Domů     Historie
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Martin Janda 10.12.2023

Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v korytě řeky.

Nebyl by to nijak výjimečný případ, kdyby sedimenty tělo veleještěra rychle nepokryly a neochránily jej tak pro zvědavost jistých dvojnožců, kteří se na planetě objevili o mnoho milionů let později..

Nebohý gorgosaurus, který na šířku v kyčlích měřil pět a půl metru, je vůbec prvním nalezeným tyranosaurem se zachovaným obsahem žaludku. Badatelé tak mají zajímavý střípek do skládačky potravního chování dávných dravých veleještěrů. Kromě toho vědci objevili i část lebky a pánve ještěra.

Gorgosauři byli předky obávaného tyranosaura rexe, kteří s oblibou pojídali své býložravé příbuzné, jak o tom svědčí objevené koprolity. Nalezený exemplář dal ovšem přednost opeřeným dinosaurům, předkům současných ptáků.

„Díky tomuto exempláři máme fyzický důkaz, že mladí tyranosauři se nejen živili jinými živočichy než dospělí, ale také je jinak napadali,“ uvedl autor studie François Therrien z Královského Tyrrellova muzeu v Drumhelleru v Albertě v Kanadě.

Část fosilie nalezeného dinosaura, zeleně jsou označeny kosti gorgosaura, červeně jeho kořist

Schopnost tyranosaurů chovat se v mládí jako rychlí středně velcí predátoři, než dospěli v dospělé vrcholové predátory, mohla této skupině poskytnout evoluční výhodu tím, že vytlačila ostatní dravé dinosaury.

Zdatnost mladých tyranosaurů může vysvětlovat i zvláštnost fosilního záznamu Severní Ameriky v období pozdní křídy: Nalezneme zde těžkotonážní veleještěry a hejno ještěrů velikosti člověka, nikoliv však tzv. střední třídu.

Obsah žaludku tvoří zadní končetiny a kus zadní části těla menších dinosaurů známých jako Citipes, kteří trochu připomínali kasuáry. Každý z obou citipesů byl v době konzumace starý méně než rok a podle stupně opotřebení kostí žaludečními šťávami je gorgosaurus snědl během posledního týdne svého života, přičemž mezi oběma chody uplynulo pár dní.

Přestože na kosti citipesů působilo agresivní prostředí uvnitř gorgosaurova žaludku, jedná se o nejlépe zachované fosilie tohoto živočicha, jaké kdy byly nalezeny.

FOTO: Calgarská univerzita

Související články
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz