Domů     Příroda
Česká strategie pro boj s invazivními druhy
Zdroj: WikiCommons

Vlivem změny klimatu dochází k výskytu nových, invazivních druhů rostlin i živočichů na pro ně nepůvodních územích, kde způsobují vysoké škody zemědělcům a ohrožují původní druhy. Do boje s nimi by se nyní měla vedle dronů a robotů zapojit i umělá inteligence..

V září byly zveřejněny závěry výzkumu mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), z nichž vyplývá, že šíření invazivních druhů způsobí každoročně škody ve výši 423 miliard dolarů, tedy 9,4 bilionu korun.

Od roku 1970 se navíc v průběhu každého desetiletí tyto náklady zečtyřnásobí. Nepůvodní druhy přitom ohrožují přírodu, potravinovou bezpečnost i lidské zdraví. Dříve byly na nová území zavlékány úmyslně jako okrasné, později spíše nevědomě spolu s jiným druhem.

Milovický pokus

Nyní však často dochází, vlivem zvyšujících se průměrných teplot, k tomu, že invazivní druh na nové území doputuje samovolně. K jejich šíření tak významně přispívá činnost člověka. Přibližně tři čtvrtiny nepříznivých dopadů invazních druhů se vyskytují na souši, zejména v lesích, lesních porostech a zemědělských oblastech.

Proto se v prosinci loňského roku světové vlády zavázaly, že sníží zavlékání a šíření invazivních druhů o 50 %. Do boje s invazivními druhy jsme se pustili i u nás.

Zdroj: WikiCommons

Ochranářská společnost Česká krajina, spravující přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku, proto iniciovala projekt, na němž se mají podílet některé české univerzity, výzkumné ústavy a startupy.

V milovické rezervaci se z invazivních druhů vyskytují nejčastěji tyto: lupina mnoholistá, zlatobýl kanadský, javor jasanolistý nebo trnovník akát. Ze vzduchu by tyto nepůvodní druhy měly monitorovat drony vybavené technologií pro jejich rozpoznávání. V tom se budou postupně zdokonalovat na základě strojového učení.

Drony a roboti proti invazivním druhům

V případě rozpoznání invazivního druhu vyšle dron signál pozemnímu robotu, který dojede na místo výskytu nežádoucích rostlin a zlikviduje je. „Do společného projektu plánujeme přispět zkušenostmi s určováním druhů rostlin pomocí technologie hlubokého strojového učení.

Technologie, kterou pod značkou Plant.id už integrovaly stovky mobilních aplikací z celého světa, tak bude využita pro zpracování fotek z dronů,“ popsal šéf startupu FlowerChecker Ondřej Veselý.

Podle Petra Nováka z Technologické fakulty České zemědělské univerzity, která vyvíjí robotické platformy a systémy pro zemědělství a lesnictví, bude mít tento systém výrazné benefity i pro zemědělce. Vysvětluje:

„Projekt navazuje na dlouhodobý vývoj autonomních a robotických systémů na Technologické fakultě České zemědělské univerzity Praha. Podporuje dlouhodobý trend automatizace procesů v zemědělské výrobě, který sílí i v souvislosti s úbytkem pracovních sil v zemědělství, neustálým nárůstem potřeby produkce dostupných potravin a rovněž nutností přizpůsobení se globálním klimatickým změnám.“.

Štítky:
Související články
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Mízní neboli lymfatický systém je pro správné fungování lidského těla nezbytný. Je součástí imunitního systému a podílí se na obraně těla. Vědci z Uppsalské univerzity zkoumali nejjemnější lymfatické cévy, aby zjistili, co jim umožňuje plnit jejich roli při odvodu tekutin z tkání a zároveň odolávat změnám objemu těchto tekutin a jejich tlaku. Úkolem lymfatického systému […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz