Domů     Medicína
Spásná rezonance: Našla odpověď na vznik migrén?
Zdroj: Freepik

Na cestu do hlubokých „vod“ lidského mozku se v loňském roce vydal mezinárodní vědecký tým. A zdá se, že při pátrání narazil na klíč, který v budoucnu otevře dveře k účinné léčbě.

Významnou roli ve výzkumu sehrála magnetická rezonance, s jejíž pomocí se experti jako první na světě podívali na mozky 20 lidí s migrénou – z nichž u 10 byla diagnostikována forma chronická a u 10 epizodická migréna bez aury. Jako kontrolní vzorek bylo vybráno také pět zdravých osob.

Zvětšená kapsa

A výsledky? V obou skupinách se vědcům podařilo objevit větší počet zvětšených perivaskulárních prostor. Konkrétně jde o jakési kapsy naplněné tekutinou, které se nachází v blízkosti krevních cév, a to nejen v oblasti mozku.

„Perivaskulární prostory jsou součástí systému odvádění tekutin z mozku. Studium toho, jak vlastně k migréně přispívají, by nám mohlo pomoci lépe pochopit složitost toho, jak migréna vzniká,“ okomentoval objev jeden z autorů výzkumu, Wilson Xu.

Zvětšené perivaskulární prostory bývají v medicínských kruzích spojovány i s dalšími neurologickými onemocněními – například demencí. Je to ale vůbec poprvé, kdy se podobné změny v této konkrétní oblasti podařilo identifikovat také u osob trpících migrénou. Co to přesně znamená, ale netuší..

Máme tip!

Ačkoli se již objevily studie, podle kterých může existovat souvislost mezi bolestmi hlavy a těmito zvětšenými prostory, další podobné závěry neprokázaly. Není tedy jasné, proč by se měly u nemocných objevovat.

Vědci ale svůj tip mají… Mohly by totiž představovat poruchu mozkového glymfatického systému. Ten totiž perivaskulární kanály využívá k odplavování odpadních látek z mozku.

I kdyby ale byla tato domněnka správná, stále nenabízí odpověď na otázku, zda se tyto rozšíření objevují důsledku migrény, anebo jestli sehrávají důležitou roli při jejím vzniku.

Malý průlom

Předčasné nadšení proto experti krotí hned na samém počátku. Jedná se totiž o primární výzkum, jehož cílem je popsat, co přesně se v lidské hlavě ve skutečnosti děje. Cesta k finálnímu léku totiž může trvat další desítky let, i přesto jsou výsledky výzkumu označovány za průlom.

„Výsledky naší studie by mohly inspirovat rozsáhlejší výzkumy, které by pokračovaly ve zkoumání toho, jak změny v mikroskopických cévách a zásobování mozku krví přispívají k různým typům migrény,“ dodal Xu.

Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz