Domů     Historie
Jak obyčejná věc změnila pohled na dějiny lidstva?
Zdroj: Wikimedia Commons

Je knihou knih, působivou mozaikou složenou z mnoha tajemných příběhů, které po tisíciletí „mučí“ vědeckou fantazii. Stála nebo nestála Babylonská věž? Co myslíte?

Na světě pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by alespoň jednou v životě nevyslechl příběh o majestátní stavbě, která měla sahat až k branám nebes.

Ctnost a víru v Boha však v této době nahradilo nezdravé sebevědomí a prakticky neomezená víra v lidskou moc. Nejvyšší z nejvyšších proto své ovečky potrestal tím, že jim změnil jazyk – za těchto podmínek nejenže věž nemohla být dokončena, ale lidé byli nuceni se postupně rozptýlit a znovu najít pokoru.

Paní průvodkyně

V knize Genesis 11:1-9 stojí, že se stavba nacházela v zemi Shinar v Babylónii. „Babylonská věž byla s největší pravděpodobností postavena u řeky Khabur v severní Sýrii, v místě archeologického naleziště Tell Brak.

Nenacházela se tedy v jižní Mezopotámii, jak se tradičně věřilo,“ prohlásila expertka na Bibli, Anne Habermehlová. A co samotný Babylon? Jeho pozůstatky se expertům podařilo nalézt zhruba 88 kilometrů jižně od Bagdádu, na území dnešního Iráku.

V době největšího rozmachu mohlo mít město až milion obyvatel a po zhruba dva tisíce let bylo vnímáno jako pomyslný střed světa, což dokládají i některé biblické texty.

„Já mám jasno…“

Odborníci z celého světa po dlouhá léta přemítali, je-li příběh smyšlený nebo zda vysoká věž skutečně existovala. BFilolog a asyriolog Irving Finkel (*1951) z Britského muzea má však v celé záležitosti jasno.

Oporu pro svá tvrzení navíc nalezl v samotné Bibli. „Nemůže být pochyb o tom, že podnět k příběhu o Babylonské věži vzešel během exilu,“ uvedl. „Když se podíváte na první kapitoly, je jasné, že vycházejí z vlastní zkušenosti Judejců, kteří se setkali v Babylonu.

Jejich životní osudy byly tak silné a pozoruhodné, že je autoři, filozofové, jež pracovali na hebrejských textech, do knihy začlenili,“ upřesnil své domněnky Finkel.

Velmi cenný kousek

Dalším důkazem existence slavného monumentu má být cihla, která patří k velice cenným artefaktům Britského muzea. Nese v sobě totiž stopy zvláštního stavebního materiálu dané doby – bitumenu, starověkého dehtu a živice.

A kniha Genesis praví, že ke stavbě byly využity cihly jako kámen a živice jako malta.

Na zcela obyčejném předmětu je navíc vyryto jméno babylonského panovníka Nebukadnesara II. (627–560 př. n. l.) – muže, který stavbu monumentu zahájil. Může tento na pohled nevinný předmět zcela přepsat dějiny lidstva?

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz