Domů     Medicína
Čím více peněž, tím větší pocit štěstí?
Zdroj: Pixabay

Dva výzkumy zabývající se tématem, zda více peněz přináší lidem i větší pocit štěstí, přinesly protichůdná zjištění. Jejich tvůrci se proto rozhodli spojit síly a zjistit, jaká je skutečně pravda….

Daniel Kahneman a Angus Deaton z Princestonské univerzity publikovali v roce 2010 svoji práci, ve které uváděli, že pocit každodenního štěstí roste s rostoucím příjmem, ale při dosažení úrovně 75 000 dolarů ročně začne stagnovat a již dále neroste.

Oproti tomu studie publikovaná roku 2021 Mathewem Killingsworthem z Pennsylvánské univerzity uváděla, že štěstí roste neustále, a to i u příjmů vyšších než 75 000 dolarů, a nedochází k jeho stagnaci.

Tyto rozdílné závěry přiměly autory obou studií ke spolupráci, jako arbitra si přizvali ještě profesorku Barbaru Mellersovou z Penn Integrates Knowledge University. V prvním kroku podrobili zkoumání aplikaci Track Your Happines, která byla využita ve studii z roku 2010. Ta několikrát denně pokládala účastníkům studie otázky, včetně toho, jak se cítí, a to na škále od „velmi špatně“ po „velmi dobře“. Zjistili, že aplikace spíše měřila míru neštěstí než štěstí.

Štěstí závisí na osobním nastavení

Killingsworth to vysvětluje na příkladu: „Představte si kognitivní test na demenci, kterým většina zdravé populace snadno projde. I když by takový test mohl odhalit přítomnost závažných kognitivních dysfunkcí, neodhalí mnoho o obecné inteligenci, protože většina zdravých lidí v něm získá stejně perfektní skóre.“ V nově vydané studii se vědci shodují, že s větším příjmem přichází i větší pocit osobního štěstí.

Různé skupiny lidí ovšem vnímají pocit svého emocionálního štěstí odlišným způsobem. Jakmile příjem pokryje náklady nezbytné na běžný život, stává se vztah mezi pocitem štěstí a výší příjmu složitějším.

Zdroj: Pixabay

Magickou hranicí se stal příjem 100 000 dolarů ročně. U lidí, kteří jsou šťastní ze své podstaty, rostl pocit štěstí s rostoucími příjmy, nad částkou 100 000 dolarů ročně dokonce rychleji než příjem. U středně šťastných lidí rostl pocit štěstí lineárně s výší příjmu, a nakonec u lidí, kteří nejsou šťastní ze své podstaty, pocit štěstí rostl právě jen do částky 100 000 dolarů ročně, a pak již ne.

Když touto optikou pohlédli na studii z roku 2010, zjistili, že není v rozporu s tou z roku 2021.

„Dvě zjištění, která se zdála naprosto protichůdná, ve skutečnosti vyplývají z dat, která jsou úžasně konzistentní,“ říká k tomu Killingsworth. Zároveň vysvětluje, že výsledky studie by se mohly využít při motivaci zaměstnanců.

U některých zvýšení mzdy povede ke zvýšenému pocitu štěstí, zatímco u jiných ne, a ty je pak třeba motivovat jinak. Jedním dechem ale dodává: „Peníze jsou jen jedním z mnoha zdrojů štěstí. Peníze nejsou tajným klíčem ke štěstí, ale pravděpodobně mohou trochu pomoci.“.

Štítky:
reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz