Domů     Příroda
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
Martin Janda 21.4.2024

V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul oxidu uhličitého než v roce 1750. A jak se oxid uhličitý hromadí v atmosféře, zachycuje stále více tepla, což se posléze projevuje v každoročních teplotních rekordech po celém světě..

Každé další množství oxidu uhličitého v atmosféře přispívá k dalšímu oteplování, a proto klimatologové zdůrazňují, že je třeba dosáhnout nulových emisí. V současné době přitom množství oxidu uhličitého roste téměř rekordním tempem.

Podle údajů, které začátkem tohoto měsíce zveřejnila laboratoř pro globální monitorování Národního úřadu pro oceán a atmosféru, došlo v loňském roce ke čtvrtému nejvyššímu ročnímu nárůstu globální hladiny oxidu uhličitého.

Dlouhodobý nárůst hladiny oxidu uhličitého je způsoben především spalováním fosilních paliv a dalšími lidskými činnostmi, jako je odlesňování a výroba betonu. Mezi jednotlivými roky však dochází k velkým výkyvům.

To, o kolik se v daném roce zvýší hladina oxidu uhličitého, závisí na dvou faktorech: na množství fosilních paliv spálených na celém světě a na podílu těchto emisí, které jsou absorbovány pevninou a oceánem.

Je sice pravda, že celosvětově roste produkce čisté energie, ale zároveň roste i poptávka po energii.

Fosilní paliva tento rozdíl vyrovnávají. Proto jsou celosvětové emise z fosilních paliv stále na rekordně vysokých hodnotách (s krátkým poklesem během pandemie).

Ne všechny tyto emise končí v ovzduší. Oceán a pevnina absorbují zhruba polovinu oxidu uhličitého, který lidé vypustí, zatímco zbytek zůstává ve vzduchu, uvedl vedoucí výzkumný pracovník Centra pro mezinárodní výzkum klimatu CICERO Glen Peters.

Tato poloviční hodnota je však jen průměrná. V jednotlivých letech se liší v závislosti na povětrnostních podmínkách a dalších faktorech prostředí. Například v teplém a suchém roce s mnoha lesními požáry může půda absorbovat méně oxidu uhličitého než obvykle.

„S dalším oteplováním Země klimatologové očekávají, že pevnina a oceán budou pohlcovat menší část emisí oxidu uhličitého, takže větší část se dostane do ovzduší,“ uvedl Doug McNeall, který tyto vlivy studuje na britském meteorologickém úřadě.

Rok 2023 byl neobvykle horký, a to jak na pevnině, tak v oceánech. (Oceány pohlcují více než 90 % přebytečného tepla způsobeného globálním oteplováním). Byl to nejteplejší rok za více než 170 let vedení záznamů, který dokonce překonal předpovědi vědců.

Jedním z faktorů, které přispěly k extrémním vedrům v roce 2023, byl El Niño, klimatický jev, který má tendenci zvyšovat globální teploty. Během El Niño způsobují teplé oceánské proudy v Tichém oceánu teplejší a sušší počasí v tropech.

To může vést k suchům, která zpomalují růst stromů a zvyšují riziko požárů. V takovém případě má země tendenci absorbovat méně oxidu uhličitého a více ho končí v ovzduší.

Související články
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že hydrogelové mikročástice podávané čmelákům a včelám ve vodě s cukrem vedly k o 30 % vyšší míře přežití u jedinců, kteří byli vystaveni smrtelným dávkám […]
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily… E.coli produkuje řadu látek, které brání […]
Vlastně je to hned několik různých signálů. Jedna jediná aromatická látka funguje jako rozpoznávací znamení pro řadu organismů včetně člověka. A v biotechnologii by se dala využít i pro sledování případné kontaminace pitné vody. Stačí, aby venku lehce sprchlo a krajinou se začne šířit podmanivě krásná vůně vlhké půdy. Patrně není člověka, který by ji nevdechoval […]
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilateralis přeměňuje mravence v zombie. Jsou ale i jiné a výstřednější druhy. Hmyzomorka muší (Entomophthora muscae) je druh houby, která napadá mouchy. Postup je jednoduchý. Nejprve oběť nakazí, pak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz