Domů     Architektura
Zelená úsporám. Stát proplatí až polovinu nákladů na zateplení střechy

komerční sdělení
foto: Tondach

Dobrá izolace střechy může zabránit úniku až 15 procent tepla z domu. Nyní je navíc možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí. Podmínky pro získání podpory splňuje například tepelně-izolační systém iRoof od značky Tondach..

O příspěvek mohou žádat vlastníci stávajících rodinných domů, řadových domků a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Podpora je odstupňována kvalitou zateplení a velikostí plochy střechy, maximem je náhrada 50 procent všech výdajů.

„Kompletní oprava střechy stojí v průměru 375 tisíc korun, v případě splnění všech nároků je tedy možné na ni získat okolo 187 500 korun. Samotné zateplení od Tondachu stojí průměrně 150 tisíc korun, což by znamenalo možnost získat dotaci ve výši 75 tisíc korun.

Platí, že čím kvalitnější zateplení provedete, tím vyšší podporu můžete získat,” vysvětluje Pavel Kaderka,  specialista z Tondachu.

Podmínky dotace

Dotaci lze uplatnit u budov s datem žádosti o stavební povolení před 1. 7. 2013 a žádá se o ni na webu novazelenausporam.cz. Hlavní podmínkou, kterou žadatel musí splnit, je uspořit realizací celkových stavebních úprav alespoň 20 % energií.

S výběrem materiálu vám pomohou odborníci

Většina lidí řeší zateplení střechy vložením izolace mezi krokve. K zabránění úniku tepla z budovy skrz střechu se nejčastěji používá skelná nebo minerální vata, ovčí vlna, foukaná pěna a další izolační materiály.

Jejich montáž je ale relativně složitá a časem se u nich mohou projevit nedostatky. Novinkou a trhu je systém tepelněizolačních PIR desek Thermo Classic od značky Tondach. Tyto desky mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti a na tvarově jednoduchých střechách jsou položit relativně rychle.

Při použití pouze nad krokvemi nesnižují na rozdíl od běžné izolace výšku v podkroví.

„Každá chyba v izolaci střechy se podepíše do nákladů na topení, a proto se vyplatí na střeše nešetřit. Kvalitně izolovaná střecha dokáže nejen prodloužit životnost stavby a zvýšit tepelný komfort v domácnosti, ale především zvyšuje energetickou hospodárnost budovy a tím i její hodnotu. Je to tedy investice s jistým zhodnocením,” uvádí Martin Plšek z Tondachu.

Související články
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy architektova ruka navrhla. Stavba opery v Sydney je vskutku netradiční. Může připomínat gigantickou mušli, lasturu, škebli, milující se želvy nebo třeba kotvící plachetnici. Záleží […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
Petra není jen dívčí jméno, které nosí mnohé půvabné ženy. Když archeolog slyší pojem Petra, okamžitě si vybaví skalní město nacházející se v Jordánsku. Mistrné dílo, před kterým se tají dech, a na které může být hrdá celá lidská civilizace, před 2000 lety vytesali do růžového pískovce kočovní Nabatejci. Jordánské království je jen o málo […]
Ven z měst! Za levnějšími pozemky a klidem přírody, do vlastních domků… V tomto duchu se nese trend bydlení v posledních desetiletích. Ale tento styl života nemusí být nutně ideální pro psychickou pohodu ani pro životní prostředí. V čem je háček a proč může být někdy lepší bydlet ve městě? Lidé v městském prostředí podle […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz