Domů     Technika
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?

komerční sdělení

Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptické scénáře ve stylu Já, robot a umělá inteligence si nepodmaní lidskou rasu. Máme se čeho obávat?

Zneužití dat a citlivých údajů

Samozřejmě existují rizika spojená s využitím umělé inteligence, a to zejména v oblasti bezpečnosti dat a soukromí. Pokud jsou používány citlivé informace, jako jsou zdravotní záznamy nebo osobní údaje, mohou být tyto informace zneužity nebo odcizeny.

Navíc mohou být umělá inteligence a algoritmy diskriminační vůči určitým skupinám lidí, pokud se používají nesprávně nebo pokud nebyly správně vyvinuty a nastaveny.

Umělá inteligence vs. člověk

Další výzvou pro umělou inteligenci je vytvoření systémů, které dokážou přemýšlet jako lidé a s nimi komunikovat na úrovni, která je pro nás přirozená. Tato oblast se nazývá umělá obecná inteligence (AGI) a je stále velmi experimentální a výzkumná.

Zatímco někteří lidé vidí AGI jako cestu k řešení mnoha problémů, jiní vidí v AGI potenciální existenciální hrozbu s rizikem zneužití. Někteří lidé se také obávají, že umělá inteligence bude nahrazovat lidskou práci a způsobí tak masivní nezaměstnanost.

Pravdou ale je, že díky využití AI v určitých oblastech vzniknou naopak nové možnosti uplatnění lidské síly v jiných oborech, a umělá inteligence má v tomto směru spíše potenciál nám ulehčit práci, než nás o ni připravit.

Umělá inteligence manipulátorem – v marketingu i politice

Další obavy se týkají zneužití umělé inteligence k manipulaci s lidmi a ovlivňování jejich rozhodování, a to jak v oblasti marketingu, tak i politiky – jako příklad mohou sloužit například nejrůznější deepfake videa vytvořená právě s pomocí umělé inteligence.

Takováto videa například zobrazují politiky nebo známé osobnosti a „nechávají“ je říkat věci, které ve skutečnosti dané osoby neprohlásily.

Etický kodex jako prevence zneužití umělé inteligence

Je důležité mít na paměti, že umělá inteligence není zázračný nástroj, který vyřeší všechny problémy. Je třeba se s ní umět správně vypořádat a využít ji s rozmyslem. Je nutné vytvořit etické zásady pro využití umělé inteligence a zajistit, aby byla využívána ke společnému prospěchu, a nikoliv pouze pro zisk jednotlivců či korporací.

V současné době existuje mnoho projektů a iniciativ, které se snaží vytvořit směrnice a zásady pro využívání umělé inteligence. Evropská unie například připravila dokument „Ethics Guidelines for Trustworthy AI“, který obsahuje doporučení pro etické a bezpečné využívání umělé inteligence.

Není vševědoucí a dá se oklamat

Je třeba si uvědomit, že umělá inteligence se rozhoduje na základě vstupních dat a není schopna rozpoznat, zda nějaká ze vstupních dat nejsou validní. Nejde o lidský mozek, ačkoliv vnější projevy mohou encyklopedickými znalostmi moudrého člověka připomínat.

Dostává-li však umělá inteligence ověřená, validní vstupní data, potom dokáže vstupy zpracovávat nesmírně efektivně.

Umělá inteligence a potenciál jejího využití v dnešním světě bude jedním témat letošní konference Kam kráčí digitální sítě, která se uskuteční ve čtvrtek 4. května v hotelu NH Olomouc.

Na téma umělé inteligence a jejího využití zde promluví internetový podnikatel a novinář Patrick Zandl, který se v oblasti telekomunikací a internetu pohybuje již řadu let.

Máte nějaké otázky, neváhejte a REGISTRUJTE SE ZDE.

Související články
Podle nové studie nástroj umělé inteligence nejvíce pomohl s kreativními úkoly. Naopak při analytičtější práci zaznamenal spoustu chyb. Když vloni na jaře začal profesor z Harvard Business School Karim Lakhani testovat, jak ChatGPT ovlivňuje práci elitních amerických byznysmenů, předpokládal, že je tento nástroj nadchne. V přípravné studii, provedené na vzorku dvaceti lidí, bylo jedním ze […]
Vezmete altermagnet, dáte ho pod rentgen, měníte polarizační filtr a pozorujete, jak materiál pohlcuje světlo. Zní to skoro jako pokus z běžné hodiny fyziky, jde však o průlomový experiment, jehož výsledkem je pozoruhodný objev fyziků z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR (AV ČR), Metropolitní univerzity v Ósace a University of Nottingham. Před půl rokem mezinárodní […]
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chce zažít jízdu rychlostí, za kterou by ho na silnici policie okamžitě poslala do vězení, stačí usednout do vysokorychlostního vlaku. Ten se i podle svého jízdního […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo. Například v medicínských aplikacích, automobilovém nebo letecké průmyslu jsou nenahraditelné. Špatnou reklamu plastům dělají jednorázové výrobky a především to, jak s nimi nakládáme…“ říká ve 27. […]
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz