Domů     Medicína
Bude slávě aspirinu jednou konec?
Veronika Tyrková 11.12.2023
FOTO: Unsplash

V USA si každý pátý člověk starší 40 let denně rád „slupne“ tabletku aspirinu. Jde přeci o účinnou pojistku proti srdečním onemocněním. Anebo také možná vůbec ne…

Kyselina acetylsalicylová usnadňuje tok krve cévami. Brání shlukování krevních destiček a tím snižuje možnost vzniku krevních sraženin v žílách. Aspirin tak začal být ve velkém užíván denně jako prevence infarktu.

Rizika existují

Dvě nedávné klinické studie ale prokázaly, že rizika při preventivním užívání u osob ve věku 60–69 let značně převažují nad přínosy. A to dokonce i v případě, že u nich existuje vyšší pravděpodobnost vzniku infarktu nebo cévní mozkové přírody.

I přesto ale miliony osob aspirin jako podpůrnou berličku stále užívají. Mnoho z nich navíc bílé tabletky zařadilo do léčebné rutiny bez předchozí konzultace s lékařem, což může v nejhorším možném případě skončit krvácením do mozku či střev.

Naproti tomu miliony dalších, jejichž zdravotní stav by aspirin uvítal, ho neužívají.

Souboj procent

U 1,1 % dobrovolníků z první skupiny se totiž při užívání aspirinu objevilo krvácení do mozku nebo jeho okolí. Naproti tomu u těch, kteří lék po dobu pěti let nedostávali šlo o 0,8 %. Na první pohled se to sice může zdát jako nepatrný rozdíl.

Statistické analýzy však naznačují, že nejde o náhodné zjištění. Ke krvácivým stavům totiž došlo nejen po úderu do hlavy (například při pádu), ale v některých případech bylo zcela spontánní.

Někdo ano, někdo ne

Osobám ve věku 40–59 let proto odborníci z U.S. Preventive Services Task Force doporučují, aby se v případě zvýšeného rizika srdečního infarktu vždy obrátili na svého lékaře – především z důvodu objektivního posouzení všech rizik i přínosů při každodenním užívání aspirinu.

V okamžiku, kdy však dosáhnou 60 let věku, není podle komise vhodné lék užívat ani coby primární preventivní opatření. „Toto je doporučení především pro ty, kteří s aspirinem začínají, avšak nemají žádné známky kardiovaskulárního onemocnění,“ přiblížil profesor medicíny na Harvard Medical School a předseda pracovní skupiny U.S. Preventive Services Task Force, Michael Barry.

„U osob, které prodělali srdeční infarkt nebo mrtvici, je samozřejmě na místě lék užívat,“ dodal.

Autor: Michal Maša

Více se dočtete v čísle 2/2024 časopisu 21. století.

Související články
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocnění, nemocí srdce a onemocnění dýchacích cest. Celkem ve zdravotnických zařízeních po celé republice probíhá 481 těchto hodnocení, jež zdravotnickému systému ušetřila více než jeden a půl […]
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev ostatním, aniž by došlo k úhoně. Této vysněné metě se nyní velmi přiblížili. Krevní skupiny A, B a O objevil v roce […]
Jako by nestačil návrat starých známých infekcí, začaly se objevovat nové. A nejsou bezzubé, podle odhadů umírá na zdánlivě nenápadné mykózy celosvětově dvakrát více nemocných než před 10 lety. Co jsou vlastně mykózy? Jde o infekce způsobené některými zástupci říše hub – jednobuněčnými kvasinkami nebo vláknitými houbami, známými spíš pod značením plísně. Tedy nic, co […]
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie. Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve fázi […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz