Domů     Historie
Obřady opěvující život: Slavíme narození i dospívání
Zdroj: Freepik

Přechodové rituály tvoří nedílnou součást našeho života. Znamenají totiž nejen změnu naší společenské definice, ale zejména individuálního chápání sebe sama. Však přechod z pubertální fáze do dospělosti, nebo výměna statusu studenta za zaměstnání není jak tak..

Podrobně se na tento fenomén životních změn zaměřil antropolog a religionista s francouzskými kořeny, Arnold Van Gennep (1873–1957), který své poznatky shrnul v publikaci Přechodové rituály (Les rites de passage).

Na pultech se objevila roku 1909 a mimo jiné obsahovala popis tří hlavních přechodových fází. Konkrétně se jednalo o vykročení z jednoho stavu/prostoru, dále o pobyt „mezi světy“ na území nikoho, a v poslední řadě o přijetí/začlenění do nového společenství.

Stejný počet částí měl dle Gennepa i samotný rituál. Nejprve bylo nutné zažít loučení, aby se jedinec mohl ocitnout na samém pomezí, které jej mělo dovést k přijení v novém světě.

S ohledem na „jiný stav“

Jako jeden z příkladů můžeme uvést obřady doprovázející narození dítěte. Ty totiž začínají již při početí a pokračují po celé období jeho vývoje. Není proto divu, že ve většině kultur je těhotná žena označována za „posvátnou“ a chráněnou.

Jen v Tibetu je požehnaný stav vnímán jako způsob, jak se co nejlépe spojit s duchy a bohy. Ženě proto po dobu očekávání nesmí ke štěstí a k životu chybět vůbec nic, ať už po fyzické nebo psychické stránce.

Na druhou stranu, v některých kulturách byly ženy stěhovány do vlastních příbytků, kde měly být za pomoci striktních omezení chráněny proti špatným vlivům. Ať už šlo o konzumaci některých pokrmů nebo vycházky po setmění.

Jednalo se o negativní rituály konané za účelem odvrácení hněvu a škodolibostí ze strany zlých duchů.

Do hola

V moderních civilizacích jsou tyto zvyklosti obvykle označovány za přežité. Ne však v Tanzanii, kde se nastávající matky dodnes musí vyvarovat konzumaci pokrmů mimo bezpečí domova, stejně tak je za tabu považován pohled na ošklivou osobu, nebo dokonce ohýbání.

V šestém měsíci těhotenství jsou pak ženy nuceny oholit si hlavu. Odborníci ovšem připouští, že některé tyto kroky mají své opodstatnění. Většina „zakázaných“ potravin by totiž mohla plodu uškodit.

Vítej na světě

A pak tu máme samotné narození, po kterém je dítě vnímáno jako cizinec – nový člen společnosti. Uvítací obřady se proto zaměřují primárně na jeho přijetí. V některých komunitách je novorozenec za účelem seznámení předáván z náruče do náruče jednotlivých členů společenstva.

Některé africké kmeny zase pokládají dítě na zem, což je možné si vyložit jako svěření do ochrany univerzální matky Země. Jiní však v tomto gestu spatřují symbolický příchod ze „života před životem“ do pozemského těla.

Značné pozornosti se těší i placenta, která bývá v Tibetu, ale i dalších muslimských zemích, rituálně pohřbívána. Coby „původní košilku“, jež dítě 9 měsíců zahřívala a poskytovala mu bezpečí, ji totiž v okamžiku příchodu na svět nahrazuje rukou utkaný lidský šat.

Od holčičky po ženu…

Přechodové rituály z našeho života nikdy nevymizely. Jen takové předání maturitního vysvědčení nebo slavnostní imatrikulace jsou toho důkazem. Byť je pravdou, že s každým dalším rokem jich postupně ubývá.

Jejich absence přitom může podle psychologů vést k pocitům vykořeněnosti, nezačleněnosti nebo nedospělosti, a to až do pozdního fyziologického věku. Ve větší míře mohou tyto obavy trápit muže, jelikož ženské fyziologické nastavení jim umožňuje jednotlivé fáze prožít naplno – ať už v podobě menstruace, těhotenství, porodu nebo nástupu menopauzy.

V současnosti je však většina tradičních rituálů zaměřených na požehnaný stav odstavena na vedlejší kolej, což má podle německého lékaře Ruedigera Dahlkeho (*1951) negativní vliv na společnost.

Čím dál častěji totiž dochází k určité devalvaci mateřství a rodičovství i rozvoji psychosomatických chorob.

… a z mladíka v muže!

Znamená to tedy, že mladí muži potřebují rituály spojené s dospělostí zažívat mnohem častěji. U některých kmenů žijících v oblasti Jižní Ameriky není neobvyklé, že synové odcházejí od matek ve svých jedenácti letech, aby byli následně vychováváni ryze mužskou společností.

To potomci Adama žijící na Bali pořádají symbolické „kohoutí rituály“, jakousi nápodobu tradičních zápasů. V jejich rámci následně bojují nejen o moc, ale také o společenské nebo sexuální postavení.

Do konce dní

Důležitý životní krok představují také zásnuby a vstup do manželství. Zatímco prvně jmenovaný krok vysílá do okolí signál „patříme k sobě, ale ještě ne docela závazně“, v případě sňatku jsou si partneři jeden druhému plně odevzdáni.

Kromě samotných slibů totiž s pomocí malých rituálů – jedení ze společného talíře, vyměňování dárků, přijímají toho druhého za „svého“.

reklama
Související články
Jako velmi těžké havárie bývají označovány pouze dvě jaderné katastrofy, a to exploze 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl roku 1986 a havárie tří bloků jaderné elektrárny Fukušima I roku 2011. Ke třetí nejhorší, tak zvané kyštymské katastrofě, přitom došlo už v roce 1957. Co se tehdy stalo? Mezinárodní stupnice jaderných události označuje jaderné havárie v […]
Ve starověké metropoli Girsu, dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem. Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Měl pověst nejděsivějšího predátora, jaký kdy „kraloval“ mořským hlubinám. Z pomyslného trůnu byl však evolucí sesazen již před 2,6 miliony let. Anebo nám věda něco zamlčela? Ztělesněná noční můra… I tak by se dal nazvat osobní střet se žralokem bílým (Carcharodon carcharias). Jeho dávný příbuzný, megalodon (Carcharocles megalodon), ale dokázal být ještě děsivější. Zatímco délka […]
Při vykopávkách, které předcházely stavbě přehrady, v tureckém městě Allianoi, v němž se nacházely římské lázně, bylo objeveno téměř 400 nejrůznějších lékařských nástrojů, starých 1800 let. O čem svědčí? Mezi roky 1998 až 2006 byly v místě, kde se kdysi nacházela starověká lázeňská osada Allianoi, prováděny vykopávky před stavbou přehrady, která místo zaplavila. V ruinách […]
Amelie Earthartová byla první ženou, která v roce 1928 přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937 se vydala na další let s cílem obletět svět kolem rovníku. Během něj zmizela nad Tichým oceánem. Tým průzkumníků se nyní domnívá, že se jim pod hladinou podařilo objevit vrak jejího letadla. První pokus o let kolem světa jí nevyšel, […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz