Domů     Objevy
Sépie jsou stejně inteligentní jako lidoopi
Zdroj: Shutterstock

Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo….

A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě vyrábět a užívat nástroje se nevyskytuje pouze u lidoopů. Důkazy o překvapivě vysoké inteligenci byly objeveny také u některých hlavonožců.

V loňském roce bylo dokázáno, že inteligence těchto tvorů sahá ještě dál, než jsme si mysleli. Podle závěrů výzkumu mezinárodního týmu biologů se sépie inteligencí vyrovnají vránám a šimpanzům. Dokonce se zachovaly ideálně i u testu určeného původně malým dětem.

Chytré chobotnice

To, že hlavonožci jsou až překvapivě inteligentní, bylo vědě známo už nějakou dobu. Chobotnice a sépie chované v akváriích prokázaly překvapivou schopnost řešit logické hádanky, při nichž musely přesunout nějaký předmět, aby se dostaly k potravě.

Za pomocí vysoce citlivých přísavek na chapadlech dokázaly dokonce odšroubovat víka od nádob a otevřít západky na krabičkách. Při některých dalších experimentech bylo zjištěno, že mají také pozoruhodně vyvinutou paměť.

Jakmile odhalily řešení některého problému, pokud se setkaly s podobným problémem příště, vybavily si předchozí postup a vyřešily jej mnohem rychleji.

Vyčkávají na větší odměnu

Loňský výzkum odhalil další překvapující skutečnost. Sépie se dokážou ovládat a počkat si na lepší odměnu. V rámci experimentu byla šesti vycvičeným sépiím po vyřešení hádanky okamžitě nabídnuta malá odměna, mrtvá královská kreveta.

To není jejich nejoblíbenější kořist, nicméně v případě hladu jí nepohrdnou. Pokud ji ovšem sépie nepřijaly a čekaly, dostaly po chvíli živou skleněnou krevetku. Po této zkušenosti už téměř pokaždé čekaly na lepší odměnu a mrtvou krevetu ignorovaly.

Vědci navíc naučili sépie rozeznávat tři symboly a pak je nechávali se rozhodnout, který si zvolí. První vedl k horší odměně, druhý k lepší, ale ten se otevřel až se zpožděním, a třetí neznamenal odměnu žádnou.

Jakmile sépie narazily na symboly, které znamenaly buď špatnou, nebo žádnou odměnu, rozhodly se vzít zavděk i tou horší. Naopak, pokud měly možnost počkat si na lepší odměnu, po horší krevetě nesáhla ani jedna.

Podobný experiment vědci provedli přesně před 50 lety s malými dětmi – nazvali ho Stanfordský experiment marshmallow a byl studií o opožděném uspokojení (1972).

Umění čekat

Vědci se domnívají, že schopnost odložit získání potravy, a počkat si na větší zisk se u sépií vyvinula jako reakce na prostředí, ve kterém žijí.

V hlubinách oceánu jsou mimo dno snadno zpozorovatelné, a proto musí dlouhou dobu bez hnutí vyčkávat, aby se jejich kořist přiblížila dostatečně blízko, nebo aby se naopak samy skryly před predátory. „Sépie mají sice podstatně odlišnou evoluční historii od častěji studovaných opic, vran nebo papoušků, ale přesto se chovají v ohledu na odloženou spotřebu podobně. Jde o extrémní příklad konvergentní evoluce,“ uvedli vědci.

Používají cizí zbraně

To, že si sépie dokážou počkat na lepší potravu, ale není jejich jedinou předností. Vyhlédnutou potravu musí nějak ulovit. A k tomu jim slouží zbraně, které si vypůjčí od jiných. Konkrétně od měchýřovek, což jsou láčkovci příbuzní medúzám, kteří stejně jako ony dokáží bolestivě poranit nebo i usmrtit dokonce i člověka.

Na sépie ale jejich žahavá vlákna plná jedových buněk neplatí. Pokud tedy sépie narazí na měchýřovku, vypůjčí si od ní pár jejích vláken, ve kterých se obalí jako v nějakém závoji.

Pokud narazí na kořist, nebo se sama stane něčí vyhlédnutou kořistí, sépie ona ukradená vlákna a jed v nich využije pro svůj prospěch. Buď uloví kořist mnohem snáz než jindy, nebo tvorovi, který ji chtěl mít na jídelníčku, připraví ošklivé překvapení.

Autor: Matěj Soukup

reklama
Související články
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopravy, během pandemie COVID-19. Za tímto účelem zároveň vyvinul speciální biosenzory, jejichž využití přineslo nové poznatky v boji proti infekčním chorobám „Biosenzory se ukazují jako slibný nástroj […]
Začalo to vlastně mimochodem. Před časem jsme psali článek o „Průlomu v léčbě koktavosti: Americká studie dává naději…“, a reagoval na něj biofyzik, profesor RNDr. Josef Pešák, CSc. Několik telefonátů vystřídalo pozvání do Olomouce a to vyústilo v návštěvu a povídáním na téma balbutismus (koktavost)… Dodnes široce používaná efektivní léčba koktavosti neexistuje, funguje především na bázi logopedické […]
LIDAR je nová technologie snímkovaní, která dokáže nahlížet i skrz vzrostlý prales a jiný porost. Zejména ve Střední a Jižní Americe v posledních letech přinesla řadu nových objevů, jež značně poopravily naše chápání toho, jak rozsáhlé civilizace tam vlastně kdysi žily. Jak LIDAR funguje? LIDAR je zkratka pro Light Detection and Ranging. Jedná se o […]
Zdravotní problémy významně ovlivnily kariéru jednoho z nejoblíbenějších skladatelů klasické hudby. Prameny jeho vlasů nyní umožnily vědcům zkoumat jejich příčiny. A dokonce vedly k odhalení rodinného tajemství. Ludwig van Beethoven zemřel dne 26. března 1827.Toužil, aby po smrti bylo jeho tělo zkoumáno a popsáno jeho osobním lékařem Johannem Adamem Schmidtem. Ten však zemřel 18 let […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz