Domů     Příroda
Česká strategie pro boj s invazivními druhy
Zdroj: WikiCommons

Vlivem změny klimatu dochází k výskytu nových, invazivních druhů rostlin i živočichů na pro ně nepůvodních územích, kde způsobují vysoké škody zemědělcům a ohrožují původní druhy. Do boje s nimi by se nyní měla vedle dronů a robotů zapojit i umělá inteligence..

V září byly zveřejněny závěry výzkumu mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), z nichž vyplývá, že šíření invazivních druhů způsobí každoročně škody ve výši 423 miliard dolarů, tedy 9,4 bilionu korun.

Od roku 1970 se navíc v průběhu každého desetiletí tyto náklady zečtyřnásobí. Nepůvodní druhy přitom ohrožují přírodu, potravinovou bezpečnost i lidské zdraví. Dříve byly na nová území zavlékány úmyslně jako okrasné, později spíše nevědomě spolu s jiným druhem.

Milovický pokus

Nyní však často dochází, vlivem zvyšujících se průměrných teplot, k tomu, že invazivní druh na nové území doputuje samovolně. K jejich šíření tak významně přispívá činnost člověka. Přibližně tři čtvrtiny nepříznivých dopadů invazních druhů se vyskytují na souši, zejména v lesích, lesních porostech a zemědělských oblastech.

Proto se v prosinci loňského roku světové vlády zavázaly, že sníží zavlékání a šíření invazivních druhů o 50 %. Do boje s invazivními druhy jsme se pustili i u nás.

Zdroj: WikiCommons

Ochranářská společnost Česká krajina, spravující přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku, proto iniciovala projekt, na němž se mají podílet některé české univerzity, výzkumné ústavy a startupy.

V milovické rezervaci se z invazivních druhů vyskytují nejčastěji tyto: lupina mnoholistá, zlatobýl kanadský, javor jasanolistý nebo trnovník akát. Ze vzduchu by tyto nepůvodní druhy měly monitorovat drony vybavené technologií pro jejich rozpoznávání. V tom se budou postupně zdokonalovat na základě strojového učení.

Drony a roboti proti invazivním druhům

V případě rozpoznání invazivního druhu vyšle dron signál pozemnímu robotu, který dojede na místo výskytu nežádoucích rostlin a zlikviduje je. „Do společného projektu plánujeme přispět zkušenostmi s určováním druhů rostlin pomocí technologie hlubokého strojového učení.

Technologie, kterou pod značkou Plant.id už integrovaly stovky mobilních aplikací z celého světa, tak bude využita pro zpracování fotek z dronů,“ popsal šéf startupu FlowerChecker Ondřej Veselý.

Podle Petra Nováka z Technologické fakulty České zemědělské univerzity, která vyvíjí robotické platformy a systémy pro zemědělství a lesnictví, bude mít tento systém výrazné benefity i pro zemědělce. Vysvětluje:

„Projekt navazuje na dlouhodobý vývoj autonomních a robotických systémů na Technologické fakultě České zemědělské univerzity Praha. Podporuje dlouhodobý trend automatizace procesů v zemědělské výrobě, který sílí i v souvislosti s úbytkem pracovních sil v zemědělství, neustálým nárůstem potřeby produkce dostupných potravin a rovněž nutností přizpůsobení se globálním klimatickým změnám.“.

Štítky:
Související články
Příroda 22.5.2025
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny. Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, však […]
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis, který je v laboratoři chován již od roku 1971.   Tato změna spočívá ve ztrátě schopnosti mitochondrií vyrábět energii tradičním způsobem, což představuje unikátní adaptaci na umělé laboratorní podmínky.​ Přirozené […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i […]
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz