Domů     Historie
Dinosauří vejce ukryté v dokonalém krystalu
Zdroj: Natural History Museum, London

Vědci objevili ve sbírce minerálů v Přírodopisném muzeu v Londýně dokonalý krystal, nalezený před 135 lety. Když ho blíže prozkoumali, zjistili, že se jedná o 67 milionů let starou skořápku titanosauřího vejce..

Krystal měřící asi 15 centimetrů v průměru objevil v Indii muž jménem Charles Fraser, když tam mezi roky 1817 až 1843 žil. Přírodopisné muzeum v Londýně (Natural History Museum of London) ho v roce 1883 kategorizovalo jako achát a přidalo ho do své sbírky.

V ní se ukrýval více než století, dokud nebyl v roce 2018 vystaven. Tehdy kámen upoutal pozornost Robina Hansena, kurátora minerálů v londýnském Přírodopisném muzeu, který jako první pojal podezření, o jak jedinečný exemplář by mohlo jít.

Téměř dokonalý kulovitý tvar krystalu, otisk dvou dalších kulatých objektů v jeho skořápce, zřejmě seskupených kolem něj, i tenká vrstva kolem achátu naznačovaly, že by se mohlo jednat o dinosauří vejce.

Stejného průměru totiž dosahovala titanosauří vejce nalezená v Číně a Argentině. Aby paleontologové potvrdili svoji domněnku, pokusili se vzorek oskenovat k doložení jeho původu, ale hustota achátu bránila zobrazení jemnějších detailů. Přesto jsou odborníci přesvědčeni, že jde zčásti o titanosauří vejce.

Vejce pohřebné lávou

Inkrustované vejce pochází ze sopečné pláně Deccan Traps ve střední Indii. Lávový proud zřejmě před 67 miliony lety, v období nejsvrchnější křídy, udusil hnízdo krátce poté, co do něj dinosauří samice nakladla vejce.

Embryo se rozpadlo, zatímco vrstvy ztuhlé vulkanické horniny zachovaly skořápku vejce. Během kenzoika, které začalo před 66 miliony lety po velkém vymírání druhů na konci křídy, pak voda bohatá na oxid křemičitý po dlouhou dobu prosakovala dovnitř skořápky a krystalizovala v ní, aby dala vzniknout světle růžovému a bílému minerálu achátu.

Zdroj: Natural History Museum, London

Robin Hansen k tomu říká: „Achát vyplnil kulovou strukturu, kterou bylo dinosauří vejce.“ Konkrétně se jedná o vejce titanosaura. Titanosauři obývali všechny kontinenty, rozlišujeme jich celkem asi 40 druhů.

Šlo o čtyřnohé dlouhokrké býložravce s dlouhým ocasem. Tito vývojově pokročilí sauropodní dinosauři byli nejběžnějšími dinosaury, kteří obývali území dnešní Indie během pozdní křídy (před 100 až 66 miliony lety).

Například Bruhathkayosaurus, poprvé popsaný v roce 1987, který žil před 70 miliony lety právě v Indii, vážil asi 80 tun a na délku měřil 35 metrů.

Vyhřátý sopečný inkubátor

Vejce, které se proměnilo v drahý kámen, samice zahrabala v sopečném prostředí, do prohřáté půdy, což mělo mláděti usnadnit vstup do života. Oblast Deccan Traps zřejmě byla pravidelně vystavována sopečné činnosti.

Paul Barett to komentuje: „Zdá se, že indičtí titanosauři rekolonizovali tuto oblast mezi erupcemi, aby ji použili jako místo pro rozmnožování.“ Samice vejce po zahrabání opouštěly, stejně jako to dnes činí krokodýli či želvy, protože byly příliš velké na to, aby na nich seděly. Mohlo to být i z toho důvodu, aby je nepošlapaly.

Více si přečtete v časopise 21. století číslo 7/2023, které vyšlo 15. 6. 2023.

Štítky:
Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz