Domů     Historie
El Niño v akci: Tenkrát na Východě
Veronika Tyrková 15.11.2023
FOTO: Adolph Northen / Creative Commons / volné dílo

Zima se několikrát ukázala být největším ruským spojencem. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Napoleon Bonaparte a po něm i Adolf Hitler. Byla ale v jejich případě vítězná strategie, nebo zima?.

Po střídání ročních období není znám větší zdroj přirozené proměnlivosti klimatu na zeměkouli než jev nazývaný jako El Niño – Jižní oscilace (ENSO). Vědci předpokládají, že El Niño sehrál roli v úpadku nebo pádu několika starověkých civilizací, včetně Močiků, Inků a dalších amerických kultur.

Sám o sobě kolaps žádné civilizace nezpůsobil. Není ovšem pochyb o tom, že náhlá klimatická změna je klíčovým hráčem v historii, zejména coby finální úder po letech eskalujícího napětí. Příkladem mohou být i dobyvačná tažení dvou evropských diktátorů v letech 1812 a 1942-3.

Ruská zmrzlina

Z 424 000 mužů císaře Napoleona, kteří v létě 1812 vyrazili dobýt Moskvu, se jich na konci roku vrátilo jen 10 000. Vojáci Wehrmachtu obléhali Stalingrad víc než 5 měsíců, jen aby se po obrovských ztrátách, čítajících více než 800 000 mrtvých, zraněných či zajatých, byli nuceni z města stáhnout v potupném vyvrcholení neúspěšné operace, která začala porážkou u Moskvy o rok dříve.

Šedá eminence

Meteorolog Klaus Fraedrich z Freie Universität Berlin studoval důsledky extrémních fází ENSO v klimatických anomáliích Evropy. Jeho meteorologické analýzy demonstrují, že v Evropě způsobuje El Niño studenější a vlhčí zimní podmínky vycházející z vyšší cyklonické aktivity, zatímco La Niña je zodpovědná za mírnější a sušší zimy kvůli anticyklonické dominanci.

Tento systém přinesl mrazivé deště a těžké sněhové pokrývky i během obléhání Stalingradu. Začátkem 19. století zase tendence k chladnějším globálním teplotám umocnily prachové clony v atmosféře z vulkanických erupcí na ostrově Svatý Vincenc v Karibiku a Sulawesi v Indonésii.

Zpustošené centrum Stalingradu. FOTO: RIA Novosti archive / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Rekordní mrazy

Stažení Napoleona z Moskvy mezi říjnem a prosincem 1812 doprovázely mrazivé teploty sahající k 35 stupňům pod bod mrazu, sněhové vánice a bouře či ledovcové vichry, které umocňovaly nedostatek potravin a propastné chřadnutí koní.

U obou případů se v rámci několika týdnů podzim rychle zvrátil do rané a obzvláště brutální zimy, což je jeden z globálních důsledků rychlé tranzice z El Niño do La Niña. Jak shrnul profesor geografie Cesar Caviedes:

„V Rusku jsou zimy 1812 a 1942 případem, kdy klimatický element upřednostnil vítěze a umocnil chyby poražených.“.

Více o El Niñu se dočtete v čísle 11/2023 časopisu 21. století.

Štítky:
reklama
Související články
Právě dnes je to na den 100 let, co padl československý výškový rekord 5 284 metrů s užitečným zatížením 500 kg. Vytvořil ho tovární pilot Aero Josef Novák na stroji A-10.2. Aero A-10 bylo prvním sériově vyráběným dopravním letadlem v Československu, kam se vešly čtyři cestující. Posádku tvořili pilot a na některých letech i mechanik. […]
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jejich šíření. Například komáři mají přirozenou tendenci vyhýbat se chladnějším oblastem, osoby žijící ve vyšších nadmořských výškách jsou tak před nimi obvykle v bezpečí. Vlivem růstu teplot během horké fáze ENSO […]
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, které se dosud nepodařilo uklidnit. Zpochybnila totiž samotného Boha. Mužem, který ve druhé polovině 19. století způsobil evoluční „krizi“ nebyl nikdo jiný než […]
Jen málokteré jméno září v televizních pořadech a dokumentech o skutečných zločinech tak jasně jako jméno Colina McLarena. McLaren, bývalý detektiv s vášní pro odhalování tajemství zločineckého podsvětí, přenesl své zkušenosti na televizní obrazovku v poutavém dokumentárním seriálu Vrazi mafie s Colinem McLarenem. Tento seriál uvede Viasat Explore 22. listopadu ve 21:00. Diváci v něm budou […]
Lidé jsou zdatní a vytrvalí běžci, stejně jako jejich předchůdci, kterým běh umožnil vytrvalostní lov. Právě díky němu následně došlo k rozvoji mozků homininů. Podle vědců z prestižních amerických univerzit se na schopnosti lidí běhat na dlouhé vzdálenosti podílela i změna jednoho genu. Za naši schopnost běhat maratony však platíme větší náchylností k rakovině a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz