Domů     Technika
Nahlédněte s námi do historie automobilky Citroën
Martin Macourek
od Martin Macourek 23.3.2023

komerční sdělení

Francouzský výrobce automobilů Citroën patří k nejstarším evropským automobilkám. Proslavil se především krásnými a hlavně pohodlnými vozy, ale také závodními speciály. Pojďme si připomenout milníky více než staleté historie Citroën..

Jak to všechno začalo?

André-Gustave Citroën byl talentovaný inženýr a šikovný obchodník a vizionář.

Jako mladý vyrůstall na románech Julese Vernea a měl to štěstí, že mohl na vlastní oči sledovat stavbu Eiffelovy věže.

Když těsně po ukončení studií uviděl v akci dřevěná šípovitá ozubená kola u zařízení na čerpání vody, ihned viděl jeho výhody a neváhal koupit patent na jejich výrobu. Továrna na převodová kola byla od roku 1912 jeho prvním vlastním byznysem..

První světová válka ve znamení výroby zbraní

André využil příležitosti, kterou tehdejší trh přinesl a začal se živit výrobou zbraní a střeliva a na konci války koordinoval zásobování Paříže). Zároveň ale plánoval, co dělat ve chvíli, až nastane mír.

Tehdy se rozhodl právě pro výrobu automobilů. Už pár měsíců po posledním výstřelu vyjel z bran jeho továrny Citroën 10 HP Type A. Ten se veřejnosti poprvé ukázal 4. června 1919 v showroomu na Champs Elysées 42. Ten je výkladní skříní značky dodnes.

Inspirace u Henryho Forda

André Citroën se často inspiroval u Henryho Forda. Ve svých továrnách zavedl pásovou výrobu a Citroën C nabízel pouze v jedné (žluté) barvě. Tento model nechal demonstrativně objet celou Austrálii, aby světu ukázal výbornou spolehlivost vozu.

To se později ukázalo jako geniální reklamní tah, stejně jako výroba malých modelů aut, které milovaly děti i rodiče.

Vždy o krok napřed

Ve chvíli, kdy ostatní výrobci automobilů používali hlavně dřevo, přišel Citroën s bezpečnější celokovovou karoserií. Jako první přinesly vozy Citroën také brzdová světla či osvětlenou přístrojovou desku. V roce 1933 přichází na scénu Citroën Rosalie, tedy první vůz s dieselovým motorem.

V roce 1934 představil Citroën převratný model Traction Avant, který konkurenci totálně převálcoval. Měl totiž samonosnou karoserii, pohon na přední kola, nezávislé přední zavěšení s torzní tyčí a hydraulické brzdy.

Požitek z jízdy byl mnohem lepší než u jakékoliv konkurence. Proto tohoto modelu až do roku 1957 vyrobilo neuvěřitelných 760 tisíc kusů! Elegantní design vymyslel Flaminio Bertoni, mladý italský konstruktér, malíř, sochař a architekt, který se podílel i na dalších slavných modelech Citroën.

Byl to právě Bertoni, který má na svědomí legendární vozy Citroën 2CV6 Charleston, přezdívaný „kachna“ (1948 až 1990) či Citroën DS (1955 až 1975). Právě model DS je považován za designovou revoluci.

DS mělo motor vpředu a pohon předních kol, moderní kotoučové brzdy vpředu, posilovač řízení a brzd a od roku 1967 také natáčecí světlomety, které byly propojené s řízením a svítily do zatáček.

Nejlepší technickou novinkou však byl 100% hydropneumatický podvozek, který se přinesl dosud nevídaný jízdní komfort a změnu světlé výšky v rozmezí 90–260 mm se samonivelační funkcí.

Tento systém se používal až do roku 2017. Najdete ho tak v legendárních modelech SM, CX, GS, BX, HM či novodobé C5.

Velké úspěchy v rallye

Je vlastně celkem paradoxní, že značka zaměřená na pohodlí a klidnou jízdu dokázala dominovat v motorsportu. Závodní tým Citroën Racing vyhrál několikrát Rally Dakar i seriál Rally Raid.

Pozdější léta jsou pak spojena s úspěchy Sebastiana Loeba, který pro Citroën vybojoval celkem 9 titulů ve WRC v letech 2004 až 2012.

Sami jste se přesvědčili, že více než stoletá historie Citroënu je nesmírně bohatá na fascinující vozy. André Citroën může být na své následovníky náležitě hrdý. Přejeme Citroënu nejméně dalších 100 úspěšných let.

reklama
Související články
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem. Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by […]
Chatování s umělou inteligencí se stalo oblíbenou kratochvílí posledních měsíců. Pravda, systémy, které jsou na internetu k dispozici, se ještě mají co učit, maturant by je se svými znalostmi ještě zastínil. Ale všeho do času… „Sebevědomý bullshitter, který dokáže psát velmi přesvědčivé nesmysly,“ tak občas bývá umělá inteligence pocházející ze Silicon Valley popisována. Zatímco akademická […]
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají. Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz