Domů     Příroda
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Veronika Tyrková 15.11.2023
Zdroj: Freepik

Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá..

Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za kraba by většina z nás zřejmě označila i kraba královského (Paralithodes camtschaticus), kraba palmového (Birgus latro) nebo kraba porcelánového (Porcellanidae).

Všichni tito korýši ovšem navzdory svému pojmenování patří do odlišných podskupin desetinožců, tzv. měkkochvostí (Anomura), a od skutečných krabů (Brachyura) je dělí miliony let evoluce. Ačkoliv je nazýváme „kraby“, vyvinuli se z korýšů podobající se humrům s protáhlejšími těly a výraznými ocasy.

Poté z nějakého důvodu v určitou fázi jejich vývoje evoluce usoudila, že se vyplatí vypadat jako krab. A to ne jednou. Vědci zjistili, že tento proces tzv. karcinizace, kdy se zadní část těla, pleon, zkrátí a složí pod břicho, zatímco přední část, karapax, naopak rozšíří a zploští, se nezávisle na sobě objevil v řádu desetinožců nejméně pětkrát.

Poustevníčci se zdají být kraby, ve skutečnosti ale patří k jinému druhu korýšů. FOTO: Unsplash

Proč je dobré býti krabem

Důvodů, proč se tolik korýšů vzhlédlo ve morfologii krabů, mohlo být podle biologů hned několik. V pleonu korýšů jsou uloženy důležité části těla včetně střev a reprodukčních orgánů. Dle fosilních nálezů krabi tuto zranitelnou část trupu schovali pod své tělo v podobnou dobu, kdy došlo k rozšíření rozmanitosti druhů ryb, a tak nalezli způsob, jak se bránit hladovým predátorům.

Pro svůj lahodný pleon jsou koneckonců ve velkém loveni právě humři či krevety, patřící také mezi desetinožce, kteří si svůj ocas zatím ponechávají. Krabí stavba těla propůjčila korýšům také větší pohyblivost a rychlost při pohybu na pevné zemi.

Kulatější, zploštělý anatomický tvar umožňuje efektivněji chodit, běhat, plavat a zahrabávat se. Existují dokonce krabi, kteří dokážou šplhat po stromech. V neposlední řadě mohla sehrát roli i otázka efektivity – méně tělesné hmoty v oblasti břišní je energeticky úspornější.

Faktory životního prostředí působí na všechny stejně a evoluce velí se přizpůsobit. Výhody, jaké v tomto ohledu představuje stavba krabího těla, se zřejmě ukázaly natolik zásadní, že se zkrátka vyplatily okopírovat.

Štítky:
reklama
Související články
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva vědci z Čech. Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) byla zřízena Evropskou komisí v únoru 2007 s cílem finančně podpořit vědecký výzkum […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Válečný konflikt s sebou zpravidla nepřináší nic pozitivního, jen zmar a spoustu promarněných lidských životů. Často ho provází stres, který má, stejně jako nedostatek potravy, neblahé důsledky na lidskou plodnost. Vědcům se ale podařilo najít zvíře, jehož mláďatům naopak násilné střety mezi konkurenčními skupinami prospívají. Jak je to možné? Lidská historie je plná nejrůznějších násilných […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz