Domů     Architektura
Zelená úsporám. Stát proplatí až polovinu nákladů na zateplení střechy
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 15.3.2023

komerční sdělení
foto: Tondach

Dobrá izolace střechy může zabránit úniku až 15 procent tepla z domu. Nyní je navíc možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí. Podmínky pro získání podpory splňuje například tepelně-izolační systém iRoof od značky Tondach..

O příspěvek mohou žádat vlastníci stávajících rodinných domů, řadových domků a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Podpora je odstupňována kvalitou zateplení a velikostí plochy střechy, maximem je náhrada 50 procent všech výdajů.

„Kompletní oprava střechy stojí v průměru 375 tisíc korun, v případě splnění všech nároků je tedy možné na ni získat okolo 187 500 korun. Samotné zateplení od Tondachu stojí průměrně 150 tisíc korun, což by znamenalo možnost získat dotaci ve výši 75 tisíc korun.

reklama

Platí, že čím kvalitnější zateplení provedete, tím vyšší podporu můžete získat,” vysvětluje Pavel Kaderka,  specialista z Tondachu.

Podmínky dotace

Dotaci lze uplatnit u budov s datem žádosti o stavební povolení před 1. 7. 2013 a žádá se o ni na webu novazelenausporam.cz. Hlavní podmínkou, kterou žadatel musí splnit, je uspořit realizací celkových stavebních úprav alespoň 20 % energií.

S výběrem materiálu vám pomohou odborníci

Většina lidí řeší zateplení střechy vložením izolace mezi krokve. K zabránění úniku tepla z budovy skrz střechu se nejčastěji používá skelná nebo minerální vata, ovčí vlna, foukaná pěna a další izolační materiály.

reklama

Jejich montáž je ale relativně složitá a časem se u nich mohou projevit nedostatky. Novinkou a trhu je systém tepelněizolačních PIR desek Thermo Classic od značky Tondach. Tyto desky mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti a na tvarově jednoduchých střechách jsou položit relativně rychle.

Při použití pouze nad krokvemi nesnižují na rozdíl od běžné izolace výšku v podkroví.

„Každá chyba v izolaci střechy se podepíše do nákladů na topení, a proto se vyplatí na střeše nešetřit. Kvalitně izolovaná střecha dokáže nejen prodloužit životnost stavby a zvýšit tepelný komfort v domácnosti, ale především zvyšuje energetickou hospodárnost budovy a tím i její hodnotu. Je to tedy investice s jistým zhodnocením,” uvádí Martin Plšek z Tondachu.

reklama
Související články
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Zná detailně pracovní rozvrh, uklidí, objedná, zařídí… Je jednou z nejchytřejších budov světa, kde i hlídače a uklízečku pohání elektřina. Konzultační firma Deloitte sídlící v Amsterdamu svým pojetím a funkčností zcela „přepsala“ učebnice architektury. Nejen že má přehled o volných parkovacích místech, ale také zaměstnancům dokáže připravit kávu podle jejich preferencích. Bude to s mlékem […]
Nejslavnější míry prehistorie činí 11,5 cm na výšku a 4,3 cm na šířku. Patří jedné Venuši a vztahují se k ideálu pravěké krásy, a zároveň k jednomu z nejstarších artefaktů, který kdy spatřil svět. „Po Altamiře je vše ostatní jen dekadence,“ nechal se v minulosti slyšet kubistický génius Pablo Picasso (1881–1973). A měl pravdu. Jeskynní malby […]
Ruiny skalního města Machu Picchu v exotických kulisách peruánských And fascinují vědce už po celá desetiletí a přesto je neochuzují o další nečekaná překvapení. K tomu poslednímu došlo teprve na počátku letošního roku, když byly v oblasti prostřednictvím speciálního laserového radaru odhaleny dosud neznámé stavby.   Právě tato nejmodernější laserová technologie v poslední době sbírá […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz