Domů     Medicína
Když druhý mozek sevře zánět…
Zdroj: Freepik

Vzácné autoimunitní onemocnění postihující především konečník a tlusté střevo poprvé popsal anglický lékař Samuel Wilks (1824–1911) v roce 1875.

To, co se ve viktoriánské Anglii nejprve jevilo jako bakteriální úplavice je dnes známo pod pojmem ulcerózní kolitida. Diagnóza, pro kterou je charakteristické střídání klidných bezpříznakových období s aktivními fázemi.

Kolitida bývá nejčastěji spojována s bolestmi břicha, křečemi a intenzivním nucením na stolici – mnohdy však s pocitem nedostatečného vyprázdnění. K dalším projevům patří únava, ztráta chuti k jídlu a s tím související úbytek na váze.

Mnohdy o sobě onemocnění dává vědět také prostřednictvím bolesti kloubů, zánětem žlučových cest, afty nebo dokonce kožními vyrážkami.

Dietní život

I po skoro 150 letech visí nad přesnou příčinou onemocnění otazník. Ve světě medicínských hypotéz a domněnek však převládají názory, že se na jeho vzniku podílí více faktorů. Za všechny můžeme jmenovat například dědičnost, stres, poruchu imunitního slizničního systému.

A nevhodnou stavu. Z dostupných výzkumů totiž vyplynulo, že onemocnění postihuje především jedince nadměrně konzumujících maso, vejce nebo čokoládu. K minimalizaci vzniku zánětů proto bývá nasazována speciální dieta obsahující nedráždivé potraviny a bezezbytkovou stravu.

Zároveň by měla být bohatá na železo a vápník, doporučovány bývají mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy. Alfou a omegou je pravidelný příjem tekutin nejlépe ve formě neslazených nápojů.

Úspěch na obzoru?

Kromě přísných režimových opatření sází moderní medicína také na medikamenty. Konkrétní léčiva jsou však předepisována podle toho, v jaké fázi se onemocnění zrovna nachází. Akutní forma bývá léčena kortikosteroidy někdy i čípky a klyzmaty, které slouží ke zvládnutí zánětu.

V období „klidu“ je terapie směřována na prevenci. Vážné případy si posléze žádají zásah chirurga, který v rámci zákroku odstraní zasažené oblasti, mnohdy je však nutné odstranit celé tlusté střevo. Z části tenkého střeva je následně vymodelován umělý vývod, jehož vyvedení může být dočasným, ale také trvalým řešením.

V případě, že pacient adekvátně nereaguje na běžnou formu terapie, nebo jsou-li příznaky příliš silné, je možné přistoupit k léčbě biologické, tlumící specifická místa zánětu. V České republice je většinou využívána monoklonální protilátka infliximab, která se nejčastěji podává prostřednictvím nitrožilní infuze.

Související články
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí rakoviny střev, nyní ukazuje svou potenciální schopnost „rozpouštět“ určité typy rakovinných buněk. Na obzoru se tak rýsuje převratná léčba nádorových onemocnění, byť je potřeba ještě další výzkum. […]
Rozvíjející se věda, zvaná epigenetika, naznačuje, že účinky traumatu, ať už se jedná o válku, genocidu, zneužívání či hladomor, mohou být zřejmě předávány z jedné generace na druhou, protože změní způsob zapínání a vypínání genů u potomků. Je to pro lidstvo přínosem, nebo zátěží, se kterou je třeba se vyrovnat? Epigenetika se zabývá tím, jak […]
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz