Domů     Příroda
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Titanoboa, zdroj: WikiCommons by Nobu Tamura

Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů.

Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi….

V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem 27 zkamenělých obratlů obrovského hada, jejichž stáří je odhadováno na 47 milionů let. Tvor tak žil během eocénu (před 56 až 33,9 miliony let).

Byl pojmenován Vasuki indicus, jeho rodové jméno odkazuje na Vasukiho, mýtického krále hadů v hinduismu, který je často zobrazován omotaný kolem krku jednoho ze tří hlavních hinduistických bohů, Šivy. Obratle pocházejí z dospělého jedince.

Nejdelší had světa?

Vědecký tým se pokusil odhadnout délku těla tohoto gigantického hada, a to na základě vztahu mezi šířkou obratlů hada a jeho délkou. K výpočtu použili dvě sady dat. V prvním případě vzali v potaz údaje od moderních hadů z čeledi hroznýšovitých (Boidae), která zahrnuje největší a nejtěžší dnes žijící hady.

Druhý datový soubor pak zahrnoval všechny žijící druhy hadů. Na základě toho se vědci domnívají, že Vasuki indicus mohl mít tělo dlouhé 12 až 15 metrů, čímž by předčil i Titanoboa.

Zdroj: Wiki Commons by D. Datta a S. Bajpai

„Vasuki patří do vyhynulé rodiny hadů, vzdáleně příbuzných krajtám a anakondám, a tak mohou být odhady jeho délky na základě údajů o moderních hadech nepřesné,“ vysvětluje spoluautor studie Debajit Datta, který působí jako výzkumník na Institute of Technology Roorkee v Indianě.

V. indicus patří do skupiny hadů známých jako Madtsoiidae, kteří se poprvé objevili během pozdní křídy (před 100,5 až 66 miliony let) v Jižní Americe, Africe, Indii, Austrálii a jižní Evropě.

Žil podobně jako anakonda

Odborníci se při pohledu na připojení žeber k obratlům hada domnívají, že V. indicus měl široké a válcovitě tělo a většinu času trávil na souši. Vodní hadi mají oproti tomu velmi plochá, proudnicová těla.

Vzhledem k jeho velikosti byl V. indicus zřejmě lovcem ze zálohy, který si kořist podmanil sevřením, obdobně jako moderní anakondy. Dařilo se mu v teplém klimatu s průměrem teplot kolem 28 °C, což je více než dnes.

„Stále je mnoho věcí, které o Vasuki nevíme. Například to, jak využíval své svaly, nebo co jedl,“ vysvětluje Datta. Spoluautor studie Sunil Bajpai, paleontolog obratlovců na IIT Roorkee, pak řekl, že vědecký tým, který pravděpodobně největšího hada na světě zkoumal, doufá, že budou jeho fosilie analyzovány s ohledem na obsahu uhlíku a kyslíku, což by jim mělo pomoci odhalit více o stravě tohoto gigantického plaza.

Štítky:
Související články
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že hydrogelové mikročástice podávané čmelákům a včelám ve vodě s cukrem vedly k o 30 % vyšší míře přežití u jedinců, kteří byli vystaveni smrtelným dávkám […]
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily… E.coli produkuje řadu látek, které brání […]
Vlastně je to hned několik různých signálů. Jedna jediná aromatická látka funguje jako rozpoznávací znamení pro řadu organismů včetně člověka. A v biotechnologii by se dala využít i pro sledování případné kontaminace pitné vody. Stačí, aby venku lehce sprchlo a krajinou se začne šířit podmanivě krásná vůně vlhké půdy. Patrně není člověka, který by ji nevdechoval […]
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilateralis přeměňuje mravence v zombie. Jsou ale i jiné a výstřednější druhy. Hmyzomorka muší (Entomophthora muscae) je druh houby, která napadá mouchy. Postup je jednoduchý. Nejprve oběť nakazí, pak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz