Domů     Technika
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?

komerční sdělení

Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptické scénáře ve stylu Já, robot a umělá inteligence si nepodmaní lidskou rasu. Máme se čeho obávat?

Zneužití dat a citlivých údajů

Samozřejmě existují rizika spojená s využitím umělé inteligence, a to zejména v oblasti bezpečnosti dat a soukromí. Pokud jsou používány citlivé informace, jako jsou zdravotní záznamy nebo osobní údaje, mohou být tyto informace zneužity nebo odcizeny.

Navíc mohou být umělá inteligence a algoritmy diskriminační vůči určitým skupinám lidí, pokud se používají nesprávně nebo pokud nebyly správně vyvinuty a nastaveny.

Umělá inteligence vs. člověk

Další výzvou pro umělou inteligenci je vytvoření systémů, které dokážou přemýšlet jako lidé a s nimi komunikovat na úrovni, která je pro nás přirozená. Tato oblast se nazývá umělá obecná inteligence (AGI) a je stále velmi experimentální a výzkumná.

Zatímco někteří lidé vidí AGI jako cestu k řešení mnoha problémů, jiní vidí v AGI potenciální existenciální hrozbu s rizikem zneužití. Někteří lidé se také obávají, že umělá inteligence bude nahrazovat lidskou práci a způsobí tak masivní nezaměstnanost.

Pravdou ale je, že díky využití AI v určitých oblastech vzniknou naopak nové možnosti uplatnění lidské síly v jiných oborech, a umělá inteligence má v tomto směru spíše potenciál nám ulehčit práci, než nás o ni připravit.

Umělá inteligence manipulátorem – v marketingu i politice

Další obavy se týkají zneužití umělé inteligence k manipulaci s lidmi a ovlivňování jejich rozhodování, a to jak v oblasti marketingu, tak i politiky – jako příklad mohou sloužit například nejrůznější deepfake videa vytvořená právě s pomocí umělé inteligence.

Takováto videa například zobrazují politiky nebo známé osobnosti a „nechávají“ je říkat věci, které ve skutečnosti dané osoby neprohlásily.

Etický kodex jako prevence zneužití umělé inteligence

Je důležité mít na paměti, že umělá inteligence není zázračný nástroj, který vyřeší všechny problémy. Je třeba se s ní umět správně vypořádat a využít ji s rozmyslem. Je nutné vytvořit etické zásady pro využití umělé inteligence a zajistit, aby byla využívána ke společnému prospěchu, a nikoliv pouze pro zisk jednotlivců či korporací.

V současné době existuje mnoho projektů a iniciativ, které se snaží vytvořit směrnice a zásady pro využívání umělé inteligence. Evropská unie například připravila dokument „Ethics Guidelines for Trustworthy AI“, který obsahuje doporučení pro etické a bezpečné využívání umělé inteligence.

Není vševědoucí a dá se oklamat

Je třeba si uvědomit, že umělá inteligence se rozhoduje na základě vstupních dat a není schopna rozpoznat, zda nějaká ze vstupních dat nejsou validní. Nejde o lidský mozek, ačkoliv vnější projevy mohou encyklopedickými znalostmi moudrého člověka připomínat.

Dostává-li však umělá inteligence ověřená, validní vstupní data, potom dokáže vstupy zpracovávat nesmírně efektivně.

Umělá inteligence a potenciál jejího využití v dnešním světě bude jedním témat letošní konference Kam kráčí digitální sítě, která se uskuteční ve čtvrtek 4. května v hotelu NH Olomouc.

Na téma umělé inteligence a jejího využití zde promluví internetový podnikatel a novinář Patrick Zandl, který se v oblasti telekomunikací a internetu pohybuje již řadu let.

Máte nějaké otázky, neváhejte a REGISTRUJTE SE ZDE.

reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz