Domů     Medicína
Pražanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou
Jan Zelenka 24.3.2023

Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra.

MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé lidi. Přijít si zacvičit může každý bez ohledu na věk nebo kondici. Pro účastníky připravili organizátoři například hodiny jógy, ti zdatnější se mohou zúčastnit lekcí boxu.

„Máme připravených i několik kruhových tréninků pod vedením fyzioterapeutů, kteří účastníkům poradí, jak správně cvičit. Pacienti s nimi mohou také zkonzultovat své potíže a limity, například problémy s koleny apod.

Fyzioterapeuti jim určitě doporučí vhodné cviky,“ říká jedna z fyzioterapeutek Klára Novotná, jež se specializuje právě na cvičení s lidmi, kteří RS trpí.

Multioborový víkend

RS je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje nervový systém, a ovlivňuje tak všechny složky pacientova života. Nejvíce zasažený bývá často právě pohybový aparát. Důležitá je také psychická kondice pacientů.

I proto si neuroložka a vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., připravila pro letošní maratonce lekci kundaliní jógy.

„Tento styl jógy zklidňuje mysl a povzbuzuje tělo. Cvičící se dostává do psychické i fyzické pohody, což je pro pacienty s RS velmi přínosné. Cvičení se skládá z naladění, rozcvičky, sestavy a závěrečné relaxace s meditací.

Lekce pořádáme již několik let také pro pacienty naší Neurologické kliniky,“ vysvětluje prof. Havrdová.

Součástí sobotního programu ve FitnessAction bude i naučná stezka, na které si účastníci na vlastní kůži vyzkouší, jak náročný je život s roztroušenou sklerózou. „Lidé si potrénují paměť a procvičí jemnou motoriku.

Seznámí se také s příznaky RS, jež jsou mnohdy těžce postřehnutelné, jde například o únavu nebo brnění konečků prstů. Účastníci tak blíže poznají překážky, kterým pacienti s RS každodenně čelí,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž celou akci organizuje.

Program si pro pacienty připravili také studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami Univerzity Karlovy v Praze (APA FTVS UK). V pražském parku Gutovka si například sportovci vyzkouší volejbal vsedě, na Letné si pak zahrají curling nebo bocciu.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu.

Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách.

Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

Akce Maraton s roztroušenou sklerózou startuje dnes ve FitnessAction v Praze.

mars_2023_pozvanka_Praha_A4

Související články
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě. Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a […]
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
Medicína 22.4.2025
V poslední době zažívá boom tak zvaná buněčná terapie, při které je při léčbě mnoha chronických nemocí využíván hojivý potenciál vlastních kmenových buněk pacienta. Lékaři nyní testovali schopnost neuronů, neviditelných pro imunitní systém, zmírnit příznaky Parkinsonovy choroby u myší a uspěli. To dává naději na budoucí úspěšnou léčbu tohoto neurodegenerativního onemocnění i u lidí. Buněčná […]
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz