Domů     Historie
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Martin Janda 10.12.2023

Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v korytě řeky.

Nebyl by to nijak výjimečný případ, kdyby sedimenty tělo veleještěra rychle nepokryly a neochránily jej tak pro zvědavost jistých dvojnožců, kteří se na planetě objevili o mnoho milionů let později..

Nebohý gorgosaurus, který na šířku v kyčlích měřil pět a půl metru, je vůbec prvním nalezeným tyranosaurem se zachovaným obsahem žaludku. Badatelé tak mají zajímavý střípek do skládačky potravního chování dávných dravých veleještěrů. Kromě toho vědci objevili i část lebky a pánve ještěra.

Gorgosauři byli předky obávaného tyranosaura rexe, kteří s oblibou pojídali své býložravé příbuzné, jak o tom svědčí objevené koprolity. Nalezený exemplář dal ovšem přednost opeřeným dinosaurům, předkům současných ptáků.

„Díky tomuto exempláři máme fyzický důkaz, že mladí tyranosauři se nejen živili jinými živočichy než dospělí, ale také je jinak napadali,“ uvedl autor studie François Therrien z Královského Tyrrellova muzeu v Drumhelleru v Albertě v Kanadě.

Část fosilie nalezeného dinosaura, zeleně jsou označeny kosti gorgosaura, červeně jeho kořist

Schopnost tyranosaurů chovat se v mládí jako rychlí středně velcí predátoři, než dospěli v dospělé vrcholové predátory, mohla této skupině poskytnout evoluční výhodu tím, že vytlačila ostatní dravé dinosaury.

Zdatnost mladých tyranosaurů může vysvětlovat i zvláštnost fosilního záznamu Severní Ameriky v období pozdní křídy: Nalezneme zde těžkotonážní veleještěry a hejno ještěrů velikosti člověka, nikoliv však tzv. střední třídu.

Obsah žaludku tvoří zadní končetiny a kus zadní části těla menších dinosaurů známých jako Citipes, kteří trochu připomínali kasuáry. Každý z obou citipesů byl v době konzumace starý méně než rok a podle stupně opotřebení kostí žaludečními šťávami je gorgosaurus snědl během posledního týdne svého života, přičemž mezi oběma chody uplynulo pár dní.

Přestože na kosti citipesů působilo agresivní prostředí uvnitř gorgosaurova žaludku, jedná se o nejlépe zachované fosilie tohoto živočicha, jaké kdy byly nalezeny.

FOTO: Calgarská univerzita

Související články
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz