Domů     Vesmír
Světy, které se vzpírají vysvětlení
Martin Janda 8.10.2023

Vesmírný teleskop Jamese Webba se v poslední době zaměřil na oblast mlhoviny v Orionu. V tomto kosmickém regionu, který funguje i jako hvězdná porodnice, objevil světy, které by podle dosavadních poznatků neměly vůbec existovat..

Teleskop spatřil uprostřed mlhoviny v Orionu ve vzdálenosti 1350 světelných let téměř 150 volně plujících objektů. Desítky těchto světů dokonce obíhají kolem sebe navzájem. Vědci, kteří je objevili, je nazvali Jupiter Mass Binary Objects neboli JuMBO a důvod jejich vzniku je naprostou záhadou.

„Buď je něco je špatně v našem chápání vzniku planet, vzniku hvězd, nebo v obojím,“ prohlásil astronom Evropské kosmické agentury Samuel Pearson, autor nové studie, která ještě nebyla recenzována. „Takové objekty by neměly existovat.“.

Hvězdy vznikají tak, že se obří oblaka prachu a plynu pod vlivem gravitace postupně spojí. Ve chvíli, kdy hustota překročí kritickou mez, atomy vodíku spustí jadernou fúzi, čímž se zrodí jádro hvězdy. V méně hustých oblastech může v menších objektech docházet k jiné verzi fúze – deuteriové fúzi. Tak vznikají hnědí trpaslíci, kterým se občas přezdívá neúspěšné hvězdy.

JuMBO se zdají být menší třídou plynných objektů. Zatímco hnědí trpaslíci mohou dorůst až do hmotnosti asi 13krát větší než Jupiter, tyto objekty mohou nabývat jen poloviční hmotnosti planety, přičemž jejich teplota se pohybuje jen kolem 550 °C. Když vytvoří dvojici, odděluje je od sebe asi 200násobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem a jejich vzájemný oběh trvá déle než 20 000 pozemských let.

Právě jejich výskyt v párech, kterých Webbův dalekohled v mlhovině v Orionu spatřil 42, je matoucí. „Podle stávajících vědeckých modelů by nemělo být možné vytvořit tak malé objekty přímo z oblaků prachu a plynu, natož v párech,“ řekl Pearson.

I kdyby se jednalo o toulavé planety, je stejně nejasné, proč by mělo být dvojic tolik. „Je to jako kopnout do šálku čaje přes celou místnost a přičemž by se šálek nejen nerozbil, ale všechen čaj by opět přistál v něm,“ připodobnil Pearson. „A pak to udělejte 42krát.“.

Mnoho hvězd, možná dokonce všechny hvězdy včetně našeho Slunce, se rodí jako dvojice. S klesající hmotností dvojhvězd se však jejich výskyt snižuje, protože se díky slabší gravitační přitažlivosti snáze rozpadají.

Přesto existence JuMBO naznačuje, že nám možná něco uniká o tom, jak tyto objekty s velmi nízkou hmotností vznikají.

Související články
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně „kymácí“. Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evropské kosmické agentury. K ověření hmotnosti černé díry byla použita data z dalekohledu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře (ESO VLT) a dalších pozemních observatoří, podle nichž […]
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz