Domů     Příroda
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
Martin Janda 21.4.2024

V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul oxidu uhličitého než v roce 1750. A jak se oxid uhličitý hromadí v atmosféře, zachycuje stále více tepla, což se posléze projevuje v každoročních teplotních rekordech po celém světě..

Každé další množství oxidu uhličitého v atmosféře přispívá k dalšímu oteplování, a proto klimatologové zdůrazňují, že je třeba dosáhnout nulových emisí. V současné době přitom množství oxidu uhličitého roste téměř rekordním tempem.

Podle údajů, které začátkem tohoto měsíce zveřejnila laboratoř pro globální monitorování Národního úřadu pro oceán a atmosféru, došlo v loňském roce ke čtvrtému nejvyššímu ročnímu nárůstu globální hladiny oxidu uhličitého.

Dlouhodobý nárůst hladiny oxidu uhličitého je způsoben především spalováním fosilních paliv a dalšími lidskými činnostmi, jako je odlesňování a výroba betonu. Mezi jednotlivými roky však dochází k velkým výkyvům.

To, o kolik se v daném roce zvýší hladina oxidu uhličitého, závisí na dvou faktorech: na množství fosilních paliv spálených na celém světě a na podílu těchto emisí, které jsou absorbovány pevninou a oceánem.

Je sice pravda, že celosvětově roste produkce čisté energie, ale zároveň roste i poptávka po energii.

Fosilní paliva tento rozdíl vyrovnávají. Proto jsou celosvětové emise z fosilních paliv stále na rekordně vysokých hodnotách (s krátkým poklesem během pandemie).

Ne všechny tyto emise končí v ovzduší. Oceán a pevnina absorbují zhruba polovinu oxidu uhličitého, který lidé vypustí, zatímco zbytek zůstává ve vzduchu, uvedl vedoucí výzkumný pracovník Centra pro mezinárodní výzkum klimatu CICERO Glen Peters.

Tato poloviční hodnota je však jen průměrná. V jednotlivých letech se liší v závislosti na povětrnostních podmínkách a dalších faktorech prostředí. Například v teplém a suchém roce s mnoha lesními požáry může půda absorbovat méně oxidu uhličitého než obvykle.

„S dalším oteplováním Země klimatologové očekávají, že pevnina a oceán budou pohlcovat menší část emisí oxidu uhličitého, takže větší část se dostane do ovzduší,“ uvedl Doug McNeall, který tyto vlivy studuje na britském meteorologickém úřadě.

Rok 2023 byl neobvykle horký, a to jak na pevnině, tak v oceánech. (Oceány pohlcují více než 90 % přebytečného tepla způsobeného globálním oteplováním). Byl to nejteplejší rok za více než 170 let vedení záznamů, který dokonce překonal předpovědi vědců.

Jedním z faktorů, které přispěly k extrémním vedrům v roce 2023, byl El Niño, klimatický jev, který má tendenci zvyšovat globální teploty. Během El Niño způsobují teplé oceánské proudy v Tichém oceánu teplejší a sušší počasí v tropech.

To může vést k suchům, která zpomalují růst stromů a zvyšují riziko požárů. V takovém případě má země tendenci absorbovat méně oxidu uhličitého a více ho končí v ovzduší.

Související články
Příroda 1.12.2024
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmosféra, tam je i její proudění. A to dokáže leckdy nabýt až pekelných rozměrů. Například na Neptunu jsou větry schopné překročit i rychlost […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz