Domů     Medicína
První „Nobelovka“ letošního roku udělena, vědci ji získali za objev mikroRNA
Zdroj: WikiCommons

Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci genů..

Genetická informace obsažená v lidských chromozomech je návodem k použití pro všechny buňky v těle. Každá buňka totiž obsahuje ty stejné chromozomy, tudíž i přesně stejnou sadu genů a soubor instrukcí.

Dlouho vědcům nebylo jasné, jak je tedy možné, že různé typy buněk, například svalové či nervové, mají velmi odlišné vlastnosti. Odpověď tkví v genové regulaci, která každé buňce stanovuje pouze pro ni relevantní instrukce.

Jak buňky ví, jak se chovat?

Díky tomu je v každé buňce aktivní pouze správná sada genů a buňky se proto umí specializovat. Když Victor Ambros a Gary Ruvkun studovali, jak se vyvíjejí různé typy buněk, objevili přitom mikroRNA, novou skupinu malých molekul RNA. Tento objev popsal dosud neznámý princip genové regulace, který se ukázal býti zásadním pro mnohobuněčné organismy, včetně savců a člověka. Dnes je známo na tisíc mikroRNA, které kódují lidský genom.

Victor Ambros, zdroj: WikiCommons by Rosalindclee

Oba vědci se poprvé setkali v 80. letech 20. století, když pracovali v laboratoři Roberta Horovitze v Bostonu. Profesor Horovitz se zabýval studiem háďátka obecného (Caenorhabditis elegans). Za hlavní objevy týkající se genetické regulace vývoje orgánů a programované buněčné smrti u háďátka, jež byly důležité pro lékařský výzkum a vrhly nové světlo na patogenezi mnoha nemocí, získal v roce 2002 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. Svým nadšením pro háďátka nakazil i své žáky.

K čem dopomohla háďátka

Háďátka totiž disponují nervovými a svalovými buňkami, které se vyskytují i u větších a složitějších živočichů. Jejich fyziologie je ale i nadále velmi jednoduchá, a činí je tak ideálním organismem, na němž se dá ukázat, jak se vyvíjejí tkáně mnohobuněčných organismů.

Ambros a Rukvun se zajímali o geny, které řídí načasování aktivace různých genetických programů, čímž zajištují, aby se různé typy buněk vyvíjely ve správný čas. U zmutovaných háďátek objevili neobvykle krátké molekuly RNA.

Gary Ruvkun, zdroj: Massachusetts General Hospital

Když porovnali výsledky svých výzkumů, zjistili, že objevili neznámý typ RNA, který pro jeho velikost pojmenovali mikroRNA. Ačkoliv jej už v roce 1993 popsali v odborném časopise Cell, místo nadšené reakce vědecké komunity se jim dostalo jen mlčení.

Na ocenění čekali dlouhých 7 let, dočkali se ho až poté, se jim podařilo popsat další typ mikroRNA, ovšem v celé živočišné říší. To přivedlo k zájmu o zkoumání malých kousků RNA i další vědce, díky čemuž se následně podařilo popsat stovky dalších mikroRNA.

Terapie nemocí na bázi mikroRNA

V současné době jich je identifikováno více než tisíc. Odborníci navíc vědí, že regulace genů pomocí mikroRNA je mezi mnohobuněčnými organismy univerzální a probíhá již stovky milionů let. Byl to právě tento mechanismus, který umožnil evoluci složitějších organismů.

Nyní se vědci zabývají faktem, že špatná regulace mikroRNA může přispívat ke vzniku rakoviny. Mutace v mikroRNA u lidí vedou k vrozeným vadám sluchu, zraku či ke kosterním poruchám. Mutace v jednom z proteinů, které jsou potřebné k produkci mikroRNA, vede k syndromu DICER1, jenž je spojen s rakovinou různých tkání a orgánů.

Tento objev umožnil vývoj diagnostiky a terapie na bázi mikroRNA u metabolických poruch, kardiovaskulárních onemocnění, neurodegenerativních stavů i rakoviny. Od roku 2000 pak tým Garyho Ruvkuna pracuje na přístroji pro sekvenování nukleových kyselin ze využití mikroRNA, který by měl být v budoucnu použit na Marsu k ověření teorie, že život na bází DNA či RNA si Země a Mars mohly vyměňovat už na počátku vývoje Sluneční soustavy.

Štítky:
Související články
Mezinárodní výzkumný tým pod vedením odborníků z Kalifornské univerzity v Irvine objevil nový typ chrupavčité tkáně, který by mohl znamenat velkou změnu v možnostech regenerativní medicíny a tkáňového inženýrství… Chrupavka je pojivová tkáň sloužící zpravidla k pružnému spojení kostních tkání. Je tuhá, ale i poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy. Obsahuje větší množství mezibuněčné hmoty […]
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy pacientů, kteří při viróze žádají antibiotika, a odpovědi od MUDr. Václavy Adámkové, Ph.D., primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze. […]
Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější. Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali… Vědci z Univerzity […]
Medicína Objevy 20.1.2025
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za hojením ran, mají mnoho společného s procesy, které vedou k růstu a šíření rakovinných buněk. Tento objev otevírá nové možnosti pro léčbu nejen chronických ran, ale i rakoviny […]
Medicína 20.1.2025
Možná jste je už také zaregistrovali. „Ledňáčky“ – tedy nové tváře v posilovnách. Mezi nimi jsou i ti, kteří plánují v letošním roce podstoupit umělé oplodnění a chtějí se co nejrychleji zbavit přebytečných kil. Lékařské studie ale ukazují, že drastické hubnutí k lepší plodnosti nevede, naopak může tělu ublížit. Poukazují také na fakt, že na zvýšení […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz