Domů     Technika
Extrémní počasí bude hlídat česká družice SOVA
Martin Macourek 23.3.2023

Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat..

Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně popsány. .

SOVA bude největší český satelit

Misi vede brněnská společnost OHB Czechspace a podílet se na ní budou české firmy a vědci. Společnost v loňském roce podepsala smlouvu s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) na první fázi mise v rámci výzvy Ambiciózní projekt České republiky.

„SOVA bude největší český satelit s hmotností do 100 kilogramů. Svými rozměry bude připomínat menší pračku,“ uvedl projektový manažer mise Jakub Ševeček.

SOVA bude pozorovat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry

Název SOVA je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere).

Ponese kamery se speciální optikou

Družice vynese do vesmíru dvě kamery se speciálními filtry a optikou, které vyvíjí OHB Czechspace ve spolupráci s českou společností Meopta a německými partnery z OHB System. Vědeckou část mise povede tým z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR s podporou německého výzkumného centra pro letectví a kosmonautiku DLR. SOVA bude pod jejich vedením zkoumat specifický jev v atmosféře, tzv. gravitační vlny.

Atmosférické gravitační vlny nad Indickým oceánem

„Tyto vzdušné vlny přechází ze spodních vrstev atmosféry do horních, kde se šíří na velké vzdálenosti a následně se rozpadají, podobně jako vlny v oceánu, jen v mnohem větším měřítku. Přitom přenášejí obrovské množství energie, která může vést ke změně globálního proudění vzduchu, a tím ovlivnit klima a počasí po celém světě,“ vysvětlil hlavní architekt mise Adam Čuda.

Lepší porozumění těmto procesům tak povede k přesnějším klimatickým modelům a zlepšení předpovědi extrémních jevů počasí, jako jsou silné deště, bouře nebo silný vítr.

Na orbitě zůstane nejméně dva roky

SOVA poletí ve výšce asi 600 kilometrů nad Zemí, rychlostí přibližně 7 km/s. Celou planetu tak oběhne zhruba patnáctkrát za den. Společnost OHB Czechspace aktuálně připravuje studii proveditelnosti, která určí technické vlastnosti satelitu a další kroky mise.

„Naším dalším cílem je stát se hlavním dodavatelem a integrátorem družicového systému pro nadcházející etapu,“ doplnila za vedení společnosti Lucie Cervera Siglerová.

Část týmu OHB Czechspace s modelem satelitu

Mise SOVA vznikla jako odpověď na výzvu Ambiciózní projekt České republiky. V současné době se v rámci programu připravuje souběžně několik misí, které v letošním roce česká delegace ESA vyhodnotí a vybere několik z nich k realizaci.

Logo české mise SOVA

-beh-

FOTOGRAFIE:  OHB Czechspace, NASA/GSFC

Související články
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Technika 14.6.2025
Umělá inteligence se učí nejen plánovat a organizovat, ale také hackovat. Zatím jde jen o testy a izolované případy, ale odborníci varují: útoky řízené tzv. AI agenty se pomalu stávají realitou. A leckoho z ní bude bolet hlava. Termín „agent“ má v AI komunitě nový význam. Nejde o tajného operativce v obleku a slunečnými brýlemi, […]
Technika 8.6.2025
Vzácné zeminy představují skupinu 17 kovů, které se vyskytují v zemské kůře, a přestože nejsou vždy extrémně vzácné, jejich chemické vlastnosti a technické využití je činí naprosto nenahraditelnými pro dnešní průmysl. Bez těchto kovů, mezi které patří například terbium, praseodymium či dysprosium, se moderní technologie, od spotřební elektroniky až po pokročilé vojenské systémy, prostě neobejdou. […]
Technika 7.6.2025
Vši, blechy a tasemnice lidstvo doprovázejí po celou evoluční historii. Avšak největším parazitem moderní doby není žádný krev sající bezobratlý, nýbrž elegantní zařízení se skleněnou obrazovkou, navržené tak, aby bylo návykové. Ano, podle australských vědců je to chytrý telefon. Chytré telefony nejsou jen neškodnými nástroji; parazitují na našem čase, pozornosti a osobních informacích  a to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz