Domů     Historie
70 let od zdolání vrcholu Mount Everestu
Zdroj: Pixabay

Chomolungma, Sagarmatha nebo Mount Everest. Co název, to střípek pasující k její nevyzpytatelnosti a posvátnosti. Až do července 2022 podniklo k vrcholu této „osmitisícovky“ výpravu 6098 lidí. Mezi nimi také na pohled nesourodá dvojice Norgay a Hillary..

Zdroj: Wikimedia Commons (Photo from the collection of John Henderson)

„Ta hora je tak vysoká, že ji žádný pták nepřeletí,“ praví starodávné legendy. Zároveň se má jednat o místo, kde podle pověsti odpočívají bohové a démoni, zatímco lidem by měl být její vrchol navždy zapovězen.

První pokusy o zdolání gigantického masivu jménem Mount Everest, ležícího na rozhraní Nepálu, Číny a Tibetu se proto datují teprve do období 20. let minulého století.

Britské prvenství

Získat povolení k výstupu z „nepálské strany“ bylo v minulosti prakticky nemožné, jedinou možnost představovala severní, tibetská strana. Byli to Britové, kterým se jako prvním podařilo získat povolení k průzkumu a případnému výstupu.

A ti začali kout železo, dokud bylo žhavé. Roku 1921 vstříc Everestu vyrazila výprava v čele s horolezcem Georgem Mallorym (1886–1924). Jejím cílem však nebylo zdolat nejvyšší bod, nýbrž vytvořit podrobnější mapu dané oblasti.

Akce se zúčastnili také členové britského Alpine Clubu, kvůli zdravotním komplikacím způsobených vysokou nadmořskou výškou, ale musel Mallory společně s Guyem Bullockem (1887–1956) učinit mnoho výzkumů sám. I přesto skupina dosáhla nadmořské výšky 7060 metrů.

Promlčený úspěch?

Od té chvíle byl Mallory Everestem „posedlý“. O rok později se totiž do Himalájí vrátil znovu, tentokrát pod vedením Charlese Granvilla Bruce (1866–1939). A právě Mallory, který zavrhl použití kyslíkových bomb z důvodu nespolehlivosti, přesto skupinu dovedl až pod vrchol Severovýchodního sedla do nadmořské výšky 8225 metrů.

Poté ale byli nepříznivými okolnostmi přinuceni k návratu. V roce 1924 se Mallory zúčastnil další expedice, stejně tak Andrew Irvine (1902–1924). Ačkoli se oba horolezci z výpravy již nevrátili, jejich pokus o výstup se tučným písmem zapsal do historie himálajského lezení.

Dodnes se totiž spekuluje o tom, zda to nebyli oni, kdo jako první na světě dosáhli vrcholu Mount Everestu. Důkazy však chybí….

Uvolnění situace

Ve prospěch horolezců se situace obrátila až roku 1950, kdy Nepál konečně povolil cizincům vstup na své území. A jako první nové situace využili Švýcaři roku 1952. Ačkoli netoužili gigantický masiv pokořit, i přesto horolezec Raymond Lambert (1914–1997) a šerpa Tenzing Norgay (1914–1986) stanovili nový výškový rekord, a to 8595 m n.m. Velké finále už bylo pomalu na dosah…

Je 11:30!

Stalo se tak o rok později, kdy se další – tentokrát britská výprava, znovu vydala směrem k Mount Everestu. Jejím vedením byl pověřen plukovník John Hunt (1910–1998). Tři dny po neúspěšném pokusu první dvojice vyrazil obtěžkán potřebným vybavením do cílové „rovinky“ tandem Norgay a Edmund Hillary (1919–2008).

Společně překonali ledopád Khumbu i 12 metrů vysoký ledový sloup, který se nacházel necelých 100 metrů před koncem. Na vrcholu stanuli 29. května v 11:30 místního času, kde Hillary pořídil legendární fotografii svého šerpy s nepálskou a britskou vlajkou.

Zdroj: Wikimedia Commons (foto: Edmund Hillary)

Související články
Historie Ostatní 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz