Domů     Medicína
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Zdroj: Freepik

Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“..

Vůbec poprvé byl botox použit v 70. letech minulého století k léčbě očních onemocnění jako je blefarospazmus (mimovolní tonické a spastické kontrakce očních víček).

Od té doby se ukázal také jako řešení dalších zdravotních komplikací, včetně dysfunkce močového měchýře, svalových kontrakcí nebo nadměrného pocení v podpaží. Průlom v jeho užití však přišel až s rokem 1998.

Malé pošťouchnutí

Tehdy totiž plastický chirurg Bahman Guyuron ohromil vědeckou veřejnost prohlášením, že někteří z jeho pacientů využívající botox ke kosmetickým účelům, ohlásili zlepšení migrenózních stavů.

Povzbuzeni neoficiálními důkazy, začali od té chvíle výzkumníci formálně studovat jeho účinnost pro léčbu chronických migrén. Teprve v roce 2010 byl ale na základě výsledků dvou klinických studií PREEMPT 1, 2 (Phase III Research Evaluating Migraine Prophylaxis Therapy), onabotulinumtoxin A Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oficiálně schválen.

Jak na chemický koktejl?

Podrobný výzkum totiž odhalil, že botulotoxin účinkuje na nervový systém v mnoha úrovních, a to na základě blokády uvolňování neurotransmiterů.

Dochází tedy k redukci uvolňování nejen acetylcholinu na alfa motorických nervových zakončeních ve svalu, ale zároveň s inhibicí gamaneuronů snižuje aktivaci intrafuzálních svalových vláken ve svalových vřeténkách.

Cílená „bodnutí“

Roztok se aplikuje podkožně do přesně vymezených 31 bodů ihned po naředění preparátu. Efekt by se měl poté dostavit zhruba sedm dní od aplikace, přičemž maximum účinku by měli pacienti pocítit zhruba po měsíci.

Může se však stát, že se účinek dostaví až od druhé aplikační návštěvy. Pokud se posléze léčba ukáže jako úspěšná, dochází k opakovaným aplikacím vždy jednou za 3 měsíce. Stejně jako s každou látkou, i s botoxem se pojí jisté nepříjemné komplikace v podobě padajícího víčka, slabostí svalů nebo poruch polykání. Po vstřebání by ale měly nežádoucí účinky vymizet.

Více se o migréně dočtete v čísle 7/2023, které vychází již 15.6.

Související články
Zatímco ženy musí nemoc takříkajíc vydýchat do podpaží, „rýmička“ muže často úplně vyřadí ze hry. Odborníci se už roky snaží najít odpověď na to, zda muži jen přehánějí, nebo skutečně snáší chřipku a nachlazení hůře než ženy. Nejnovější výzkumy ukazují, že ženy mají skutečně silnější imunitní odpověď na virové infekce než muži, takže si s […]
Německým biologům se podařilo nafilmovat dosud nemožné. S pomocí vylepšené technologie zachytili okamžik, kdy se vajíčko uvolní z folikulu, specializovaného útvaru ve vaječníku. Nyní doufají, že jejich zobrazovací technika poslouží v řadě dalších oblastí. Fascinující proces, na jehož konci je nový člověk, začíná ve vaječníku. V orgánu, jehož velikost je přirovnávána ke švestce, dochází každý […]
Nová studie prokazuje, že stres na pracovišti, zejména způsobený vysokými pracovními nároky a nízkou odměnou, výrazně zvyšuje riziko vzniku fibrilace síní, tedy závažného srdečního onemocnění. Stres z práce je stále větším problémem moderní společnosti, kde pracovníci často čelí vysokým nárokům a nedostatku kontroly nad svým pracovním prostředím. Nedávný výzkum vedený Xavierem Trudelem z Laval University […]
Proces vzniku nového tvora je fascinující a stále obestřený řadou neobjasněných tajemství. Průlomu nyní dosáhli vědci z německého Institutu Maxe Plancka, kterým se pomocí vylepšené technologie podařilo zachytit okamžik, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku myši a začíná jeho cesta, která po oplodnění vede až k vzniku nového života. Ovulační cyklus u žen byl objeven […]
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz