Domů     Technika
Závislost na počítačových hrách je po covidu na vzestupu!
Zdroj: Freepik

Sednout si k počítači, spustit oblíbenou hru a alespoň na chvíli se přenést do virtuálního světa… Takovou formu útěku z každodenní reality volí podle odborníků čím dál více lidí. Tzv. herní poruchu podle českých odborníků posílila mimo jiné nedávná pandemie koronaviru..

„Dříve touto poruchou trpělo kolem pěti procent populace, nyní je to více než osm procent. Intenzita tohoto problému tak v čase pravděpodobně poroste. Musíme se proto snažit této poruše lépe porozumět a správně zacílit preventivní programy,“ uvedl Ivan Ropovik z Národního institutu SYRI v Brně, který se podílel hned na dvou přelomových studiích na toto téma.

Je to jako hazard

Podle expertů přitom herní porucha vede k podobným změnám v mozku, jako je tomu v případě závislosti na návykových látkách nebo hazardních hrách. Provedené výzkumy navíc odborné kapacity přivedly na myšlenku, že mezi ní a závislostí na internetu či médiích existuje jasná souvislost.

„Podobně je důležitý pro rozvoj herní poruchy únikový motiv a víme, že porucha rozvíjí úzkostné stavy. Pozoruhodné je, že při rozvoji patologického hraní jsme mezi jednotlivými hráči nepozorovali žádné rozdíly z hlediska pohlaví, věku nebo herního času,“ doplnil Ropovik.

Podrobný sběr

V rámci první studie, která je označována za dosud nejrozsáhlejší svého druhu, vědci analyzovali výsledky téměř 500 odborných textů, aby identifikovali nejvýznamnější rizikové faktory patologického hraní.

Poté došlo ke sběru dat od více než 1300 hráčů ze Severní Ameriky a Evropy s cílem zjistit, jak se při různých úrovních rizikových faktorů a skupin hráčů porucha vlastně vyvíjí.

Předpověď? Obtížná!

Účastníci studie byli sledováni v několika časových řadách. Z výsledků obou provedených studií následně vyplynulo, že předpovědět u koho a jak se herní porucha vyvine, je mnohem obtížnější než identifikace hráčů, u nichž se patologické hraní v současnosti již projevuje.

Jakmile se však „problém“ rozvine, vztah k samotnému hraní a příznaky se v běhu času příliš nemění. Na seznam duševních nemocí přitom byla herní porucha zařazena již v roce 2018. Na vzestupu je zejména od roku 2020 – tedy od doby pandemie koronaviru.

reklama
Související články
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Když Mercedes‑Benz představoval SUV GLC, šlo o zcela nově vyvinutou modelovou řadu, která měla spojovat design, technikou, sportovní jízdní výkony i komfort a agilitu. A to vše s nejvyšší možno hospodárností. A víte co? Povedlo se dokonale. Od začátku bylo jasné, že tenhle model bude existovat výhradně s plně elektrifikovanými pohony jako plug-in hybrid. A to jak se […]
Zahraje si jednoduché počítačové hry, vyřeší základní matematické úlohy – tím ovšem podobnost cerebrálního organoidu s mozkem průměrného třeťáka končí. Tyto „minimozky“ měří jen několik milimetrů, rostou v laboratorních podmínkách a podívaly se i na Mezinárodní vesmírnou stanici.   Tato koule mozkové tkáně o průměru kolem 4 milimetrů, vypěstovaná z lidských kmenových buněk, už dnes poskytuje testovací půdu […]
Neurotechnologická společnost Neuralink, kterou založil podnikatel, inženýr a od května 2023 nejbohatší muž světa Elon Musk, implantovala 28. listopadu loňského roku mozkový čip prvnímu člověku. Podle Muska se mu daří dobře. Společnost Neuralink se zabývá vývojem implantovatelných komunikačních rozhraní mezi mozkem a strojem zvaných BCI (brain-computer interface). Od svého založení přijala řadu významných neurologů, neurochirurgů […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz