Krátkodobá paměť není podle odborníků tak spolehlivá, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Lidé si totiž podle nejnovějšího výzkumu mohou špatně pamatovat minulé události klidně i několik sekund poté, co se staly. S tím se pojí také přetváření čerstvých vzpomínek tak, aby odpovídaly dle očekávání.
V praxi to znamená, že jedinci mohou během zhruba dvou sekund přejít od spolehlivého popisu události k nesprávnému a sebejistému popisu toho, co očekávali, že se stane.
Experimentální kolečko
Svou teorii si vědci z Amsterdamské univerzity následně ověřili v sérii čtyř po sobě jdoucích experimentech. Ty sestávaly z postupného předkládání normálních a zrcadlově obrácených písmen, přičemž úkolem dobrovolníků bylo uvést, jak jednotlivé litery vlastně viděli.
Během prvního testu byl vybraným jedincům předkládán kruh šesti až osmi písmen, ve kterém byly jeden nebo dva znaky reverzní. Po krátkém rozptýlení jim byl předložen druhý kruh – ten ale měli účastníci ve výsledku ignorovat.
Následně museli ze seznamu možností vybrat cílový tvar, který se nacházel na určitém místě v prvním kruhu, a nakonec uvést, do jaké míry jsou si svou volbou jistí.
Zrádná abeceda
Dobrovolníci přitom v samotném finále uváděli, že s neochvějnou jistotou viděli místo zrcadlového opaku skutečnou podobu písmene. Podle nizozemských expertů tuto chybu způsobila předchozí znalost abecedy, která formovala jejich očekávání.
„Zdá se, že tyto paměťové iluze jsou důsledkem znalosti světa, nikoli vizuální podobnosti,“ poznamenali k výsledkům své práce, které byly publikovány v prestižním žurnálu The Science Times.