Domů     Technika
Voděodolnost vs. vodotěsnost: Není ochrana jako ochrana

komerční sdělení

Udělejte si jednou provždy pořádek v tom, co přesně znamená voděodolnost a vodotěsnost.

Voděodolnost aneb co přežije můj chytrý telefon

Pojem voděodolnost najdete nejenom na produktovém letáku chytrých mobilů, ale setkáte se s ní také třeba u chytrých hodinek a dalších elektronických zařízení. Voděodolnost je vlastnost, která určuje stupeň odolnosti zařízení proti krátkodobému vniknutí vody dovnitř přístroje.

Výrobci udávají voděodolnost v rámci systému IPXX – první X vždy označuje stupeň odolnosti vůči prachu, druhé X označuje stupně odolnosti vůči vodě. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím lepší odolnost. U mobilních telefonů se asi nejčastěji setkáte s:.

Stupeň krytí IP67 zaručí, že oblíbený Samsung Galaxy A33 přežije pád do vody do hloubky 1 m po dobu 30 minut.

Stupeň krytí IP68 znamená, že iPhone 14 zvládne ponor do hloubky minimálně 1 m.

Mějte ale na paměti, že testování probíhá v laboratorních podmínkách. Výrobci testují voděodolnost zařízení v pitné vodě – pokud vám zmíněný Samsung Galaxy A33 spadne do moře, nemusí to přežít bez úhony.

Na druhou stranu ale stupeň krytí IP68 představuje pomyslný vrchol na stupnici odolnosti, můžete si být jisti, že takový chytrý telefon už opravdu něco vydrží. Apple dokonce u modelu iPhone 14 deklaruje, že zvládne 30 minut v hloubce do 6 metrů.

TIP: Oblíbené Airpods 3. generace disponují certifikací IPX4 – jsou odolné vůči potu a vodě.

Praxi to pro vás znamená, že můžete utřít povrch sluchátek i mokrým hadříkem. Jen si dávejte pozor, aby se přílišná vlhkost nedostala dovnitř sluchátek.

S voděodolným pouzdrem bude váš telefon v suchu vždycky!

Chcete fotit krásné fotky na letní dovolené se svým novým chytrým telefonem, ale zároveň se nechcete strachovat, co by se mu náhodou stalo, kdyby vám spadl do moře? Pak si pořiďte za pár stovek speciální voděodolné pouzdro na mobil.

Vodotěsnost aneb mohu s hodinkami plavat?

S vodotěsností se setkáte u hodinek. Vodotěsnost říká, do jaké výše jsou hodinky schopné propouštět vodu. Laicky řečeno, tento údaj vám řekne, zda hodinky nesmí vůbec přijít do kontaktu s vodou, zda s nimi můžete plavat anebo si je dokonce vzít na potápěčský ponor. Vodotěsnost výrobci udávají v barech, atmosférách nebo dokonce metrech.

A právě poslední jednotka dělá trochu zmatky, protože si většina laiků představí, že hodinky s označením 30 M (3 ATM / 3 BAR) přece zvládnou pravidelný trénink plavání v bazénu, protože zvládnou ponor až do hloubky 30 metrů.

Jenže hodinky s označením 30 M zvládnou jen rychlé mytí rukou a krátkodobému vystavení dešti. Opět mějte na paměti, že testy vodotěsnosti probíhají v ideálních podmínkách v laboratoři. Sladká voda má úplně jiné vlastnosti než mořská voda.

Proto se před pořízením nových hodinek vždy pořádně zamyslete, jaké aktivity s vámi budou hodinky podnikat. Pokud si nechcete hodinky sundávat ani do vody, zvolte model s minimálním označením 50 M / 5 ATM / 5 BAR. V případě, že máte v plánu provozovat náročnější vodní sporty včetně přístrojového potápění, zvolte hodinky s označením alespoň 200 M / 20 ATM / 20 BAR.

TIP: Nejnovější Apple Watch Ultra s vámi zvládnou přístrojové potápění a freediving až do hloubky 40 metrů podle technické normy EN 13319.

Jen pamatujte, že i sám výrobce upozorňuje na to, že ve větší hloubce pak některé funkce hodinek nemusí dobře fungovat.

S placenou aplikací Oceanic+ získáte stejné možnosti jako u základního potápěčského počítače. Aplikace vám předá informace o přílivu a odlivu, ale upozorní vás také na dekompresní limity a také na příliš rychlý výstup zpět na hladinu. Jste připraveni na podvodní dobrodružství?.

Související články
Technika 9.7.2025
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT. Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz