Domů     Medicína
Dráždivý tračník: Když mozek a střeva nesouzní
Zdroj: Shutterstock

Bývá označován za tvrdý medicínský oříšek. Řeč je o syndromu dráždivého tračníku (IBS), který je pro lékaře prakticky nemožné diagnostikovat jen na základě popsaných příznaků. Kopírují totiž nejen Crohnovu chorobou a ulcerózní kolitidu, ale také rakovinu tlustého střeva a celiakii..

V tomto případě je však „protivníkem“ nepravidelná pohyblivost celého zažívacího systému, což znamená, že potrava putuje trávicím traktem příliš rychle nebo příliš pomalu. V důsledku „pokrouceného“ mechanismu trpí pacienti silnými průjmy anebo naopak zácpou, která může trvat klidně i týden, v horším případě i déle.

Již tak nepříjemnou situaci navíc komplikují záchvatovité, křečovité bolesti břicha, nejčastěji lokalizované v podbřišku. A viník? Obyčejné jídlo. Většinu pacientů totiž nepříjemný křečovitý záchvat postihne právě po jídle, což posléze může vyústit v obavu konzumace jakéhokoli jídla na veřejnosti.

Druhou skupinu nemocných sužuje nebolestivý, akutní průjem ihned po probuzení. Mnohdy se ale nutnost si odskočit objeví během jídla anebo bezprostředně po něm.

Chyba na „lince“

Jen v průmyslových zemích trpí tímto onemocněním v menší či větší míře 20 % populace.

„Osobní zkušenost s touto poruchou má zhruba necelá třetina populace, přičemž ženy postihuje cca třikrát častěji než muže. Přes poměrně vysoký výskyt jsou však příčiny vzniku stále nejasné a diagnostika velmi obtížná.

Syndrom dráždivého tračníku není životu nebezpečný, ale umí ho značně znepříjemnit,“ uvedla praktická lékařka MUDr. Kateřina Kučerová. Stejně jako ve výše zmíněných případech i u IBS je přesná příčina obtíží prozatím „hádankou“.

S největší pravděpodobností jde o narušenou koordinaci mozek–střevo. Jistou roli může sehrát také v minulosti prodělaný střevní zánět, porucha střevní mikroflóry nebo četné užívání antibiotik.

Za vše může zánět

Některé studie operují s myšlenkou, že až 36 % případů syndromu dráždivého tračníku může být způsobeno střevní infekcí. Ta totiž může způsobit vleklý mírný zánět a pozměněnou imunitní odpověď, která nakonec může vyústit v pozměněnou střevní propustnost a pohyblivost způsobující průjem nebo zácpu. Prokázána byla spojitost s bakteriálním prorůstáním tenkého střeva.

Malá opora

Na rozdíl od ostatních střevních onemocnění je v tomto případě léčba poměrně komplikovanou záležitostí. V současnosti totiž neexistuje lék, který by nemocného nepříjemných stavů zbavil jednou pro vždy.

Pozornost je proto směřována k léčbě podpůrné, jejímž úkolem je přispět k dlouhodobé psychické i fyzické pohodě pacienta – ať už jde o antidepresiva, opioidy nebo spasmolytika. Své místo na „výsluní“ si ale získala i terapie kombinovanými probiotiky – především nepatogenním kmenem kvasinky Saccharomyces boulardii. Ocení je zejména ti, kteří bojují s úpornými průjmy.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz