Domů     Historie
El Niño v akci: Tenkrát na Východě
Veronika Tyrková 15.11.2023
FOTO: Adolph Northen / Creative Commons / volné dílo

Zima se několikrát ukázala být největším ruským spojencem. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Napoleon Bonaparte a po něm i Adolf Hitler. Byla ale v jejich případě vítězná strategie, nebo zima?.

Po střídání ročních období není znám větší zdroj přirozené proměnlivosti klimatu na zeměkouli než jev nazývaný jako El Niño – Jižní oscilace (ENSO). Vědci předpokládají, že El Niño sehrál roli v úpadku nebo pádu několika starověkých civilizací, včetně Močiků, Inků a dalších amerických kultur.

Sám o sobě kolaps žádné civilizace nezpůsobil. Není ovšem pochyb o tom, že náhlá klimatická změna je klíčovým hráčem v historii, zejména coby finální úder po letech eskalujícího napětí. Příkladem mohou být i dobyvačná tažení dvou evropských diktátorů v letech 1812 a 1942-3.

Ruská zmrzlina

Z 424 000 mužů císaře Napoleona, kteří v létě 1812 vyrazili dobýt Moskvu, se jich na konci roku vrátilo jen 10 000. Vojáci Wehrmachtu obléhali Stalingrad víc než 5 měsíců, jen aby se po obrovských ztrátách, čítajících více než 800 000 mrtvých, zraněných či zajatých, byli nuceni z města stáhnout v potupném vyvrcholení neúspěšné operace, která začala porážkou u Moskvy o rok dříve.

Šedá eminence

Meteorolog Klaus Fraedrich z Freie Universität Berlin studoval důsledky extrémních fází ENSO v klimatických anomáliích Evropy. Jeho meteorologické analýzy demonstrují, že v Evropě způsobuje El Niño studenější a vlhčí zimní podmínky vycházející z vyšší cyklonické aktivity, zatímco La Niña je zodpovědná za mírnější a sušší zimy kvůli anticyklonické dominanci.

Tento systém přinesl mrazivé deště a těžké sněhové pokrývky i během obléhání Stalingradu. Začátkem 19. století zase tendence k chladnějším globálním teplotám umocnily prachové clony v atmosféře z vulkanických erupcí na ostrově Svatý Vincenc v Karibiku a Sulawesi v Indonésii.

Zpustošené centrum Stalingradu. FOTO: RIA Novosti archive / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Rekordní mrazy

Stažení Napoleona z Moskvy mezi říjnem a prosincem 1812 doprovázely mrazivé teploty sahající k 35 stupňům pod bod mrazu, sněhové vánice a bouře či ledovcové vichry, které umocňovaly nedostatek potravin a propastné chřadnutí koní.

U obou případů se v rámci několika týdnů podzim rychle zvrátil do rané a obzvláště brutální zimy, což je jeden z globálních důsledků rychlé tranzice z El Niño do La Niña. Jak shrnul profesor geografie Cesar Caviedes:

„V Rusku jsou zimy 1812 a 1942 případem, kdy klimatický element upřednostnil vítěze a umocnil chyby poražených.“.

Více o El Niñu se dočtete v čísle 11/2023 časopisu 21. století.

Štítky:
Související články
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Tradiční Olomoucké tvarůžky slaví významné jubileum. V roce 1924 se v loštické tvarůžkárně roztočil první formovací stroj a odstartoval revoluci ve výrobě jediného původního českého sýra. Formovací stroj dokázal vyrobit neuvěřitelných 10 000 tvarůžků za hodinu a umožnil tak tvarůžkovou pochoutku dostat k mnohem většímu množství zákazníků. Historie výroby tvarůžků sahá až do 16.  století, […]
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli, další tajemství světoznámého díla dosud odhaleno nebylo. Jaká krajina je na obraze zachycena? Americká geoložka Ann Pizzorussoová tvrdí, že zná odpověď. Snah o spojení krajiny […]
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky denisovanů byly objeveny v roce 2008 v Denisově jeskyni na Altaji v Rusku, podle tohoto místa nálezu jsou pojmenovaní. Stáří tamních kosterních pozůstatků bylo odhadnuto na 41 000 let. […]
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz