Domů     Medicína
Čím více peněž, tím větší pocit štěstí?
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 14.3.2023
Zdroj: Pixabay

Dva výzkumy zabývající se tématem, zda více peněz přináší lidem i větší pocit štěstí, přinesly protichůdná zjištění. Jejich tvůrci se proto rozhodli spojit síly a zjistit, jaká je skutečně pravda….

Daniel Kahneman a Angus Deaton z Princestonské univerzity publikovali v roce 2010 svoji práci, ve které uváděli, že pocit každodenního štěstí roste s rostoucím příjmem, ale při dosažení úrovně 75 000 dolarů ročně začne stagnovat a již dále neroste.

Oproti tomu studie publikovaná roku 2021 Mathewem Killingsworthem z Pennsylvánské univerzity uváděla, že štěstí roste neustále, a to i u příjmů vyšších než 75 000 dolarů, a nedochází k jeho stagnaci.

reklama

Tyto rozdílné závěry přiměly autory obou studií ke spolupráci, jako arbitra si přizvali ještě profesorku Barbaru Mellersovou z Penn Integrates Knowledge University. V prvním kroku podrobili zkoumání aplikaci Track Your Happines, která byla využita ve studii z roku 2010. Ta několikrát denně pokládala účastníkům studie otázky, včetně toho, jak se cítí, a to na škále od „velmi špatně“ po „velmi dobře“. Zjistili, že aplikace spíše měřila míru neštěstí než štěstí.

Štěstí závisí na osobním nastavení

Killingsworth to vysvětluje na příkladu: „Představte si kognitivní test na demenci, kterým většina zdravé populace snadno projde. I když by takový test mohl odhalit přítomnost závažných kognitivních dysfunkcí, neodhalí mnoho o obecné inteligenci, protože většina zdravých lidí v něm získá stejně perfektní skóre.“ V nově vydané studii se vědci shodují, že s větším příjmem přichází i větší pocit osobního štěstí.

Různé skupiny lidí ovšem vnímají pocit svého emocionálního štěstí odlišným způsobem. Jakmile příjem pokryje náklady nezbytné na běžný život, stává se vztah mezi pocitem štěstí a výší příjmu složitějším.

Zdroj: Pixabay

Magickou hranicí se stal příjem 100 000 dolarů ročně. U lidí, kteří jsou šťastní ze své podstaty, rostl pocit štěstí s rostoucími příjmy, nad částkou 100 000 dolarů ročně dokonce rychleji než příjem. U středně šťastných lidí rostl pocit štěstí lineárně s výší příjmu, a nakonec u lidí, kteří nejsou šťastní ze své podstaty, pocit štěstí rostl právě jen do částky 100 000 dolarů ročně, a pak již ne.

Když touto optikou pohlédli na studii z roku 2010, zjistili, že není v rozporu s tou z roku 2021.

„Dvě zjištění, která se zdála naprosto protichůdná, ve skutečnosti vyplývají z dat, která jsou úžasně konzistentní,“ říká k tomu Killingsworth. Zároveň vysvětluje, že výsledky studie by se mohly využít při motivaci zaměstnanců.

reklama

U některých zvýšení mzdy povede ke zvýšenému pocitu štěstí, zatímco u jiných ne, a ty je pak třeba motivovat jinak. Jedním dechem ale dodává: „Peníze jsou jen jedním z mnoha zdrojů štěstí. Peníze nejsou tajným klíčem ke štěstí, ale pravděpodobně mohou trochu pomoci.“.

Štítky:
reklama
Související články
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Vlastně už jsou, i když zatím jen v laboratořích. Ale pokusy s nimi jsou tak úspěšné, že už chybí jediné – rozšíření do velikosti vhodné pro člověka, ne pouze pro drobné laboratorní myši. Se zraněním pod náplastí je to trochu jako s pověstnou Schrödingerovou kočkou. Dokud náplast nesundáte a nepodíváte se pod ní, nebudete vědět, […]
Když si na klávesnici vyťukáte jméno Paul Karason, internet vám ukáže fousáče s modrošedou kůží. Nejspíš vám bude povědomý, tu a tam se mihne v médiích jako doklad pošetilosti alternativní medicíny. Přitom stříbro, které užíval, může opravdu pomáhat. Jen se musí správně použít. Stříbro má všechny předpoklady, aby platilo za důvěryhodný zdravotní prostředek. Používá se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz