Domů     Technika
Češi pošlou do vesmíru SOVu
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 21.3.2023
foto: NASA/GSFC

V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí.

S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím do vesmíru od startu družice Magion 5 v roce 1996. Na oběžnou dráhu by měla být vyslána v roce 2027 a setrvat na ní alespoň dva roky.

Za misí stojí brněnská firma OHB Czechspace, která na první fázi mise už podepsala smlouvu s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA). Společnost se zaměřuje na dodávky satelitů, družicových adaptérů a podpůrných pozemních zařízení, s ESA proto úzce spolupracuje, například na misi planetární obrany Hera.

SOVA hnízdí v Brně

SOVA ponese do vesmíru optický přístroj, který OHB Czechspace vyvíjí ve spolupráci s českou společností Meopta a německými partnery z OHB Systems. Vědeckou část mise pak bude mít na starost tým z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky, a to ve spolupráci s německým národním výzkumným centrem pro letectví a kosmonautiku DLR a výzkumným centrem Jülich. SOVA bude zkoumat procesy v atmosféře Země ve výšce od 60 do 300 kilometrů.

foto: OHB Czechspace

Bude předpovědět extrémy počasí

„Hlavním cílem mise je lepší pochopení procesů v atmosféře, které povede k přesnějším klimatickým modelům a zlepšení předpovědi extrémních jevů počasí, jako jsou silné deště nebo bouře, ovlivňující zemědělství, záplavy nebo eroze půdy.

SOVA přispěje také ke zlepšení předpovědi turbulencí v letectví,“ vysvětluje nejdůležitější vědecký cíl mise její hlavní architekt Adam Čuda. SOVA bude zkoumat specifický jev v atmosféře, takzvané gravitační vlny.

Jedná se o vzdušné vlny, které vznikají ve spodních vrstvách atmosféry, odkud přechází do horních, kde se šíří na velké vzdálenosti a následně se rozpadají, podobně jako vlny v oceánu, jen v mnohem větším měřítku.

Přitom přenášejí značné množství energie, která může přispívat ke změně globálního proudění vzduchu, a tím ovlivňovat klima a počasí po celém světě.

Hlavní architekt OHB Czechspace Adam Čuda. foto: OHB Czechspace

Přínos pro cesty na Mars

Vedle upřesnění klimatických modelů využívaných meteorology, aby přesněji předpovídali extrémy počasí, tj. přívalové deště, bouřky či tornáda, má SOVA rovněž pomoci najít vysvětlení zhoršeného šíření elektromagnetického signálu v ionosféře, které je důležité například pro rádiovou komunikaci nebo globální navigační systémy.

Sekundárním cílem míse je pak měření a vyhodnocování radiačního prostředí na nízké oběžné dráze Země. Přístroj na měření radiace je vyvíjen v spolupráci s Ústavem Jaderné Fyziky Akademie Věd České republiky.

Pochopení vesmírného radiačního prostředí je zásadní pro budoucí mise s lidskou posádkou na oběžnou dráhu Země, na Měsíc a Mars.

Více se dočtete v čísle 4/2023, které vyšlo 16. března.

Štítky:
reklama
Související články
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem. Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by […]
Chatování s umělou inteligencí se stalo oblíbenou kratochvílí posledních měsíců. Pravda, systémy, které jsou na internetu k dispozici, se ještě mají co učit, maturant by je se svými znalostmi ještě zastínil. Ale všeho do času… „Sebevědomý bullshitter, který dokáže psát velmi přesvědčivé nesmysly,“ tak občas bývá umělá inteligence pocházející ze Silicon Valley popisována. Zatímco akademická […]
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají. Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz