Domů     Historie
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Martin Janda 10.12.2023

Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v korytě řeky.

Nebyl by to nijak výjimečný případ, kdyby sedimenty tělo veleještěra rychle nepokryly a neochránily jej tak pro zvědavost jistých dvojnožců, kteří se na planetě objevili o mnoho milionů let později..

Nebohý gorgosaurus, který na šířku v kyčlích měřil pět a půl metru, je vůbec prvním nalezeným tyranosaurem se zachovaným obsahem žaludku. Badatelé tak mají zajímavý střípek do skládačky potravního chování dávných dravých veleještěrů. Kromě toho vědci objevili i část lebky a pánve ještěra.

Gorgosauři byli předky obávaného tyranosaura rexe, kteří s oblibou pojídali své býložravé příbuzné, jak o tom svědčí objevené koprolity. Nalezený exemplář dal ovšem přednost opeřeným dinosaurům, předkům současných ptáků.

„Díky tomuto exempláři máme fyzický důkaz, že mladí tyranosauři se nejen živili jinými živočichy než dospělí, ale také je jinak napadali,“ uvedl autor studie François Therrien z Královského Tyrrellova muzeu v Drumhelleru v Albertě v Kanadě.

Část fosilie nalezeného dinosaura, zeleně jsou označeny kosti gorgosaura, červeně jeho kořist

Schopnost tyranosaurů chovat se v mládí jako rychlí středně velcí predátoři, než dospěli v dospělé vrcholové predátory, mohla této skupině poskytnout evoluční výhodu tím, že vytlačila ostatní dravé dinosaury.

Zdatnost mladých tyranosaurů může vysvětlovat i zvláštnost fosilního záznamu Severní Ameriky v období pozdní křídy: Nalezneme zde těžkotonážní veleještěry a hejno ještěrů velikosti člověka, nikoliv však tzv. střední třídu.

Obsah žaludku tvoří zadní končetiny a kus zadní části těla menších dinosaurů známých jako Citipes, kteří trochu připomínali kasuáry. Každý z obou citipesů byl v době konzumace starý méně než rok a podle stupně opotřebení kostí žaludečními šťávami je gorgosaurus snědl během posledního týdne svého života, přičemž mezi oběma chody uplynulo pár dní.

Přestože na kosti citipesů působilo agresivní prostředí uvnitř gorgosaurova žaludku, jedná se o nejlépe zachované fosilie tohoto živočicha, jaké kdy byly nalezeny.

FOTO: Calgarská univerzita

reklama
Související články
Svědomitost, inteligence a technologická posedlost. Přesně tyto tři vlastnosti položily základ funkčnímu stroji, který pro svou efektivitu a nízkou hmotnost pohřbil parní stroje v učebnicích dějepisu Touha po pomyslné dokonalosti, ale nakonec stála jeho vynálezce život.Myšlenka na zařízení, které by bylo schopné spalovat různá, běžně dostupná, paliva se Rudolfu Dieselovi (1858–1913) usadila v hlavě již […]
S ADHD neboli poruchou pozornosti s hyperaktivitou je spojována roztržitost a impulzivita. Ačkoliv dnešní společnost vnímá tyto rysy negativně, je možné, že v minulosti představovaly pro naše předchůdce výhodu, která jim pomáhala přežít. Zlepšovala jejich taktiku při hledání potravy. To jsou závěry, ke kterým dospěli odborníci v čele s Davidem Barackem, neurovědcem z Pensylvánské univerzity, […]
Dali světu důmyslné stavby nebo číselnou soustavu. Náboženské přesvědčení však jindy skromné vzdělance měnilo v nelítostné vrahy, kteří se neštítili řádně vykoupat v karmínu. Stejně jako ostatní staré mezoamerické kultury, i Aztékové ztotožňovali své nejvyšší božstvo se Sluncem. A důvod byl prostý. Legendy o stvoření světa převzaté od původních Toltéků totiž ukrývaly příběh boha Slunce […]
Jako velmi těžké havárie bývají označovány pouze dvě jaderné katastrofy, a to exploze 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl roku 1986 a havárie tří bloků jaderné elektrárny Fukušima I roku 2011. Ke třetí nejhorší, tak zvané kyštymské katastrofě, přitom došlo už v roce 1957. Co se tehdy stalo? Mezinárodní stupnice jaderných události označuje jaderné havárie v […]
Ve starověké metropoli Girsu, dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem. Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz