Domů     Příroda
Česká strategie pro boj s invazivními druhy
Zdroj: WikiCommons

Vlivem změny klimatu dochází k výskytu nových, invazivních druhů rostlin i živočichů na pro ně nepůvodních územích, kde způsobují vysoké škody zemědělcům a ohrožují původní druhy. Do boje s nimi by se nyní měla vedle dronů a robotů zapojit i umělá inteligence..

V září byly zveřejněny závěry výzkumu mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), z nichž vyplývá, že šíření invazivních druhů způsobí každoročně škody ve výši 423 miliard dolarů, tedy 9,4 bilionu korun.

Od roku 1970 se navíc v průběhu každého desetiletí tyto náklady zečtyřnásobí. Nepůvodní druhy přitom ohrožují přírodu, potravinovou bezpečnost i lidské zdraví. Dříve byly na nová území zavlékány úmyslně jako okrasné, později spíše nevědomě spolu s jiným druhem.

Milovický pokus

Nyní však často dochází, vlivem zvyšujících se průměrných teplot, k tomu, že invazivní druh na nové území doputuje samovolně. K jejich šíření tak významně přispívá činnost člověka. Přibližně tři čtvrtiny nepříznivých dopadů invazních druhů se vyskytují na souši, zejména v lesích, lesních porostech a zemědělských oblastech.

Proto se v prosinci loňského roku světové vlády zavázaly, že sníží zavlékání a šíření invazivních druhů o 50 %. Do boje s invazivními druhy jsme se pustili i u nás.

Zdroj: WikiCommons

Ochranářská společnost Česká krajina, spravující přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku, proto iniciovala projekt, na němž se mají podílet některé české univerzity, výzkumné ústavy a startupy.

V milovické rezervaci se z invazivních druhů vyskytují nejčastěji tyto: lupina mnoholistá, zlatobýl kanadský, javor jasanolistý nebo trnovník akát. Ze vzduchu by tyto nepůvodní druhy měly monitorovat drony vybavené technologií pro jejich rozpoznávání. V tom se budou postupně zdokonalovat na základě strojového učení.

Drony a roboti proti invazivním druhům

V případě rozpoznání invazivního druhu vyšle dron signál pozemnímu robotu, který dojede na místo výskytu nežádoucích rostlin a zlikviduje je. „Do společného projektu plánujeme přispět zkušenostmi s určováním druhů rostlin pomocí technologie hlubokého strojového učení.

Technologie, kterou pod značkou Plant.id už integrovaly stovky mobilních aplikací z celého světa, tak bude využita pro zpracování fotek z dronů,“ popsal šéf startupu FlowerChecker Ondřej Veselý.

Podle Petra Nováka z Technologické fakulty České zemědělské univerzity, která vyvíjí robotické platformy a systémy pro zemědělství a lesnictví, bude mít tento systém výrazné benefity i pro zemědělce. Vysvětluje:

„Projekt navazuje na dlouhodobý vývoj autonomních a robotických systémů na Technologické fakultě České zemědělské univerzity Praha. Podporuje dlouhodobý trend automatizace procesů v zemědělské výrobě, který sílí i v souvislosti s úbytkem pracovních sil v zemědělství, neustálým nárůstem potřeby produkce dostupných potravin a rovněž nutností přizpůsobení se globálním klimatickým změnám.“.

Štítky:
Související články
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že hydrogelové mikročástice podávané čmelákům a včelám ve vodě s cukrem vedly k o 30 % vyšší míře přežití u jedinců, kteří byli vystaveni smrtelným dávkám […]
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však mohou způsobovat nebezpečná onemocnění, a navíc jsou stále častěji rezistentní vůči antibiotikům. K vývoji nových léků by nás mohly inspirovat gorily… E.coli produkuje řadu látek, které brání […]
Vlastně je to hned několik různých signálů. Jedna jediná aromatická látka funguje jako rozpoznávací znamení pro řadu organismů včetně člověka. A v biotechnologii by se dala využít i pro sledování případné kontaminace pitné vody. Stačí, aby venku lehce sprchlo a krajinou se začne šířit podmanivě krásná vůně vlhké půdy. Patrně není člověka, který by ji nevdechoval […]
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilateralis přeměňuje mravence v zombie. Jsou ale i jiné a výstřednější druhy. Hmyzomorka muší (Entomophthora muscae) je druh houby, která napadá mouchy. Postup je jednoduchý. Nejprve oběť nakazí, pak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz