Domů     Technika
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Amaya Sardá
od Amaya Sardá 22.3.2023

komerční sdělení

Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptické scénáře ve stylu Já, robot a umělá inteligence si nepodmaní lidskou rasu. Máme se čeho obávat?

Zneužití dat a citlivých údajů

Samozřejmě existují rizika spojená s využitím umělé inteligence, a to zejména v oblasti bezpečnosti dat a soukromí. Pokud jsou používány citlivé informace, jako jsou zdravotní záznamy nebo osobní údaje, mohou být tyto informace zneužity nebo odcizeny.

Navíc mohou být umělá inteligence a algoritmy diskriminační vůči určitým skupinám lidí, pokud se používají nesprávně nebo pokud nebyly správně vyvinuty a nastaveny.

Umělá inteligence vs. člověk

Další výzvou pro umělou inteligenci je vytvoření systémů, které dokážou přemýšlet jako lidé a s nimi komunikovat na úrovni, která je pro nás přirozená. Tato oblast se nazývá umělá obecná inteligence (AGI) a je stále velmi experimentální a výzkumná.

Zatímco někteří lidé vidí AGI jako cestu k řešení mnoha problémů, jiní vidí v AGI potenciální existenciální hrozbu s rizikem zneužití. Někteří lidé se také obávají, že umělá inteligence bude nahrazovat lidskou práci a způsobí tak masivní nezaměstnanost.

Pravdou ale je, že díky využití AI v určitých oblastech vzniknou naopak nové možnosti uplatnění lidské síly v jiných oborech, a umělá inteligence má v tomto směru spíše potenciál nám ulehčit práci, než nás o ni připravit.

Umělá inteligence manipulátorem – v marketingu i politice

Další obavy se týkají zneužití umělé inteligence k manipulaci s lidmi a ovlivňování jejich rozhodování, a to jak v oblasti marketingu, tak i politiky – jako příklad mohou sloužit například nejrůznější deepfake videa vytvořená právě s pomocí umělé inteligence.

Takováto videa například zobrazují politiky nebo známé osobnosti a „nechávají“ je říkat věci, které ve skutečnosti dané osoby neprohlásily.

Etický kodex jako prevence zneužití umělé inteligence

Je důležité mít na paměti, že umělá inteligence není zázračný nástroj, který vyřeší všechny problémy. Je třeba se s ní umět správně vypořádat a využít ji s rozmyslem. Je nutné vytvořit etické zásady pro využití umělé inteligence a zajistit, aby byla využívána ke společnému prospěchu, a nikoliv pouze pro zisk jednotlivců či korporací.

V současné době existuje mnoho projektů a iniciativ, které se snaží vytvořit směrnice a zásady pro využívání umělé inteligence. Evropská unie například připravila dokument „Ethics Guidelines for Trustworthy AI“, který obsahuje doporučení pro etické a bezpečné využívání umělé inteligence.

Není vševědoucí a dá se oklamat

Je třeba si uvědomit, že umělá inteligence se rozhoduje na základě vstupních dat a není schopna rozpoznat, zda nějaká ze vstupních dat nejsou validní. Nejde o lidský mozek, ačkoliv vnější projevy mohou encyklopedickými znalostmi moudrého člověka připomínat.

Dostává-li však umělá inteligence ověřená, validní vstupní data, potom dokáže vstupy zpracovávat nesmírně efektivně.

Umělá inteligence a potenciál jejího využití v dnešním světě bude jedním témat letošní konference Kam kráčí digitální sítě, která se uskuteční ve čtvrtek 4. května v hotelu NH Olomouc.

Na téma umělé inteligence a jejího využití zde promluví internetový podnikatel a novinář Patrick Zandl, který se v oblasti telekomunikací a internetu pohybuje již řadu let.

Máte nějaké otázky, neváhejte a REGISTRUJTE SE ZDE.

reklama
Související články
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem. Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by […]
Chatování s umělou inteligencí se stalo oblíbenou kratochvílí posledních měsíců. Pravda, systémy, které jsou na internetu k dispozici, se ještě mají co učit, maturant by je se svými znalostmi ještě zastínil. Ale všeho do času… „Sebevědomý bullshitter, který dokáže psát velmi přesvědčivé nesmysly,“ tak občas bývá umělá inteligence pocházející ze Silicon Valley popisována. Zatímco akademická […]
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají. Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz