Domů     Vesmír
Světy, které se vzpírají vysvětlení
Martin Janda 8.10.2023

Vesmírný teleskop Jamese Webba se v poslední době zaměřil na oblast mlhoviny v Orionu. V tomto kosmickém regionu, který funguje i jako hvězdná porodnice, objevil světy, které by podle dosavadních poznatků neměly vůbec existovat..

Teleskop spatřil uprostřed mlhoviny v Orionu ve vzdálenosti 1350 světelných let téměř 150 volně plujících objektů. Desítky těchto světů dokonce obíhají kolem sebe navzájem. Vědci, kteří je objevili, je nazvali Jupiter Mass Binary Objects neboli JuMBO a důvod jejich vzniku je naprostou záhadou.

„Buď je něco je špatně v našem chápání vzniku planet, vzniku hvězd, nebo v obojím,“ prohlásil astronom Evropské kosmické agentury Samuel Pearson, autor nové studie, která ještě nebyla recenzována. „Takové objekty by neměly existovat.“.

Hvězdy vznikají tak, že se obří oblaka prachu a plynu pod vlivem gravitace postupně spojí. Ve chvíli, kdy hustota překročí kritickou mez, atomy vodíku spustí jadernou fúzi, čímž se zrodí jádro hvězdy. V méně hustých oblastech může v menších objektech docházet k jiné verzi fúze – deuteriové fúzi. Tak vznikají hnědí trpaslíci, kterým se občas přezdívá neúspěšné hvězdy.

JuMBO se zdají být menší třídou plynných objektů. Zatímco hnědí trpaslíci mohou dorůst až do hmotnosti asi 13krát větší než Jupiter, tyto objekty mohou nabývat jen poloviční hmotnosti planety, přičemž jejich teplota se pohybuje jen kolem 550 °C. Když vytvoří dvojici, odděluje je od sebe asi 200násobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem a jejich vzájemný oběh trvá déle než 20 000 pozemských let.

Právě jejich výskyt v párech, kterých Webbův dalekohled v mlhovině v Orionu spatřil 42, je matoucí. „Podle stávajících vědeckých modelů by nemělo být možné vytvořit tak malé objekty přímo z oblaků prachu a plynu, natož v párech,“ řekl Pearson.

I kdyby se jednalo o toulavé planety, je stejně nejasné, proč by mělo být dvojic tolik. „Je to jako kopnout do šálku čaje přes celou místnost a přičemž by se šálek nejen nerozbil, ale všechen čaj by opět přistál v něm,“ připodobnil Pearson. „A pak to udělejte 42krát.“.

Mnoho hvězd, možná dokonce všechny hvězdy včetně našeho Slunce, se rodí jako dvojice. S klesající hmotností dvojhvězd se však jejich výskyt snižuje, protože se díky slabší gravitační přitažlivosti snáze rozpadají.

Přesto existence JuMBO naznačuje, že nám možná něco uniká o tom, jak tyto objekty s velmi nízkou hmotností vznikají.

Související články
V minulém týdnu se Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) postaral o sociální „senzaci“. Omylem totiž odvysílal simulaci záznamu, podle kterého astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nacvičovali péči o člena posádky trpícího dekompresní nemocí. K vysílání došlo zhruba 28 minut po půlnoci středoevropského času. Ze záznamu bylo patrné, že jeden ze členů posádky […]
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oceánech. A proč by právě zde nemohl existovat život, byť na té nejjednodušší mikrobiální úrovni? Pravda, vodní oceány v útrobách těles Sluneční soustavy nejsou […]
Supermasivní černé díry a způsob jejich vzniku poutají pozornost vědců po celém světě mnoho let. Tato vesmírná monstra s hmotností milion až 10 miliard hmotnosti našeho Slunce se nacházejí v centrech většiny velkých galaxií. Jejich původ je však záhadou. Nové objevy naznačují, že tyto objekty vznikají jinak, než si astronomové dosud mysleli. Objevitelkou jednoho ze […]
Nejstarší galaxie byly pro lidstvo dlouho prakticky neviditelné, vyzařují totiž světlo v infračervených vlnových délkách. Webbův teleskop, vyslaný do vesmíru v roce 2021, je ale schopen toto záření zachytit. Díky tomu umožnil vědcům spatřit galaxie, které vznikly jen 300 milionů let po Velkém třesku. Teleskop Jamese Webba, pojmenovaný po Jamesi Edwinu Webbovi (1906–1992), který byl […]
Japonský miliardář Jusaku Maezawa dal první soukromě financované okružní cestě kolem Měsíce stopku. O jejím zrušení nyní informoval český choreograf Yemi A.D., který měl být jedním z členů skromné posádky. Vesmírnou výpravu, pojmenovanou jako dearMoon, miliardář plánoval již od roku 2018. Podle původního plánu mělo k jejímu uskutečnění dojít do konce roku 2023. Odvážné dobrodruhy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz