Domů     Příroda
520 milionů let stará fosilie pravěkého členovce objevena v Číně
Zdroj: University of Leicester

Čínským a britským paleontologům se už v roce 2020 podařilo v oblasti Če-ťiang v jižní Číně objevit a popsat fosilii kambrického druhu členovce, který získal jméno Kylinxia. Nálezy dalších, dokonaleji zachovalých exemplářů, nyní vědcům pomohly upřesnit jeho morfologii..

Vyhynulý mořský členovec Kylinxia žil před téměř 520 miliony lety v období kambria. Připomínal ranou krevetu, měřil asi 5 cm na délku a 1,2 cm na šířku. Členovci přitom představují největší kmen živočišné říše, jsou nejúspěšnějším a druhově nejpestřejším kmenem v evoluci celé živočišné říše a mají značný hospodářský význam.

Jsou součástí potravních řetězců i půdní fauny, patří mezi ně i opylovači a působí také jako bioindikátory. Dosud jich bylo popsáno přes milion druhů, jen u nás je známo asi 31 500 druhů členovců.

Kolik očí měla Kylinxia?

Členovci jsou tvorové s článkovaným tělem, které se zpravidla skládá z hlavy, hrudi a zadečku. Kryto je několikavrstevnou kutikulou, která obsahuje polysacharid chitin. Věda je proto zná především z otisků jejich tvrdých exoskeletů;

takhle se dochovali například slavní trilobiti. Liu Yu, vědecký pracovník Ústavu paleontologie na Yunnan University, který se podílel již na původním článku o Kylinxii, popsal, že dříve popsali tohoto členovce jako tvora s pěti očima.

Ovšem nalezení dokonaleji zachovalých exemplářů umožnilo jejich detailnější zkoumání pomocí mikropočítačové tomografie a 3D modelování, což vedlo k přesnějšímu popisu jejich morfologie.

Zdroj: WikiCommons

Na nejnovější studii, publikované v časopise Current Biology, se podíleli vědci z Yunnan Key Laboratory for Paleobiology a Institute of Paleontology na Yunnan University, Chengjiang Fossil Museum v provincii Junan v jihozápadní Číně, University of Leicester a Natural History Museum v Londýně.

Podařilo se jim zjistit, že hlavu Kylinxie tvořilo šest segmentů. První nesl tři oči, a to jedno centrální a dvě postranní, nikoliv pět. Na druhém segmentu se nacházely dvě chápavé končetiny, které zřejmě sloužily k zachytávání kořisti, a další čtyři segmenty, každý s párem kloubových končetin.

Pohled do tváře pravěkého tvora

Hlavní autor studie, Robert O’Flynn, doktorand na Univerzitě Leicester School of Geography, Geology and Environment, označil zachování fosilního živočicha za „úžasné“. „Po naskenování pomocí CT jsme mohli tvora digitálně otočit a doslova se podívat do tváře něčeho, co žilo před více než 500 miliony let,“ říká k tomu.

A dodává: „Když jsme zvíře otočili, viděli jsme, že jeho hlava má šest segmentů, stejně jako je tomu u mnoha živých členovců.“.

Skladba těla Kylinxie vedla vědce k navržení nové hypotézy, týkající se evoluce hlavy u raných členovců. Dr. Greg Edgecombe, paleontolog z Yunnan University a Natural History Museum v Londýně, to vysvětluje:

„Většina našich teorií o tom, jak se vyvinula hlava členovců, byla založena na tom, že tyto raně se rozvětvující druhy měly méně hlavových segmentů než živé druhy.“ A pokračuje: „Objev dvou dříve nezjištěných párů nohou u Kylinxia zhangi naznačuje, že žijící členovci zdědili šestisegmentovou hlavu od předka před nejméně 518 miliony let.“.

Štítky:
Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz