Domů     Medicína
Když druhý mozek sevře zánět…
Zdroj: Freepik

Vzácné autoimunitní onemocnění postihující především konečník a tlusté střevo poprvé popsal anglický lékař Samuel Wilks (1824–1911) v roce 1875.

To, co se ve viktoriánské Anglii nejprve jevilo jako bakteriální úplavice je dnes známo pod pojmem ulcerózní kolitida. Diagnóza, pro kterou je charakteristické střídání klidných bezpříznakových období s aktivními fázemi.

Kolitida bývá nejčastěji spojována s bolestmi břicha, křečemi a intenzivním nucením na stolici – mnohdy však s pocitem nedostatečného vyprázdnění. K dalším projevům patří únava, ztráta chuti k jídlu a s tím související úbytek na váze.

Mnohdy o sobě onemocnění dává vědět také prostřednictvím bolesti kloubů, zánětem žlučových cest, afty nebo dokonce kožními vyrážkami.

Dietní život

I po skoro 150 letech visí nad přesnou příčinou onemocnění otazník. Ve světě medicínských hypotéz a domněnek však převládají názory, že se na jeho vzniku podílí více faktorů. Za všechny můžeme jmenovat například dědičnost, stres, poruchu imunitního slizničního systému.

A nevhodnou stavu. Z dostupných výzkumů totiž vyplynulo, že onemocnění postihuje především jedince nadměrně konzumujících maso, vejce nebo čokoládu. K minimalizaci vzniku zánětů proto bývá nasazována speciální dieta obsahující nedráždivé potraviny a bezezbytkovou stravu.

Zároveň by měla být bohatá na železo a vápník, doporučovány bývají mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy. Alfou a omegou je pravidelný příjem tekutin nejlépe ve formě neslazených nápojů.

Úspěch na obzoru?

Kromě přísných režimových opatření sází moderní medicína také na medikamenty. Konkrétní léčiva jsou však předepisována podle toho, v jaké fázi se onemocnění zrovna nachází. Akutní forma bývá léčena kortikosteroidy někdy i čípky a klyzmaty, které slouží ke zvládnutí zánětu.

V období „klidu“ je terapie směřována na prevenci. Vážné případy si posléze žádají zásah chirurga, který v rámci zákroku odstraní zasažené oblasti, mnohdy je však nutné odstranit celé tlusté střevo. Z části tenkého střeva je následně vymodelován umělý vývod, jehož vyvedení může být dočasným, ale také trvalým řešením.

V případě, že pacient adekvátně nereaguje na běžnou formu terapie, nebo jsou-li příznaky příliš silné, je možné přistoupit k léčbě biologické, tlumící specifická místa zánětu. V České republice je většinou využívána monoklonální protilátka infliximab, která se nejčastěji podává prostřednictvím nitrožilní infuze.

Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz