Domů     Příroda
Sloni si navzájem dávají jména
Zdroj: Pixabay

Dosud se vědci domnívali, že lidé jsou jediným živočišným druhem, jehož příslušníci se navzájem oslovují jmény. Nový výzkum ukázal, že stejně jsou na tom i sloni.

Vědci z Colorado State University ve Spojených státech, za pomoci umělé inteligence a pracovníků národního parku v Keni, studovali 527 sloních volání, tedy zvuků, které vydávali sloni, v ekosystému Samburu v severní Keni a 98 volání v národním parku Amboseli v jižní Keni.

Zjistili přitom, že si sloni afričtí (Loxodonta africana) dávají mezi sebou navzájem jména, která vyjadřují tichými, dunivými zvuky. To z nich dělá první zvířata, vyjma člověka, která jsou něčeho takového schopna.

Zatímco jiná zvířata produkují zvuky, které jsou známé jako „referenční volání“, aby identifikovali predátory či potravu, přičemž tato volání jsou považována za instinktivní, a tedy nevyžadující sociální učení, sloni vytvářeli vokalizace specifické pro jednotlivce v jejich sociálních skupinách, na které příjemci odpovídajícím způsobem reagovali.

Mezi nahrávkami volání se vědcům podařilo identifikovat oslovení specifická pro 119 jedinců.

Oslovují se konkrétními jmény

Pomohlo jim, že věděli, kteří členové byli v okamžiku volání vzdáleni od stáda a po konkrétním zvukovém projevu se k němu přiblížili. Pomocí počítačového modelu se jim podařilo správně identifikovat příjemce u 20,3 % z 625 zaznamenaných volání.

To je přiblížilo k pochopení toho, jak spolu tato vysoce inteligentní zvířata komunikují. Protože jsou si jednotlivá volání velmi podobná, využili vědci umělé inteligence. Ta jim pomohla odlišit volání, která upozorňovala na potravu či na predátora, od těch, jež vyjadřovala konkrétní „sloní jména“.

Zdroj: Pixabay

Ukázalo se, že oslovení nebyla obecná, určená například všem mláďatům, ale zaměřená na konkrétního příjemce. A volání různých slonů určená pro stejného příjemce byla podobná. Daný jedinec pak na volání určená přímo jemu reagoval silněji než na volání adresovaná jiným slonům.

Caitlin O’Connell-Rodwellová, sloní bioložka na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity, která se studie neúčastnila, k tomu říká: „Skutečnou hodnotou tohoto zjištění je, že ukazuje, že i když se sloni pohybují rozlehlou krajinou, díky oslovování jménem mohou stále zůstat v kontaktu s konkrétními jednotlivci.“.

Stejně inteligentní jako kytovci a delfíni

Sloni afričtí jsou největšími suchozemskými savci, dorůstají až výšky 4 metrů. Zároveň jsou považováni za velmi inteligentní zvířata. Někteří odborníci se domnívají, že dosahují stejné úrovně jako delfíni, pokud jde o schopnost řešit problémy, jiní dávají jejich inteligenci na roveň kytovcům.

Další studie, publikovaná v roce 2011 v ABC Science naznačuje, že jsou „stejně chytří jako šimpanzi a delfíni.“ Mají rovněž rozvinutý hipokampus, který je spojen s emocemi i prostorovou pamětí.

Afričtí sloni jsou společenská zvířata, která se drží pohromadě ve vysoce organizovaných skupinách, tvořených deseti až dvanácti samicemi a jejich mláďaty. Skupinu vede dominantní samice, která je spřízněná se všemi členy stáda.

Sloni mají velkou potřebu dorozumívat se mezi sebou, což činí hlavně při hledání potravy v lese, když na sebe navzájem nevidí. Vydávají hluboký bručící hlas, který se dříve považoval za kručení v břiše, ale dnes se ví, že ho slon vydává kloktáním v chobotu.

Když je slon spokojený, mručí tlumeným zvukem, ale když se vyleká, prudce a krátce zatroubí.

Štítky:
Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz