Domů     Ostatní
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
Zdroj: Pixabay

Vzhledem ke stále rostoucímu počtu lidí na Zemi, které nebude naše planeta do budoucna schopna uživit, se vědci snaží najít či vyvinout potravinu, která nebude náročná na zdroje, ale zároveň bude dostatečně výživná, aby lidskému tělu poskytla vše, co potřebuje, a navíc jí bude dostatek pro všechny. Zdá se, že jednou z nich by mohla být i hovězí rýže..

Za vyvinutím této „hybridní rýže“, která vznikla kultivací zvířecích svalových a tukových buněk v rýžových zrnech, stojí jihokorejští vědci. Sohyeon Park, vědecký pracovník z Yonsei University, vysvětluje:

„Rýže má sama o sobě vysoký obsah živin, ale přidáním buněk z hospodářských zvířat ho můžeme ještě zvýšit.“ Hovězí maso je třetí nejoblíbenější na světě. Ovšem cesta od telete ke steaku na talíři je dlouhá a nákladná, a navíc škodlivá pro životní prostředí.

Hovězí skryté v rýži

Má se za to, že chov hovězího stojí za 60 % celkové ekologické zátěže veškeré živočišné výroby. Hrozbou je především metan, produkovaný skotem, který má na změny klimatu větší vliv než oxid uhličitý ze spalovacích motorů.

Zatímco doprava má na svědomí asi 14 % emisí skleníkových plynů, produkce hovězího ještě o několik procent více. Náročná je rovněž na spotřebu vody. Na druhou stravu je právě hovězí maso zdrojem kvalitních bílkovin pro lidské tělo.

Vědci se ho proto rozhodli zakomponovat do jiné potraviny, která je pro stravování lidí rovněž přínosem, a to do rýže. Základní podmínkou pro úspěch bylo vytvoření vhodného prostředí, nezbytného pro růst živočišných buněk a tvorbu tkání.

V přírodě se tak děje na biologických nosnících, proto vědci jako „lešení“ využili rýžová zrna a jejich porézní strukturu. Vedle fyzické podpory jejich růstu jsou rýžová zrna rovněž schopná živočišné buňky i vyživovat, a tím dále podporovat jejich růst.

Zdroj: Pixabay

Nástroj ke zvládnutí hladomoru

Vědci nejprve pokryli rýži rybí želatinou, která zvyšuje přilnavost buněk k rýži, následně do zrn vložili kmenové buňky hovězího svalu a tuku. Ty kultivovali po dobu 9 až 11 dní. Výsledný produkt, hovězí rýže, obsahuje o 8 % více bílkovin a 7 % více tuků než klasická rýže.

Jedná se o bezpečnou potravinu s nízkým rizikem, že vyvolá vznik alergie. Je pevnější a křehčí než neupravená rýže, její vůně se pak pohybuje, v závislosti na obsahu svalů a tuků, od typicky hovězí přes mandlovou až po smetanovo-máslovou.

Podle jejích tvůrců je hovězí rýže udržitelnou alternativou ke konvenčnímu chovu hospodářských zvířat. Zatímco u hybridní rýže připadá na získání 100 gramů bílkovin produkce 6,27 kg oxidu uhličitému, při tradičním chovu skotu je to 49,89 kg CO2. Navíc je výrazně levnější než hovězí.

Sohyeon Park je výsledky experimentu nadšen, když říká: „Nečekal jsem, že buňky v rýži porostou tak dobře. Vidím obrovské možnosti této hybridní potraviny. Jednoho dne by mohla sloužit jako potravinová pomoc při hladomoru, vojenské příděly nebo dokonce jako vesmírná potrava.“.

Štítky:
Související články
Ostatní Vesmír 3.12.2024
V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“ Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to […]
Ostatní Technika 2.12.2024
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speciálně zkonstruovaná nádrž, která musí vydržet tlak až 700 barů. Tvoří ji proto tři pláště. První obal je plastový, který zabraňuje unikání plynu, druhý je kompozit s uhlíkovými vlákny […]
Ostatní 2.12.2024
Když naboso došlápnete na ostrý kámen, chodidlo se bleskurychle trochu pokrčí a noha zvedne. Teprve pak ohlásí mozek vjem bolesti. Jenže pro naše vnímání je časový odstup tak malý, že ho nezaznamenáme. To má důvod – reflexy jsou rychlejší než myšlenka, aby tělo chránily. Lékař s kladívkem, kterým klepne těstě pod koleno, kontroluje další ochranný reflex […]
Historie Ostatní 29.11.2024
Vědci z Chathamské univerzity v Pensylvánii objevili v Keni 1,5 milionu let staré stopy, které náležely dvěma různým homininům. Naznačují, že náš předchůdce, Homo erectus, zde žil společně s jiným druhem dvounohého lidoopa. Jedná se o první důkaz, že spolu skutečně mohli interagovat. Kevin Hatala, paleoantropolog z Chathamské univerzity v Pensylvánii, vedl tým odborníků, kteří […]
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz