Domů     Technika
Extrémní počasí bude hlídat česká družice SOVA
Martin Macourek 23.3.2023

Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat..

Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně popsány. .

SOVA bude největší český satelit

Misi vede brněnská společnost OHB Czechspace a podílet se na ní budou české firmy a vědci. Společnost v loňském roce podepsala smlouvu s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) na první fázi mise v rámci výzvy Ambiciózní projekt České republiky.

„SOVA bude největší český satelit s hmotností do 100 kilogramů. Svými rozměry bude připomínat menší pračku,“ uvedl projektový manažer mise Jakub Ševeček.

SOVA bude pozorovat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry

Název SOVA je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere).

Ponese kamery se speciální optikou

Družice vynese do vesmíru dvě kamery se speciálními filtry a optikou, které vyvíjí OHB Czechspace ve spolupráci s českou společností Meopta a německými partnery z OHB System. Vědeckou část mise povede tým z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR s podporou německého výzkumného centra pro letectví a kosmonautiku DLR. SOVA bude pod jejich vedením zkoumat specifický jev v atmosféře, tzv. gravitační vlny.

Atmosférické gravitační vlny nad Indickým oceánem

„Tyto vzdušné vlny přechází ze spodních vrstev atmosféry do horních, kde se šíří na velké vzdálenosti a následně se rozpadají, podobně jako vlny v oceánu, jen v mnohem větším měřítku. Přitom přenášejí obrovské množství energie, která může vést ke změně globálního proudění vzduchu, a tím ovlivnit klima a počasí po celém světě,“ vysvětlil hlavní architekt mise Adam Čuda.

Lepší porozumění těmto procesům tak povede k přesnějším klimatickým modelům a zlepšení předpovědi extrémních jevů počasí, jako jsou silné deště, bouře nebo silný vítr.

Na orbitě zůstane nejméně dva roky

SOVA poletí ve výšce asi 600 kilometrů nad Zemí, rychlostí přibližně 7 km/s. Celou planetu tak oběhne zhruba patnáctkrát za den. Společnost OHB Czechspace aktuálně připravuje studii proveditelnosti, která určí technické vlastnosti satelitu a další kroky mise.

„Naším dalším cílem je stát se hlavním dodavatelem a integrátorem družicového systému pro nadcházející etapu,“ doplnila za vedení společnosti Lucie Cervera Siglerová.

Část týmu OHB Czechspace s modelem satelitu

Mise SOVA vznikla jako odpověď na výzvu Ambiciózní projekt České republiky. V současné době se v rámci programu připravuje souběžně několik misí, které v letošním roce česká delegace ESA vyhodnotí a vybere několik z nich k realizaci.

Logo české mise SOVA

-beh-

FOTOGRAFIE:  OHB Czechspace, NASA/GSFC

Související články
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. Ve Fakultní nemocnici Virgen del Rocío v Seville se odehrává revoluce v péči o malé pacienty. Společnost Honda zde ve spolupráci s místními odborníky představila robota „Haru“, navrženého speciálně pro děti podstupující dlouhodobou léčbu. Haru […]
Škoda Auto ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrobila jubilejní miliontý bateriový systém. V současnosti se pracuje na dvou montážních linkách s celkovou kapacitou 1 500 kusů denně. Kapacita se pohybuje mezi 55 a 91 kWh (využitelná 52 až 86 kWh) a vedle vozů Škoda Enyaq a Elroq se tyto komplety montují také do […]
V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“ Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to […]
Technika 2.12.2024
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speciálně zkonstruovaná nádrž, která musí vydržet tlak až 700 barů. Tvoří ji proto tři pláště. První obal je plastový, který zabraňuje unikání plynu, druhý je kompozit s uhlíkovými vlákny […]
Technika 28.11.2024
Toyota předvedla koncepční model, který počítá s využitím vodíku, který se odpařuje z nádrže během jízdy. Dosud se odpařený vodík vypouštěl do atmosféry, aniž by se využil. Koncept firma předvedla během závěrečného závodu ENEOS Super Taikyu Series 2024, kterého se účastní s vozem GR Corolla H2 Concept, což je GR Corolla na kapalný vodík. V […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz