Domů     Medicína
Čím více peněž, tím větší pocit štěstí?
Zdroj: Pixabay

Dva výzkumy zabývající se tématem, zda více peněz přináší lidem i větší pocit štěstí, přinesly protichůdná zjištění. Jejich tvůrci se proto rozhodli spojit síly a zjistit, jaká je skutečně pravda….

Daniel Kahneman a Angus Deaton z Princestonské univerzity publikovali v roce 2010 svoji práci, ve které uváděli, že pocit každodenního štěstí roste s rostoucím příjmem, ale při dosažení úrovně 75 000 dolarů ročně začne stagnovat a již dále neroste.

Oproti tomu studie publikovaná roku 2021 Mathewem Killingsworthem z Pennsylvánské univerzity uváděla, že štěstí roste neustále, a to i u příjmů vyšších než 75 000 dolarů, a nedochází k jeho stagnaci.

Tyto rozdílné závěry přiměly autory obou studií ke spolupráci, jako arbitra si přizvali ještě profesorku Barbaru Mellersovou z Penn Integrates Knowledge University. V prvním kroku podrobili zkoumání aplikaci Track Your Happines, která byla využita ve studii z roku 2010. Ta několikrát denně pokládala účastníkům studie otázky, včetně toho, jak se cítí, a to na škále od „velmi špatně“ po „velmi dobře“. Zjistili, že aplikace spíše měřila míru neštěstí než štěstí.

Štěstí závisí na osobním nastavení

Killingsworth to vysvětluje na příkladu: „Představte si kognitivní test na demenci, kterým většina zdravé populace snadno projde. I když by takový test mohl odhalit přítomnost závažných kognitivních dysfunkcí, neodhalí mnoho o obecné inteligenci, protože většina zdravých lidí v něm získá stejně perfektní skóre.“ V nově vydané studii se vědci shodují, že s větším příjmem přichází i větší pocit osobního štěstí.

Různé skupiny lidí ovšem vnímají pocit svého emocionálního štěstí odlišným způsobem. Jakmile příjem pokryje náklady nezbytné na běžný život, stává se vztah mezi pocitem štěstí a výší příjmu složitějším.

Zdroj: Pixabay

Magickou hranicí se stal příjem 100 000 dolarů ročně. U lidí, kteří jsou šťastní ze své podstaty, rostl pocit štěstí s rostoucími příjmy, nad částkou 100 000 dolarů ročně dokonce rychleji než příjem. U středně šťastných lidí rostl pocit štěstí lineárně s výší příjmu, a nakonec u lidí, kteří nejsou šťastní ze své podstaty, pocit štěstí rostl právě jen do částky 100 000 dolarů ročně, a pak již ne.

Když touto optikou pohlédli na studii z roku 2010, zjistili, že není v rozporu s tou z roku 2021.

„Dvě zjištění, která se zdála naprosto protichůdná, ve skutečnosti vyplývají z dat, která jsou úžasně konzistentní,“ říká k tomu Killingsworth. Zároveň vysvětluje, že výsledky studie by se mohly využít při motivaci zaměstnanců.

U některých zvýšení mzdy povede ke zvýšenému pocitu štěstí, zatímco u jiných ne, a ty je pak třeba motivovat jinak. Jedním dechem ale dodává: „Peníze jsou jen jedním z mnoha zdrojů štěstí. Peníze nejsou tajným klíčem ke štěstí, ale pravděpodobně mohou trochu pomoci.“.

Štítky:
Související články
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí rakoviny střev, nyní ukazuje svou potenciální schopnost „rozpouštět“ určité typy rakovinných buněk. Na obzoru se tak rýsuje převratná léčba nádorových onemocnění, byť je potřeba ještě další výzkum. […]
Rozvíjející se věda, zvaná epigenetika, naznačuje, že účinky traumatu, ať už se jedná o válku, genocidu, zneužívání či hladomor, mohou být zřejmě předávány z jedné generace na druhou, protože změní způsob zapínání a vypínání genů u potomků. Je to pro lidstvo přínosem, nebo zátěží, se kterou je třeba se vyrovnat? Epigenetika se zabývá tím, jak […]
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz