Domů     Příroda
520 milionů let stará fosilie pravěkého členovce objevena v Číně
Zdroj: University of Leicester

Čínským a britským paleontologům se už v roce 2020 podařilo v oblasti Če-ťiang v jižní Číně objevit a popsat fosilii kambrického druhu členovce, který získal jméno Kylinxia. Nálezy dalších, dokonaleji zachovalých exemplářů, nyní vědcům pomohly upřesnit jeho morfologii..

Vyhynulý mořský členovec Kylinxia žil před téměř 520 miliony lety v období kambria. Připomínal ranou krevetu, měřil asi 5 cm na délku a 1,2 cm na šířku. Členovci přitom představují největší kmen živočišné říše, jsou nejúspěšnějším a druhově nejpestřejším kmenem v evoluci celé živočišné říše a mají značný hospodářský význam.

Jsou součástí potravních řetězců i půdní fauny, patří mezi ně i opylovači a působí také jako bioindikátory. Dosud jich bylo popsáno přes milion druhů, jen u nás je známo asi 31 500 druhů členovců.

Kolik očí měla Kylinxia?

Členovci jsou tvorové s článkovaným tělem, které se zpravidla skládá z hlavy, hrudi a zadečku. Kryto je několikavrstevnou kutikulou, která obsahuje polysacharid chitin. Věda je proto zná především z otisků jejich tvrdých exoskeletů;

takhle se dochovali například slavní trilobiti. Liu Yu, vědecký pracovník Ústavu paleontologie na Yunnan University, který se podílel již na původním článku o Kylinxii, popsal, že dříve popsali tohoto členovce jako tvora s pěti očima.

Ovšem nalezení dokonaleji zachovalých exemplářů umožnilo jejich detailnější zkoumání pomocí mikropočítačové tomografie a 3D modelování, což vedlo k přesnějšímu popisu jejich morfologie.

Zdroj: WikiCommons

Na nejnovější studii, publikované v časopise Current Biology, se podíleli vědci z Yunnan Key Laboratory for Paleobiology a Institute of Paleontology na Yunnan University, Chengjiang Fossil Museum v provincii Junan v jihozápadní Číně, University of Leicester a Natural History Museum v Londýně.

Podařilo se jim zjistit, že hlavu Kylinxie tvořilo šest segmentů. První nesl tři oči, a to jedno centrální a dvě postranní, nikoliv pět. Na druhém segmentu se nacházely dvě chápavé končetiny, které zřejmě sloužily k zachytávání kořisti, a další čtyři segmenty, každý s párem kloubových končetin.

Pohled do tváře pravěkého tvora

Hlavní autor studie, Robert O’Flynn, doktorand na Univerzitě Leicester School of Geography, Geology and Environment, označil zachování fosilního živočicha za „úžasné“. „Po naskenování pomocí CT jsme mohli tvora digitálně otočit a doslova se podívat do tváře něčeho, co žilo před více než 500 miliony let,“ říká k tomu.

A dodává: „Když jsme zvíře otočili, viděli jsme, že jeho hlava má šest segmentů, stejně jako je tomu u mnoha živých členovců.“.

Skladba těla Kylinxie vedla vědce k navržení nové hypotézy, týkající se evoluce hlavy u raných členovců. Dr. Greg Edgecombe, paleontolog z Yunnan University a Natural History Museum v Londýně, to vysvětluje:

„Většina našich teorií o tom, jak se vyvinula hlava členovců, byla založena na tom, že tyto raně se rozvětvující druhy měly méně hlavových segmentů než živé druhy.“ A pokračuje: „Objev dvou dříve nezjištěných párů nohou u Kylinxia zhangi naznačuje, že žijící členovci zdědili šestisegmentovou hlavu od předka před nejméně 518 miliony let.“.

Štítky:
Související články
Příroda 1.12.2024
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmosféra, tam je i její proudění. A to dokáže leckdy nabýt až pekelných rozměrů. Například na Neptunu jsou větry schopné překročit i rychlost […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz