střední Evropě. Nejenže se zde uskutečnil první paleolitický výzkum na území Česka, ale především jde o místo se slavnými halštatskými nálezy, o jejichž objevení se zasadil „otec moravské archeologie“, Jindřich Wankel (1821–1897).

Šperky, zbraně a…

V loňském roce uplynulo přesně 150 let od chvíle, kdy tento významný archeolog a speleolog narazil v Býčí skále na poklad nedozírné hodnoty. Kromě zbraní, úlomků keramických nádob, jantarových perel či šperků, ale Wankelovu pozornost upoutalo ještě něco – na čtyřicet brutálně zohavených lidských koster.

Komu patřily? A kdo je usmrtil? Po dlouhém zvažování se odborník přiklonil k názoru, že šlo o pohřeb haštalského velmože, který zkrátka vyžadoval lidské oběti.

Když „promluví“ symbolika

„Byli zavlečeni dovnitř, zbaveni ozdob a usmrceni. Některým byly useknuty ruce, jiným rozťaty hlavy. Vraždilo se neúnavně, dokud nebyly všechny oběti mrtvé. I koně rozsekali na kusy a jejich údy rozeseli po jeskyni.

Nádoby s obětními dary byly navršeny na jednu hromadu a na vše bylo rozestřeno zuhelnatělé obilí,“ uvedl Wankel ve své knize. Na obřadní smrt mladých lidí měl odkazovat také zdobený vůz a kamenný stolec, který se nacházel v těsné blízkosti mrtvých těl.

Svatyně velmožů?

Anebo mohlo být vše trochu jinak. Podle jedné z nejnovějších hypotéz sloužila Býčí skála jako svatyně, ve které byli pohřbíváni příslušníci haštalské elity, tedy vyšších vrstev kmene. V jejích útrobách mělo navždy spočinout hned několik generací, což by mohlo vysvětlit vysoké počty obětí.

„Mrtví velmožové a velmožky byli s pohřební výbavou, jídlem a dary uloženi v dřevěných komorách obložených kameny. Domníváme se, že šlo o jeskynní svatyni z let 575 až 450 před naším letopočtem,“ uvedl vedoucí výzkumu Martin Golec z katedry historie Filozofické fakulty.

Zároveň upřesnil, že se jeho týmu podařilo identifikovat fragmenty šesti pohřebních vozů, což je polovina z celkového počtu na území Evropy z tohoto období. Definitivně se však teorii potvrdit nepodařilo.

Související články
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz