Domů     Historie
ADHD možná pomohlo přežívat populacím lovců a sběračů
Zdroj: Pixabay

S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy..

To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, v rámci studie, zveřejněné v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

ADHD je vrozená neurovývojová porucha, která se projevuje poruchami pozornosti, impulzivitou a hyperaktivitou. Často je doprovázena problémy se spánkem, poruchami učení, depresemi a úzkostmi, sociální odtažitostí, nadměrnou citlivostí vůči kritice i neuznáváním autorit.

Mechanismus vzniku této poruchy zatím není plně objasněn, nicméně odborníci se domnívají, že se na něm podílí chybná regulace metabolismu neurotransmiterů dopaminu, serotoninu a noradrenalinu. Důležitou roli zřejmě sehrávají i genetické předpoklady, možný je rovněž vliv nedostatku kyslíku při porodu a rizikových faktorů, kterým bylo dítě vystaveno v prenatálním období, jako jsou například nejrůznější infekce.

Podílí se na něm zřejmě i předčasný porod a užívání drog či tabáku matkou, negativně ovlivněno může být ADHD také nedůslednou výchovou.

ADHD je problém jen moderní doby

Ačkoliv dnes jsou projevy poruchy vnímány negativně, v minulosti mohly představovat pro ty, kteří ji trpěli, výhodu. David Barack k tomu říká: „Pokud by rysy této poruchy byly jen negativní, v průběhu evoluce by ADHD vymizelo.

Naše studie naznačuje, že porucha přinášela v určitém okamžiku svým nositelům výhodu, proto se dochovala dodnes.“ Do studie bylo zapojeno 457 dospělých, kteří měli hrát online hru simulující sběr bobulí.

Screening přitom prokázal symptomy podobné ADHD u 206 účastníků, ačkoliv ne u všech byla tato diagnóza stanovena.

Zdroj: Pixabay

Během hry museli účastníci sbírat bobule z keřů, přičemž pokud setrvali u jednoho keře, množství obdržených bobulí se postupně zmenšovalo. Přesun k dalšímu keři je však stál hodně času, který mohli strávit sběrem na původním místě.

Lepšího skóre v této hře dosáhli právě lidé, u kterých byly objeveny rysy ADHD, tedy roztržitost a impulzivnost. Ti nevydrželi na jednom místě a netrpělivě přebíhali na další lokality s méně „oškubanými“ keříky.

Díky tomu získali více bobulí než ti, kteří se na svůj úkol soustředili a setrvali u jednoho či několika málo keřů.

Když je impulzivnost výhodou

Vědci uvedli, že jejich výsledky jsou v souladu s dalšími studiemi, které naznačují, že u populací s kočovným stylem života, které těží z prozkoumávání okolí, se geny spojené s ADHD mohou vyskytovat ve vyšší míře.

Ačkoliv si je Barack dobře vědom omezení jím provedené studie, věří, že výsledky jsou relevantní a ADHD si zaslouží být dále studována. Myslí si, že „ADHD může pomáhat v situacích, kdy se vyplatí intenzivní fyzická aktivita a velmi rychlé rozhodování.“ Toto chování bylo podle všeho v lidských společenstvích v minulosti velmi rozšířené a náš druh ho provozoval desítky tisíc let.

Michael J. Reiss, profesor vědeckého vzdělávání na University College London, který se na studii nepodílel, tato zjištění komentuje takto: „Je skvělé vidět experimentální důkazy od Davida Baracka a jeho týmu, že účastníci, kteří mají vysoké skóre pro ADHD, s větší pravděpodobností změní své aktivity při hledání potravy způsobem, který lze charakterizovat jako impulzivní.

V naší evoluční minulosti mohlo být takové chování někdy velmi výhodné. ADHD tak může být vážným problémem, ale do značné míry kvůli dnešnímu prostředí.“.

Štítky:
Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz