Domů     Technika
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 23.3.2023
foto: Wikipedia

Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise..

LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit kolem 200 kg a na oběžnou dráhu Měsíce se vydá do roku 2030. Její součástí bude i unikátní LiDAR, který TRL Space vyvíjí společně s centrem HiLASE, a který otestuje již příští rok na své další vlastní družici nesoucí název TROLL. Na sondě LUGO bude také italský penetrační radar, finský hyperspektrální sensor a úzkoúhlá kamera z Estonska.

Na přesném designu jednotlivých nástrojů a detailním konceptu celé mise nyní začal pracovat mezinárodní tým, aby mohl za 6 měsíců představit finální návrh mise, včetně konkrétního designu sondy a jejího vědeckého vybavení.

Mise LUGO je tak konkrétním českým příspěvkem pro rozvoj Měsíce v rámci přístupu ČR k americkému ujednání Artemis Accords o mezinárodní spolupráci.

Co vytváří zvláštní sopečné útvary?

„Naším cílem je vyslat k Měsíci sondu, která nám umožní určit, co tvoří zvláštní sopečné útvary, tzv. Irregular Mare Patches, které se na jeho povrchu nachází a tím odhadnout jejich stáří. Část vědecké obce se domnívá, že jsou staré několik miliard let a utváří je nesmírně napěněná láva,“ vysvětluje hlavní vědecký cíl mise LUGO vedoucí vědeckého týmu Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie Věd ČR. Jenže ne všichni s tím souhlasí.

Část vědců a vědkyň se naopak domnívá, že jsou velice mladé, pouhých 100 milionů let, a že je tvoří utuhnutá láva.

Mise LUGO je nejkomplexnější a největší vesmírná mise vedená novými členskými státy ESA a svým rozsahem nemá mezi státy střední a východní Evropy obdoby. „Podílí se na ní vědecký tým, který zahrnuje 18 organizací, ale i významné vědce z výzkumných institucí v Jižní Koreji, USA, Itálii, Finsku, Německu či Anglii,” vypočítává Petr Boháček, architekt mise LUGO ze společnosti TRL Space a dodává:

„Komerční potenciál mise je v získávání cenných dat pro těžbu. V kontextu přístupu ČR k Artemis Accords jsme začali jednat o spolupráci na dalším průzkumu Měsíce s americkými společnostmi.”.

Petr Boháček, architekt mise LUGO ze společnosti TRL Space

Získání financí a podpory z programu ESA není jediným aktuálním úspěchem v tomto projektu. „Součástí rozhodnutí o pokračování mise byla také řada doplňujících otázek a komentářů od představitelů ESA, které potvrdily, že je naše společnost vnímána jako plnohodnotný partner, který má důvěru být zodpovědný za vedení mise od A do Z. Jedná se totiž o vůbec první mezinárodní misi pod hlavičkou ESA, kterou povede česká či východoevropská firma,” připomíná šéf TRL Space Petr Kapoun.

CEO TRL Space Petr Kapoun

reklama
Související články
Na počátku byla tma. A pak vzniklo světlo. Tak začíná jeden z nejznámějších příběhů. Rozdíl mezi světem bdění a spánku, slunným dnem a ponurou nocí, místy s přirozenou tmou a oblastmi, které se dávno utopily v záplavě umělé záře – to všechno demonstruje Temnalóna, obří model temné planety Země. Obyvatelé města Brna i jeho návštěvníci […]
Za posledních 50 let se lidská populace více než zdvojnásobila. Momentálně se po planetě Zemi pohybuje přes 8 miliard jedinců. Predikce nastiňují, že do roku 2050 číslo „poskočí“ k hranici 10 miliard. Tím se nabízí otázka… „Zvládneme tuto masu vůbec nakrmit?“ Z na pohled nepříznivé situace proto vyplývá poměrně silný tlak na neustálé zlepšování vlastností […]
Hybridní přístup, který kombinuje lidskou schopnost řešit problém s analytickými schopnosti umělé inteligence (AI) zcela změní pravidla hry v ekonomice, strategickém prognózování, nebo například v geopolitice. Předpovídá to ve svém komentáři Tobias Heger, ředitel pro inovace a strategie ve společnosti Creative Dock. Skutečný průlom, který AI přinese, spočívá v posílení lidského rozhodování. Zatímco lidé budou […]
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz