Domů     Příroda
Nejnovější a zároveň nejohroženější ekoregion Afriky je domovem stovky unikátních druhů
Zdroj: WikiCommons by Conradie W. Bittencourt et al

Už od roku 2005 zkoumá profesor Julian Byaliss, který hostuje na Oxford Brookes University, horu Mabu a její okolí v africkém Mosambiku. Zdejší deštný prales je totiž domovem řady endemických druhů rostlin a živočichů.

Odborníci proto usilují o to, aby byla oblast navržena jako nový ekoregion s názvem South East Africa Montane Archipelago (SEAMA)..

Mount Mabu je hora v severním Mosambiku. Je vysoká 1700 metrů a obklopuje ji 7 000 hektarů lesa, který obývá extrémně rozmanitá flóra a fauna. Mabu je tak součástí největšího souvislého bloku deštného pralesa v jižní Africe.

Zdejší prales původně obývali lovci etnické skupiny Manhawa. Paradoxem je, že pro vědu se až do roku 2005, než zde své výzkumy zahájil profesor Byaliss, jednalo o neznámé místo. Od té doby se zde podařilo objevit na 127 endemických druhů rostlin a 90 místně unikátních druhů živočichů.

Dlouho neznámý deštný prales

Nyní usilují vědci o to, aby bylo místo prohlášeno za ekoregion. Profesor Byaliss k tomu říká: „Zdokumentovali jsme stovky dříve nepopsaných druhů a zkoumali geologii, klima a genetickou historii ekosystémů, abychom dali dohromady to, co dělá tyto hory tak jedinečnými.“ Doktor Harith Farooq, biolog z University of Lúrio v Mosambiku a spoluautor studie, dodává:

„Tento ekoregion je roztříštěn do malých izolovaných kapes deštného pralesa, horských pastvin a křovin, z nichž každý má své vlastní jedinečné, ale vzdáleně příbuzné rostliny a zvířata.“.

V lesích pod horou Mabu byla objevena celá řada endemických druhů zvířat. Například vrápenec Rhinolophus mabuensis, případně malý typ rejska, který ještě nebyl pojmenován. Dále malý zpěvný pták Apalis lynesi, který se vyskytuje pouze v masivu Mount Namuli na severu Mosambiku a na Mount Mabu.

V ekoregionu se vyskytuje i 10 unikátních druhů motýlů, endemický druh zmije či chameleonů. Zkoumány byly i zdejší unikátní druhy brouků hnojníků, kteří patří mezi vrubounovité.

Zdroj: ResearchGate by Daniel Strümpher & Josso

Unikátní fauna Mount Mabu

Tito brouci se živí především trusem savců, přičemž během procesu krmení provádějí řadu důležitých ekologických procesů. Odstraňováním trusu a recyklací živin zvyšují úrodnost půdy, šíří semena rostlin a snižují míru přežití parazitů, jako jsou mušky a roháči.

V Mosambiku žije 326 druhů hnojníků, endemický pro Mount Mabu je například nově objevený Onthophagus mabuensis. Tyto druhy jsou klíčové pro ekosystém oblasti a fungují jako indikátor zdraví zdejšího prostředí.

Přestože je ekoregion SEAMA celosvětově významný pro svoji biologickou rozmanitost, je vážně ohrožen. Od doby, kdy vědci zhruba před 20 lety zahájili své průzkumy, hory ztratily pětinu rozlohy svého deštného pralesa, v některých případech téměř polovinu – což je jedna z nejvyšších mír odlesňování v Africe.

„Taková místa s vysokou biologickou rozmanitostí a přírodní divočinou jsou stále vzácnější a celosvětově ohrožená,“ vysvětluje doktor Farooq. Je potřeba ji začít chránit dříve, než bude pozdě.

Štítky:
Související články
Ačkoliv se letní teploty u nás zatím zdají být spíše umírněné, meteorologové varují, že ty nejhorší vlny veder teprve přijdou. Jinde v Evropě trápí horko lidí i zvířata mnohem více. Zatímco my se ochladíme klimatizací či návštěvou bazénu, zvířata tolik možností, jak bojovat s vedrem, nemají. S rostoucími teplotami totiž jejich strategie proti přehřátí nemusí […]
Příroda Vesmír 13.7.2025
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Některé výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle jedné studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Příroda 12.7.2025
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká ranní svítání a pozdní soumrak jsou s letními měsíci v našich zeměpisných šířkách neodmyslitelně spojeny. Ale při pohledu z vesmíru je současná realita trochu […]
Podle nejnovější studie přispívá vlastnictví psa nebo kočky k tomu, že si lidé zachovávají i s přibývajících věkem některé mozkové funkce, což je pro stárnoucí světovou populaci dobrou zprávou. Vlastnictví ptáků nebo ryb kupodivu takový pozitivní vliv na lidský mozek nemá. Globální populace stárne, což zvyšuje míru výskytu demence. Podle Světové zdravotnické organizace jich v […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz