Domů     Příroda
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Veronika Tyrková 15.11.2023
Zdroj: Freepik

Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá..

Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za kraba by většina z nás zřejmě označila i kraba královského (Paralithodes camtschaticus), kraba palmového (Birgus latro) nebo kraba porcelánového (Porcellanidae).

Všichni tito korýši ovšem navzdory svému pojmenování patří do odlišných podskupin desetinožců, tzv. měkkochvostí (Anomura), a od skutečných krabů (Brachyura) je dělí miliony let evoluce. Ačkoliv je nazýváme „kraby“, vyvinuli se z korýšů podobající se humrům s protáhlejšími těly a výraznými ocasy.

Poté z nějakého důvodu v určitou fázi jejich vývoje evoluce usoudila, že se vyplatí vypadat jako krab. A to ne jednou. Vědci zjistili, že tento proces tzv. karcinizace, kdy se zadní část těla, pleon, zkrátí a složí pod břicho, zatímco přední část, karapax, naopak rozšíří a zploští, se nezávisle na sobě objevil v řádu desetinožců nejméně pětkrát.

Poustevníčci se zdají být kraby, ve skutečnosti ale patří k jinému druhu korýšů. FOTO: Unsplash

Proč je dobré býti krabem

Důvodů, proč se tolik korýšů vzhlédlo ve morfologii krabů, mohlo být podle biologů hned několik. V pleonu korýšů jsou uloženy důležité části těla včetně střev a reprodukčních orgánů. Dle fosilních nálezů krabi tuto zranitelnou část trupu schovali pod své tělo v podobnou dobu, kdy došlo k rozšíření rozmanitosti druhů ryb, a tak nalezli způsob, jak se bránit hladovým predátorům.

Pro svůj lahodný pleon jsou koneckonců ve velkém loveni právě humři či krevety, patřící také mezi desetinožce, kteří si svůj ocas zatím ponechávají. Krabí stavba těla propůjčila korýšům také větší pohyblivost a rychlost při pohybu na pevné zemi.

Kulatější, zploštělý anatomický tvar umožňuje efektivněji chodit, běhat, plavat a zahrabávat se. Existují dokonce krabi, kteří dokážou šplhat po stromech. V neposlední řadě mohla sehrát roli i otázka efektivity – méně tělesné hmoty v oblasti břišní je energeticky úspornější.

Faktory životního prostředí působí na všechny stejně a evoluce velí se přizpůsobit. Výhody, jaké v tomto ohledu představuje stavba krabího těla, se zřejmě ukázaly natolik zásadní, že se zkrátka vyplatily okopírovat.

Štítky:
Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz