Domů     Příroda
Česká strategie pro boj s invazivními druhy
Zdroj: WikiCommons

Vlivem změny klimatu dochází k výskytu nových, invazivních druhů rostlin i živočichů na pro ně nepůvodních územích, kde způsobují vysoké škody zemědělcům a ohrožují původní druhy. Do boje s nimi by se nyní měla vedle dronů a robotů zapojit i umělá inteligence..

V září byly zveřejněny závěry výzkumu mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), z nichž vyplývá, že šíření invazivních druhů způsobí každoročně škody ve výši 423 miliard dolarů, tedy 9,4 bilionu korun.

Od roku 1970 se navíc v průběhu každého desetiletí tyto náklady zečtyřnásobí. Nepůvodní druhy přitom ohrožují přírodu, potravinovou bezpečnost i lidské zdraví. Dříve byly na nová území zavlékány úmyslně jako okrasné, později spíše nevědomě spolu s jiným druhem.

Milovický pokus

Nyní však často dochází, vlivem zvyšujících se průměrných teplot, k tomu, že invazivní druh na nové území doputuje samovolně. K jejich šíření tak významně přispívá činnost člověka. Přibližně tři čtvrtiny nepříznivých dopadů invazních druhů se vyskytují na souši, zejména v lesích, lesních porostech a zemědělských oblastech.

Proto se v prosinci loňského roku světové vlády zavázaly, že sníží zavlékání a šíření invazivních druhů o 50 %. Do boje s invazivními druhy jsme se pustili i u nás.

Zdroj: WikiCommons

Ochranářská společnost Česká krajina, spravující přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku, proto iniciovala projekt, na němž se mají podílet některé české univerzity, výzkumné ústavy a startupy.

V milovické rezervaci se z invazivních druhů vyskytují nejčastěji tyto: lupina mnoholistá, zlatobýl kanadský, javor jasanolistý nebo trnovník akát. Ze vzduchu by tyto nepůvodní druhy měly monitorovat drony vybavené technologií pro jejich rozpoznávání. V tom se budou postupně zdokonalovat na základě strojového učení.

Drony a roboti proti invazivním druhům

V případě rozpoznání invazivního druhu vyšle dron signál pozemnímu robotu, který dojede na místo výskytu nežádoucích rostlin a zlikviduje je. „Do společného projektu plánujeme přispět zkušenostmi s určováním druhů rostlin pomocí technologie hlubokého strojového učení.

Technologie, kterou pod značkou Plant.id už integrovaly stovky mobilních aplikací z celého světa, tak bude využita pro zpracování fotek z dronů,“ popsal šéf startupu FlowerChecker Ondřej Veselý.

Podle Petra Nováka z Technologické fakulty České zemědělské univerzity, která vyvíjí robotické platformy a systémy pro zemědělství a lesnictví, bude mít tento systém výrazné benefity i pro zemědělce. Vysvětluje:

„Projekt navazuje na dlouhodobý vývoj autonomních a robotických systémů na Technologické fakultě České zemědělské univerzity Praha. Podporuje dlouhodobý trend automatizace procesů v zemědělské výrobě, který sílí i v souvislosti s úbytkem pracovních sil v zemědělství, neustálým nárůstem potřeby produkce dostupných potravin a rovněž nutností přizpůsobení se globálním klimatickým změnám.“.

Štítky:
Související články
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jejich hřbetů. Dřívější zkoumání umístily počátky domestikace těchto ušlechtilých zvířat do doby 3300 až 3000 př.n.l. Nejnovější analýzy ji však posouvají do roku […]
Během ničivých požárů na jihovýchodě Austrálie v letech 2019 a 2020 se objevily zprávy, že vombati chránili ostatní zvířata tím, že je nahnali do svých nor. Nu, ono to bylo trochu jinak. Vombati nezakládali záchranné týmy, nicméně jejich nory skutečně posloužily jako útočiště pro řadu drobnějších savců, ptáků i plazů. Chování vombatů nyní prošetřil ekolog […]
Docent Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., a náš stálý spolupracovník, byl kalifornskou společností ScholarGPS zařazen do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Data ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím, bez autocitací. Roman Pavela tak patří mezi 0,05 % nejlepších vědců na […]
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, zveřejnila data o teplotě ve světě. A není to hezké čtení. Květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, […]
Jeskynní medvědi měřili přes tři metry a vážili kolem 750 kilogramů. Disponovali ostrými zuby i drápy, které pro pravěké předchůdce člověka, vybavené jen primitivními nástroji, představovaly smrtící hrozbu. Postupem času se ale jejich role obrátily, co k tomu přispělo? Nejstarší nálezy kosterních pozůstatků jeskynních medvědů pocházejí z dob, kdy naši planetu obývali neandertálci a člověk […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz