Domů     Ostatní
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
Zdroj: Pixabay

Vzhledem ke stále rostoucímu počtu lidí na Zemi, které nebude naše planeta do budoucna schopna uživit, se vědci snaží najít či vyvinout potravinu, která nebude náročná na zdroje, ale zároveň bude dostatečně výživná, aby lidskému tělu poskytla vše, co potřebuje, a navíc jí bude dostatek pro všechny. Zdá se, že jednou z nich by mohla být i hovězí rýže..

Za vyvinutím této „hybridní rýže“, která vznikla kultivací zvířecích svalových a tukových buněk v rýžových zrnech, stojí jihokorejští vědci. Sohyeon Park, vědecký pracovník z Yonsei University, vysvětluje:

„Rýže má sama o sobě vysoký obsah živin, ale přidáním buněk z hospodářských zvířat ho můžeme ještě zvýšit.“ Hovězí maso je třetí nejoblíbenější na světě. Ovšem cesta od telete ke steaku na talíři je dlouhá a nákladná, a navíc škodlivá pro životní prostředí.

Hovězí skryté v rýži

Má se za to, že chov hovězího stojí za 60 % celkové ekologické zátěže veškeré živočišné výroby. Hrozbou je především metan, produkovaný skotem, který má na změny klimatu větší vliv než oxid uhličitý ze spalovacích motorů.

Zatímco doprava má na svědomí asi 14 % emisí skleníkových plynů, produkce hovězího ještě o několik procent více. Náročná je rovněž na spotřebu vody. Na druhou stravu je právě hovězí maso zdrojem kvalitních bílkovin pro lidské tělo.

Vědci se ho proto rozhodli zakomponovat do jiné potraviny, která je pro stravování lidí rovněž přínosem, a to do rýže. Základní podmínkou pro úspěch bylo vytvoření vhodného prostředí, nezbytného pro růst živočišných buněk a tvorbu tkání.

V přírodě se tak děje na biologických nosnících, proto vědci jako „lešení“ využili rýžová zrna a jejich porézní strukturu. Vedle fyzické podpory jejich růstu jsou rýžová zrna rovněž schopná živočišné buňky i vyživovat, a tím dále podporovat jejich růst.

Zdroj: Pixabay

Nástroj ke zvládnutí hladomoru

Vědci nejprve pokryli rýži rybí želatinou, která zvyšuje přilnavost buněk k rýži, následně do zrn vložili kmenové buňky hovězího svalu a tuku. Ty kultivovali po dobu 9 až 11 dní. Výsledný produkt, hovězí rýže, obsahuje o 8 % více bílkovin a 7 % více tuků než klasická rýže.

Jedná se o bezpečnou potravinu s nízkým rizikem, že vyvolá vznik alergie. Je pevnější a křehčí než neupravená rýže, její vůně se pak pohybuje, v závislosti na obsahu svalů a tuků, od typicky hovězí přes mandlovou až po smetanovo-máslovou.

Podle jejích tvůrců je hovězí rýže udržitelnou alternativou ke konvenčnímu chovu hospodářských zvířat. Zatímco u hybridní rýže připadá na získání 100 gramů bílkovin produkce 6,27 kg oxidu uhličitému, při tradičním chovu skotu je to 49,89 kg CO2. Navíc je výrazně levnější než hovězí.

Sohyeon Park je výsledky experimentu nadšen, když říká: „Nečekal jsem, že buňky v rýži porostou tak dobře. Vidím obrovské možnosti této hybridní potraviny. Jednoho dne by mohla sloužit jako potravinová pomoc při hladomoru, vojenské příděly nebo dokonce jako vesmírná potrava.“.

Štítky:
Související články
Stal se předmětem muzejní expozice s rekordní návštěvností, posloužil k výrobě bionafty a zároveň jeho pouhá přítomnost obrací žaludek naruby. Řeč je o fenoménu posledního desetiletí, který se stal nákladnou daní za pohodlný život v městském blahobytu. V únoru 2018 vystavilo Londýnské muzeum kousek hroudy vydolované ze stokové sítě jedné z jeho městských částí. Exponát, který přilákal rekordní počet […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
Ve věku 94 let zemřel 8. dubna 2024 ve svém domě v Edinburghu skotský fyzik Peter Higgs. Svou pověstnou skromnost a plachost překonával jen při rozhovorech o fyzice, kterou dokázal vysvětlit s pozoruhodnou srozumitelností. Do historie se ale zapsal především jako jeden z objevitelů částice, která váže vesmír dohromady. K objevu bosonu, který nese jeho […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz