Domů     Příroda
Sloni si navzájem dávají jména
Zdroj: Pixabay

Dosud se vědci domnívali, že lidé jsou jediným živočišným druhem, jehož příslušníci se navzájem oslovují jmény. Nový výzkum ukázal, že stejně jsou na tom i sloni.

Vědci z Colorado State University ve Spojených státech, za pomoci umělé inteligence a pracovníků národního parku v Keni, studovali 527 sloních volání, tedy zvuků, které vydávali sloni, v ekosystému Samburu v severní Keni a 98 volání v národním parku Amboseli v jižní Keni.

Zjistili přitom, že si sloni afričtí (Loxodonta africana) dávají mezi sebou navzájem jména, která vyjadřují tichými, dunivými zvuky. To z nich dělá první zvířata, vyjma člověka, která jsou něčeho takového schopna.

Zatímco jiná zvířata produkují zvuky, které jsou známé jako „referenční volání“, aby identifikovali predátory či potravu, přičemž tato volání jsou považována za instinktivní, a tedy nevyžadující sociální učení, sloni vytvářeli vokalizace specifické pro jednotlivce v jejich sociálních skupinách, na které příjemci odpovídajícím způsobem reagovali.

Mezi nahrávkami volání se vědcům podařilo identifikovat oslovení specifická pro 119 jedinců.

Oslovují se konkrétními jmény

Pomohlo jim, že věděli, kteří členové byli v okamžiku volání vzdáleni od stáda a po konkrétním zvukovém projevu se k němu přiblížili. Pomocí počítačového modelu se jim podařilo správně identifikovat příjemce u 20,3 % z 625 zaznamenaných volání.

To je přiblížilo k pochopení toho, jak spolu tato vysoce inteligentní zvířata komunikují. Protože jsou si jednotlivá volání velmi podobná, využili vědci umělé inteligence. Ta jim pomohla odlišit volání, která upozorňovala na potravu či na predátora, od těch, jež vyjadřovala konkrétní „sloní jména“.

Zdroj: Pixabay

Ukázalo se, že oslovení nebyla obecná, určená například všem mláďatům, ale zaměřená na konkrétního příjemce. A volání různých slonů určená pro stejného příjemce byla podobná. Daný jedinec pak na volání určená přímo jemu reagoval silněji než na volání adresovaná jiným slonům.

Caitlin O’Connell-Rodwellová, sloní bioložka na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity, která se studie neúčastnila, k tomu říká: „Skutečnou hodnotou tohoto zjištění je, že ukazuje, že i když se sloni pohybují rozlehlou krajinou, díky oslovování jménem mohou stále zůstat v kontaktu s konkrétními jednotlivci.“.

Stejně inteligentní jako kytovci a delfíni

Sloni afričtí jsou největšími suchozemskými savci, dorůstají až výšky 4 metrů. Zároveň jsou považováni za velmi inteligentní zvířata. Někteří odborníci se domnívají, že dosahují stejné úrovně jako delfíni, pokud jde o schopnost řešit problémy, jiní dávají jejich inteligenci na roveň kytovcům.

Další studie, publikovaná v roce 2011 v ABC Science naznačuje, že jsou „stejně chytří jako šimpanzi a delfíni.“ Mají rovněž rozvinutý hipokampus, který je spojen s emocemi i prostorovou pamětí.

Afričtí sloni jsou společenská zvířata, která se drží pohromadě ve vysoce organizovaných skupinách, tvořených deseti až dvanácti samicemi a jejich mláďaty. Skupinu vede dominantní samice, která je spřízněná se všemi členy stáda.

Sloni mají velkou potřebu dorozumívat se mezi sebou, což činí hlavně při hledání potravy v lese, když na sebe navzájem nevidí. Vydávají hluboký bručící hlas, který se dříve považoval za kručení v břiše, ale dnes se ví, že ho slon vydává kloktáním v chobotu.

Když je slon spokojený, mručí tlumeným zvukem, ale když se vyleká, prudce a krátce zatroubí.

Štítky:
Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz