Domů     Historie
El Niño v akci: Tenkrát na Východě
Veronika Tyrková 15.11.2023
FOTO: Adolph Northen / Creative Commons / volné dílo

Zima se několikrát ukázala být největším ruským spojencem. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Napoleon Bonaparte a po něm i Adolf Hitler. Byla ale v jejich případě vítězná strategie, nebo zima?.

Po střídání ročních období není znám větší zdroj přirozené proměnlivosti klimatu na zeměkouli než jev nazývaný jako El Niño – Jižní oscilace (ENSO). Vědci předpokládají, že El Niño sehrál roli v úpadku nebo pádu několika starověkých civilizací, včetně Močiků, Inků a dalších amerických kultur.

Sám o sobě kolaps žádné civilizace nezpůsobil. Není ovšem pochyb o tom, že náhlá klimatická změna je klíčovým hráčem v historii, zejména coby finální úder po letech eskalujícího napětí. Příkladem mohou být i dobyvačná tažení dvou evropských diktátorů v letech 1812 a 1942-3.

Ruská zmrzlina

Z 424 000 mužů císaře Napoleona, kteří v létě 1812 vyrazili dobýt Moskvu, se jich na konci roku vrátilo jen 10 000. Vojáci Wehrmachtu obléhali Stalingrad víc než 5 měsíců, jen aby se po obrovských ztrátách, čítajících více než 800 000 mrtvých, zraněných či zajatých, byli nuceni z města stáhnout v potupném vyvrcholení neúspěšné operace, která začala porážkou u Moskvy o rok dříve.

Šedá eminence

Meteorolog Klaus Fraedrich z Freie Universität Berlin studoval důsledky extrémních fází ENSO v klimatických anomáliích Evropy. Jeho meteorologické analýzy demonstrují, že v Evropě způsobuje El Niño studenější a vlhčí zimní podmínky vycházející z vyšší cyklonické aktivity, zatímco La Niña je zodpovědná za mírnější a sušší zimy kvůli anticyklonické dominanci.

Tento systém přinesl mrazivé deště a těžké sněhové pokrývky i během obléhání Stalingradu. Začátkem 19. století zase tendence k chladnějším globálním teplotám umocnily prachové clony v atmosféře z vulkanických erupcí na ostrově Svatý Vincenc v Karibiku a Sulawesi v Indonésii.

Zpustošené centrum Stalingradu. FOTO: RIA Novosti archive / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Rekordní mrazy

Stažení Napoleona z Moskvy mezi říjnem a prosincem 1812 doprovázely mrazivé teploty sahající k 35 stupňům pod bod mrazu, sněhové vánice a bouře či ledovcové vichry, které umocňovaly nedostatek potravin a propastné chřadnutí koní.

U obou případů se v rámci několika týdnů podzim rychle zvrátil do rané a obzvláště brutální zimy, což je jeden z globálních důsledků rychlé tranzice z El Niño do La Niña. Jak shrnul profesor geografie Cesar Caviedes:

„V Rusku jsou zimy 1812 a 1942 případem, kdy klimatický element upřednostnil vítěze a umocnil chyby poražených.“.

Více o El Niñu se dočtete v čísle 11/2023 časopisu 21. století.

Štítky:
Související články
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz