Domů     Příroda
Silvestrovský ohňostroj na dlouho mění chování ptáků
FOTO: Unsplash

Zatímco si my lidé rozjařeně připíjíme, propuká mezi ptáky obrovská panika. Splašeně krouží a létají nezvykle vysoko, což zachycují i meteorologické radary.

V následujících dnech až týdnech pak nastane v ptačí říši nezvyklý útlum. Mnohem méně se pohybují, více se krmí a nevracejí se na místo, kde je panika zastihla. Obrovský stres, který ohňostroj pro ně znamenal, si zjevně pamatují dlouho.

Jednou z příčin takové reakce je i horší zrak ve tmě. Až na pár nočních druhů vidí většina ptáků v noci stejně špatně jako lidé. Pokud je vyplaší rachejtle, tak se obtížně orientují. Naráží do sebe navzájem i do různých překážek v cestě, což může být smrtelné.

Ohroženější jsou ptáci žijící ve městech, jak ukázaly například oslavy příchodu roku 2021 v Římě, během kterých se v ulicích objevily stovky uhynulých ptáků. O 10 let dříve byl zaznamenán podobný případ s více než tisícovkou ptačích obětí v americkém Arkansasu.

A někteří si možná ještě vzpomenou na novoroční ohňostroj v Praze v roce 2013, během kterého padaly mezi diváky stojícími na Mánesově mostě zraněné labutě.

Půlnoc vyvolává paniku

Monitorováním chování ptáků pomocí meteorologických radarů se už od roku 2007 zabývají vědci z Nizozemí a Belgie. Ukázalo se, že i v odlehlejších místech, kde nejsou oslavy nijak bujaré, ptáci o půlnoci vzlétají.

Většinou se pohybují v mnohem větších výškách, než je pro ně typické. To vede ke stresu a masivnímu spotřebovávání energetických zásob. Situace se podle radarů obvykle vrací k normálu až po jedné hodině ranní.

Sledování GPS vysílači

Vědci z Institutu Maxe Plancka pro behaviorální biologii v Kostnici a z Nizozemského ekologického institutu se rozhodli sledovat reakci ptáků na novoroční oslavy pomocí GPS vysílačů. Studie probíhala osm po sobě jdoucích let, a to vždy od 19. prosince do 12. ledna.

Nakonec se jim podařilo zaznamenat chování 347 arktických hus, které tráví zimu v severním Německu, Nizozemí a Dánsku. Ze záznamů vyplynulo, že za klidných nocí se husy skoro nepohybují. Během silvestrovských oslav jsou mimořádně aktivní a létají až o 150 metrů výše, než je obvyklé.

Některá zvířata dokonce urazila stovky kilometrů. Pro husy v zimě je přitom typické, že přečkávají noci na určitém místě a jenom pozvolna se přesouvají dále.

Přicházejí o energii

V první polovině ledna se sledované husy chovaly tak, jako kdyby potřebovaly načerpat spoustu energie. Podle GPS vysílačů se pohybovaly mnohem méně než obvykle. Vědci navíc zjistili, že spořádaly mnohem víc potravy než během prosince.

Závěry jsou tedy celkem jednoznačné, panika vyvolaná zábavní pyrotechnikou husy připravuje o významné množství energie. A samozřejmě se to netýká jen sledovaných hus, ale i ostatních ptačích druhů.

Hledají čistší místa

Vědci si všimli také toho, že husy měly sklon se po silvestrovské noci stahovat na území, která jsou dál od lidských obydlí. Zvířata se tím zřejmě snaží vyhnout prostředí s horší kvalitou vzduchu. Po novoročních oslavách průměrně narůstá znečištění jemným prachem o 650 %, a to nejen ve vzduchu, ale i ve vodě, což je pro husy a další vodní ptáky zásadní.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Související články
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka doprovází už nějakých 8 000 let. Dnes jsou kočky společně se psy nejoblíbenějšími domácími mazly. Mezinárodní společnost pro ochranu zvířat (ISPA) odhaduje, že na světě žije […]
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů Copernicus Climate Change Service dosáhla v březnu letošního roku průměrná globální teplota povrchu moře nového měsíčního maxima 21,07 stupně Celsia. „Březen […]
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Řada lidí se domnívá, že je pavouci chtějí pokousat, a to […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz