Domů     Historie
Rytiny na urně odhalují, že gladiátoři bojovali i v římské Británii!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 14.3.2023
Zdroj: Wiki Commons

Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz!.

Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná váza. V ní se nacházely zpopelněné ostatky člověka. O zesnulém neexistovaly žádné záznamy a nebylo ani jasné, zda váza byla vyrobena lokálně, nebo zda pocházela z kontinentální Evropy.

Byly na ní totiž vyobrazeny scény z gladiátorských zápasů, tolik populárních v Římské říši.

Váza z Colechesteru

Nyní studie odhalila, že váza byla vyrobena z místní hlíny a sloužila jako suvenýr z konkrétního zápasu, ke kterému došlo v Colchesteru ve 2. století našeho letopočtu. V římských dobách byl Colchester známý jako Camulodunum.

reklama

Jednalo se o velké město se třemi divadly, jedinou závodní dráhou pro vozy v Británii a s rozvinutým hrnčířským průmyslem. Váza z Colchesteru měří 23 centimetrů na výšku a váží asi kilogram. Zobrazuje tři gladiátorské scény se třemi typy bojů: člověk-člověk, člověk-zvíře a zvíře-zvíře.

V jedné scéně se utkávají bojovníci se zvířaty Mario a Secundus s medvědem, v jiné spolu bojují Memnon a Valentius v metafoře rybáře a jeho kořisti, kdy rybář je lehce obrněný a vybavený trojzubcem a sítí.

Zatímco Valentinus je popisován jako člen 30. legie, jež byla umístěná v severozápadním Německu, u Memnona se skví číslice devět, což znamená, že bojoval již devětkrát a přežil. Dříve se odborníci domnívali, vzhledem ke složitosti výzdoby vázy nemohla být vyrobena v Británii, ovšem díky pokročilosti zdejšího hrnčířství nakonec dospěli vědci k závěru, že pochází z Colchesteru a vyrobena byla mezi roky 160 a 200 našeho letopočtu.

Zdroj: Pixabay

Suvenýr proměněný v urnu

Váza byla tedy pravděpodobně zhotovena jako pamětní pohár připomínající vrcholné scény gladiátorského západu a teprve později využita jako pohřební urna. Ze studia v ní uloženého popela vyplynulo, že šlo o pozůstatky robustního muže, kterému v době smrti bylo více než 40 let.

reklama

Analýza jeho zubů pak odhalila, že nepocházel z Colchesteru, ale spíše z jihozápadní Anglie či ještě vzdálenějšího místa. John Pearce, člen výzkumného týmu a docent archeologie na King’s College London, k tomu říká: „Nedomníváme se, že ostatky náležely kterémukoliv z vyobrazených gladiátorů.“.

Steven Tuck, profesor historie na Miami University v Ohiu, který do studie nebyl zapojen, si myslí, že: „Zpopelněný jedinec mohl být fanouškem gladiátorů obecně, nebo jen konkrétního gladiátora.“ Případně mohl být podle něj nějakým způsobem spojený s touto konkrétní události, neboť se ví, že někteří z trenérů byli bývali gladiátoři.

Mohlo se tak jednat o gladiátora ve výslužbě, který se účastnil podívané a pořídil si tuto vázu na památku. Až později ji využil k uložení svých ostatků.

O tom, že se uskutečňovaly gladiátorské zápasy i v tak odlehlé části říše, neexistuje dostatek písemných záznamů. Váza z Colchestru, vyrobená z místní hlíny a znázorňující boje mezi gladiátory, tak poskytuje významné svědectví a nezvratný důkaz o tom, že k tomu docházelo a lidé si z této události domů odnášely suvenýry v podobě váz s vyobrazenými bojovníky.

Štítky:
reklama
Související články
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zatímco celé město už ulehlo k spánku, profesor se ve své laboratoři probral k životu. Právě tma mu umožňovala pokračovat ve výzkumu. S fluorescenčními stínítky pátral kolem výbojové trubice po neviditelném záření. Podivín? Kdeže! Objevitel neocenitelného… Existence některých neviditelných paprsků, které bylo možné experimentálně dokázat, i když lidskému oku zůstávaly neviditelné, byla vědcům dobře známá už dávno před […]
Globální oteplování a s ním související změny klimatu jsou tématem dneška. Pravděpodobně však měly vliv i na zánik některých starověkých a středověkých kultur a civilizací. Nepodlehly jim však bez boje. Například v africkém Dzimbabwe dlouho vzdorovali suchu díky důmyslnému systému hospodaření s vodou… Dzimbabwe bylo nejstarším známým větším městem jižní části Afriky. Mezi 11. a […]
Vědci si stále nejsou jistí, co stálo za vyhynutím neandrtálců, nejrůznější teorie zmiňují demografické faktory, jako malá velikost populace a příbuzenské křížení, změny klimatu a s tím související změny životního prostředí, se kterými se nebyli schopni vyrovnat, křížení a asimilace s Homo sapiens, nová onemocnění, případně kombinace těchto faktorů. Křížení s našimi předchůdci vedlo k tomu, že se část […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz