Domů     Historie
Rytiny na urně odhalují, že gladiátoři bojovali i v římské Británii!
Zdroj: Wiki Commons

Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz!.

Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná váza. V ní se nacházely zpopelněné ostatky člověka. O zesnulém neexistovaly žádné záznamy a nebylo ani jasné, zda váza byla vyrobena lokálně, nebo zda pocházela z kontinentální Evropy.

Byly na ní totiž vyobrazeny scény z gladiátorských zápasů, tolik populárních v Římské říši.

Váza z Colechesteru

Nyní studie odhalila, že váza byla vyrobena z místní hlíny a sloužila jako suvenýr z konkrétního zápasu, ke kterému došlo v Colchesteru ve 2. století našeho letopočtu. V římských dobách byl Colchester známý jako Camulodunum.

Jednalo se o velké město se třemi divadly, jedinou závodní dráhou pro vozy v Británii a s rozvinutým hrnčířským průmyslem. Váza z Colchesteru měří 23 centimetrů na výšku a váží asi kilogram. Zobrazuje tři gladiátorské scény se třemi typy bojů: člověk-člověk, člověk-zvíře a zvíře-zvíře.

V jedné scéně se utkávají bojovníci se zvířaty Mario a Secundus s medvědem, v jiné spolu bojují Memnon a Valentius v metafoře rybáře a jeho kořisti, kdy rybář je lehce obrněný a vybavený trojzubcem a sítí.

Zatímco Valentinus je popisován jako člen 30. legie, jež byla umístěná v severozápadním Německu, u Memnona se skví číslice devět, což znamená, že bojoval již devětkrát a přežil. Dříve se odborníci domnívali, vzhledem ke složitosti výzdoby vázy nemohla být vyrobena v Británii, ovšem díky pokročilosti zdejšího hrnčířství nakonec dospěli vědci k závěru, že pochází z Colchesteru a vyrobena byla mezi roky 160 a 200 našeho letopočtu.

Zdroj: Pixabay

Suvenýr proměněný v urnu

Váza byla tedy pravděpodobně zhotovena jako pamětní pohár připomínající vrcholné scény gladiátorského západu a teprve později využita jako pohřební urna. Ze studia v ní uloženého popela vyplynulo, že šlo o pozůstatky robustního muže, kterému v době smrti bylo více než 40 let.

Analýza jeho zubů pak odhalila, že nepocházel z Colchesteru, ale spíše z jihozápadní Anglie či ještě vzdálenějšího místa. John Pearce, člen výzkumného týmu a docent archeologie na King’s College London, k tomu říká: „Nedomníváme se, že ostatky náležely kterémukoliv z vyobrazených gladiátorů.“.

Steven Tuck, profesor historie na Miami University v Ohiu, který do studie nebyl zapojen, si myslí, že: „Zpopelněný jedinec mohl být fanouškem gladiátorů obecně, nebo jen konkrétního gladiátora.“ Případně mohl být podle něj nějakým způsobem spojený s touto konkrétní události, neboť se ví, že někteří z trenérů byli bývali gladiátoři.

Mohlo se tak jednat o gladiátora ve výslužbě, který se účastnil podívané a pořídil si tuto vázu na památku. Až později ji využil k uložení svých ostatků.

O tom, že se uskutečňovaly gladiátorské zápasy i v tak odlehlé části říše, neexistuje dostatek písemných záznamů. Váza z Colchestru, vyrobená z místní hlíny a znázorňující boje mezi gladiátory, tak poskytuje významné svědectví a nezvratný důkaz o tom, že k tomu docházelo a lidé si z této události domů odnášely suvenýry v podobě váz s vyobrazenými bojovníky.

Štítky:
reklama
Související články
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po chodbě. Netušil, že fyzikovi tohle pobíhání vynese Nobelovu cenu. Ředitel-neředitel, když člověk potřebuje poradit, jde za tím nejlepším. V případě ředitele fyzikálních laboratoří na univerzitě Scuola […]
Již v roce 2019 objevil tým archeologů z Velké Británie v africké Zambii zachovalou dřevěnou konstrukci. Její analýza ukázala, že je téměř půl milionu let stará a jedná se tak o nejstarší dosud nalezený důkaz konstrukčního využití dřeva. K čemu sloužila a komu? Dřevěná konstrukce byla objevena při vykopávkách na březích jedné ze zambijských řek […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak se ukazuje, spolu byli spřízněni. Jedná se tak o největší pravěký rodokmen, jaký kdy byl rekonstruován. Pohřebiště známé jako Gurgy, nacházející se v […]
Rhynchosauři, býložravci obývající Zemi před 225 až 250 miliony lety v období triasu, zřejmě na konci svého života umírali hlady. Alespoň to naznačuje výzkum provedený vědci z University of Bristol na základě vzorků nalezených v anglickém hrabství Devon. Tito prehistoričtí býložraví plazi se živili tvrdými a houževnatými rostlinami a stromy, jako jsou například kapradiny, jejichž […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz