Domů     Medicína
Znáte benefity aromatických svitků?
Zdroj: Freepik

První zmínky o skořicovníku lze nalézt v Číně 4000 let př. n. l. Už tehdy se jednalo o léčivou i aromatickou přísadu, kterou používali i staří Egypťané. Skořice však byla známá i ve starověkém Řecku, jen Řekové nevěděli, odkud rostlina pochází..

Dokonce sám Aristoteles se domníval, že je z neznámých končin přinášena velkými ptáky. Až jeho žák Alexandr Makedonský poznal skořicovník při svém tažení do Indie. Skořice v té době byla vzácná a drahá (dražší než zlato). U nás je skořice známa od 15. století.

Sušená kůra

Skořici v podobě, jakou známe a kupujeme, získáváme ze sloupnuté a usušené kůry. Ta se získává tak, že se uříznou nad zemí 2–3 roky staré větve, přičemž se na rostlině ponechává 5 až 6 výhonků. Ty se pak po dosažení dostatečné délky opět seříznou a oloupou.

Kůru je nejvhodnější sklízet 2krát do roka po 2 až 3 letech. Jakmile se sklidí pruty, tak se z nich oškrábe kůra a ta se následně musí nechat 12 hodin fermentovat. Borka se oškrábe tak, aby zůstala jen tenká kůra.

Tyto plátky se naskládají na sebe, svážou a suší. Dle barvy a síly se určuje kvalita. Ohnuté okraje jsou známkou, že je kůra dostatečně usušená. Mezi nejcennější náleží tenká a světlá kůra, která má nejvýraznější vůni, je i nejvíce ceněná a žádaná.

Kvalitní materiál? Pálí jako čert

Skořicová kůra obsahuje řadu biologicky aktivních látek, jako jsou fenylpropanoidy, lignany, seskviterpenové glykosidy, flavonoidy, kumariny a polysacharidy. Skořicovník ale také obsahuje esenciální olej (silici), který se skládá hlavně z pálivého cinamaldehydu (60–80 %) a eugenolu (5–15 %).

A právě tento esenciální olej, který se získává standardní destilací z kůry, patří k velmi účinným látkám využívaných především v lékařství a kosmetice. Podle obsahu esenciálního oleje, můžeme zjistit i kvalitu drogy, protože právě množství cinamaldehydu způsobuje pálivost skořice.

Obecně se dá říct, že zatímco nekvalitní skořice lze bez problémů ochutnávat, ta kvalitní pálí jako čert a k jejich ochutnávání bychom si měli připravit sklenici vody.

Skořicová ústní voda

Skořicový esenciální olej patří mezi nejúčinnější rostlinné fungicidy a baktericidy. Z toho také vyplývá její využití. Používá se například do ústních vod a žvýkaček, aby se snížilo množství bakterií v ústech, tím můžeme významně zabránit paradentóze, zubnímu kazu a také zabraňujeme zápachu z úst.

Tím, že tento esenciální olej dezinfikuje, se využívá při výrobě dezinfekčních mýdel a gelů. Kromě toho skořice pravděpodobně dokáže zvyšovat tvorbu žaludečních šťáv a povzbuzuje svalovou činnost v oblasti žaludku a střev.

Skořicový čaj se proto používá při zažívacích potížích a nechutenství, při pocitu plnosti a křečích v nadbřišku, ale i při silné menstruaci. Ale pozor, skořice by se neměla užívat při žaludečních a střevních vředech.

Dezinfekčních vlastností se využívá při nachlazení (kloktadlo) či k léčení ran, dále při léčbě revmatu (masážní olej). Skořice také může způsobovat alergii, pokud se objeví příznaky alergické reakce, nepoužívejte ji.

Autor: doc. Ing. Roman Pavela Ph.D.

reklama
Související články
Transplantace jsou nadějí pro pacienty, jejichž vlastní orgán již nefunguje, jak by měl, a selhává. Dárcovských orgánů je však nedostatek, proto pro jejich přidělení musejí být splněny náročné podmínky. Nadějí pro pacienty, kteří je nesplňují, jsou stále ještě experimentální xenotransplantace, tedy voperování zvířecího orgánu. K první transplantací srdce z prasete člověku došlo v lednu 2022. […]
Přežeňme tu metaforu… V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna mírumilovné. Při studiu psychologie se velmi snadno přikrádá myšlenka: Nejsme snad napadeni takovou psychologickou houbou my všichni? Ovládnuti silami za horizontem našeho vědomí? Smýkáni ze […]
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz