Domů     Vesmír
Mohou se lidé množit ve vesmíru?
Zdroj: Pixabay

Vzhledem k plánovaným dlouhodobým misím na Mars, kde lidstvo dokonce hodlá založit kolonii, vyvstala před vědci otázka, zda je možné zajistit lidskou reprodukci ve vesmíru. Podle mnoha studií zřejmě půjde o záležitost složitou, nicméně, alespoň dle závěrů nejnovější studie japonských vědců, nikoliv nemožnou..

Japonským vědcům se na Mezinárodní vesmírné stanici ISS podařilo vypěstovat, při prvním experimentu svého druhu, myší embrya, která se dále normálně vyvíjela. To jim dává naději, že je možná i lidská reprodukce v podmínkách mikrogravitace.

Na experimentu se vedle odborníků z japonské vesmírné agentury JAXA podíleli také vědci z národního institutu Riken a univerzity v Jamanaši. Ti na ISS vyslali zmrazená myší embrya v raném stádiu vývoje už v srpnu 2021.

Myší embrya mikrogravitaci odolala

Astronauti je na vesmírné stanici rozmrazili s pomocí speciálního zařízení a následující čtyři dny pozorovali jejich vývoj. Prohlásili: „Embrya kultivovaná v podmínkách mikrogravitace se normálně vyvinula v blastocysty.“ To jsou buňky, ze kterých se posléze vyvine plod a placenta.

Mikrogravitace tedy neměla žádný významný negativní vliv na vývoj embryí. Žádné podstatné změny jejich DNA nebyly pozorovány ani poté, co byly tyto blastocysty poslány zpátky na Zemi k prozkoumání.

Zdroj: Pixabay

Nyní je podle vědců potřeba tyto „vesmírné“ blastocysty implantovat do myší, aby se prokázalo, že se plod bude nadále normálně vyvíjet. Všechny problémy, které by s reprodukcí nejen myší, ale i člověka ve vesmíru mohly nastat, však ještě zdaleka vyřešené nejsou.

Četné výzkumy v minulosti ukázaly, že mikrogravitace má negativní vliv na kvalitu spermií, stejně jako na sekreci hormonů vaječníků u žen. Lety do vesmíru jsou navíc pro organismus stresující a mohou vést k řadě zdravotních problémů, včetně osteoporózy, svalové atrofie a oslabení imunitního systému.

Komplikované vesmírné početí i porod

Tyto faktory mohou vyvolávat větší riziko komplikací během těhotenství a porodu u žen, což by mohlo být nebezpečné pro matku i plod. Navíc zatím není jisté ani to, zda mikrogravitace nemá negativní dopad na pozdější vývoj embrya.

Při jednom z experimentů bylo například zjištěno, že myši vystavené mikrogravitaci měly menší mláďata s menší hmotností než myši, které zůstaly na Zemi. Problémem by se mohl stát i požadavek na udržení stabilního prostředí pro matku a dítě, což zahrnuje regulaci teploty, osvětlení, atmosférického tlaku či složení atmosféry.

Klade totiž vysoké nároky na zdroje potravy, vody a kyslíku. Vyžadovalo by to rovněž vývoj nových typů zdravotnických nástrojů a postupů v podmínkách mikrogravitace.

Problematickým by pak mohl být i samotný sexuální styk ve vesmíru. Někteří astronauti totiž hlásí sníženou sexuální touhu a problémy s erekcí a orgasmem během pobytu na ISS, a to v důsledku vlivu mikrogravitace na krevní oběh a hormonální rovnováhu.

Dalším úskalím je problém s hygienou, neboť na kosmické lodi je omezený prostor i limitované možnosti využívání vody, což může sexuální aktivity ztěžovat a zvyšovat riziko infekcí. Odhlédnout se nesmí ani od psychiky astronautů, která může při početí hrát klíčovou roli.

Dlouhé a náročné lety do vesmíru přitom často vedou k emočnímu stresu astronautů. Uvidíme tak, jaké nadějné zprávy přinesou další výzkumy na tomto poli.

Štítky:
reklama
Související články
Ke komunikaci mezi Zemí a zařízeními vyslanými do hlubokého vesmíru se používá radiová komunikace, založená na elektromagnetickém vlnění. Nyní byl však úspěšně vyzkoušen zcela nový způsob komunikace, a to pomocí laserů, který umožňuje přenos až stonásobného množství informací. V říjnu 2023 odstartovala do vesmíru sonda Psyche americké vesmírné agentury NASA. Jejím cílem je stejnojmenný asteroid, […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Zdravotní stav astronautů při pobytech ve vesmíru studovalo již nespočet odborníků. Verdikt zněl jasně, prostředí mimo zemskou atmosféru není pro člověka vhodné. Hrozeb tam na něj totiž číhá spousta – ať už jde o smrtící záření, řídnutí kostí nebo psychické potíže. To, že pobyt ve vesmíru není procházka růžovou zahradou víme již léta. Astronauti totiž […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz