Domů     Architektura
Zelená úsporám. Stát proplatí až polovinu nákladů na zateplení střechy

komerční sdělení
foto: Tondach

Dobrá izolace střechy může zabránit úniku až 15 procent tepla z domu. Nyní je navíc možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí. Podmínky pro získání podpory splňuje například tepelně-izolační systém iRoof od značky Tondach..

O příspěvek mohou žádat vlastníci stávajících rodinných domů, řadových domků a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Podpora je odstupňována kvalitou zateplení a velikostí plochy střechy, maximem je náhrada 50 procent všech výdajů.

„Kompletní oprava střechy stojí v průměru 375 tisíc korun, v případě splnění všech nároků je tedy možné na ni získat okolo 187 500 korun. Samotné zateplení od Tondachu stojí průměrně 150 tisíc korun, což by znamenalo možnost získat dotaci ve výši 75 tisíc korun.

Platí, že čím kvalitnější zateplení provedete, tím vyšší podporu můžete získat,” vysvětluje Pavel Kaderka,  specialista z Tondachu.

Podmínky dotace

Dotaci lze uplatnit u budov s datem žádosti o stavební povolení před 1. 7. 2013 a žádá se o ni na webu novazelenausporam.cz. Hlavní podmínkou, kterou žadatel musí splnit, je uspořit realizací celkových stavebních úprav alespoň 20 % energií.

S výběrem materiálu vám pomohou odborníci

Většina lidí řeší zateplení střechy vložením izolace mezi krokve. K zabránění úniku tepla z budovy skrz střechu se nejčastěji používá skelná nebo minerální vata, ovčí vlna, foukaná pěna a další izolační materiály.

Jejich montáž je ale relativně složitá a časem se u nich mohou projevit nedostatky. Novinkou a trhu je systém tepelněizolačních PIR desek Thermo Classic od značky Tondach. Tyto desky mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti a na tvarově jednoduchých střechách jsou položit relativně rychle.

Při použití pouze nad krokvemi nesnižují na rozdíl od běžné izolace výšku v podkroví.

„Každá chyba v izolaci střechy se podepíše do nákladů na topení, a proto se vyplatí na střeše nešetřit. Kvalitně izolovaná střecha dokáže nejen prodloužit životnost stavby a zvýšit tepelný komfort v domácnosti, ale především zvyšuje energetickou hospodárnost budovy a tím i její hodnotu. Je to tedy investice s jistým zhodnocením,” uvádí Martin Plšek z Tondachu.

reklama
Související články
Ven z měst! Za levnějšími pozemky a klidem přírody, do vlastních domků… V tomto duchu se nese trend bydlení v posledních desetiletích. Ale tento styl života nemusí být nutně ideální pro psychickou pohodu ani pro životní prostředí. V čem je háček a proč může být někdy lepší bydlet ve městě? Lidé v městském prostředí podle […]
Mezinárodní tým složený ze zástupců architektonických ateliérů NORMA (Česko), EMF (Katalánsko/Španělsko) a PARETO (Francie), který zvítězil v urbanisticko-krajinářské soutěži na přeměnu území u soutoku Berounky s Vltavou, se teď pustí do přípravy studie celého území s rozlohou přesahující 1200 hektarů. Mezinárodní tým tří architektonických studií spolupracoval na vítězném návrhu příměstského parku Soutok půl roku, vytvořilo […]
Na první pohled obyčejná rodinná hrobka. V jejím srdci mají však být dodnes slyšet hlasy templářů a kdesi v labyrintu chodeb tiše spočívat svatý grál… Malá kaple nacházející se zhruba 11 kilometrů od Edinburgu voní záhadami a konspiračními teoriemi po celá staletí. Místo poseté nejrůznějšími symboly a prapodivnými znaky má totiž ve svém nitru ukrývat […]
Povrchové lomy či doly jsou bezesporu brutálním zásahem do krajiny. Nejen, že se jejich okolí mnohdy stane místem, odkud většina lidí utíká, ale také místem, které se těžební činností promění v měsíční krajinu. Jistě, suroviny jsou nutné a těžaři zatím mají ze zákona povinnost po ukončení své činnosti krajinu rekultivovat. Mnohdy se tak děje tím […]
Možnost použití hub jako stavebního materiálu je předmětem odborného zkoumání v poslední dekádě. Nejedná se přitom o houbový domeček jako ve šmoulí vesničce, ale o využití hub jako základu pro výrobu nejrůznějších stavebních materiálů, které by svými vlastnostmi překonaly dnešní anorganické hmoty. Houby se vyznačují řadou obdivuhodných vlastností. Jako živoucí organismus velmi rychle rostou, jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz