Domů     Příroda
Potvrzeno: Mořští pavouci si umějí obnovit ztracenou končetinu!
Zdroj: Wiki Commons by Hans Hillewaert

Členovci, ke kterým patři pavouci, stonožky či krabi, dokáží regenerovat části těla, což jim umožňuje uniknout predátorům, kteří se do nich zakousli. Dlouho se však předpokládalo, že mořští pavouci, vzdálení příbuzní těch suchozemských, tuto schopnost nemají. Nejnovější výzkum to ale vyvrátil!.

Nohatky jsou mořští členovci s nápadně tenkým tělem, které se dělí na hlavu, hruď a malý zadeček. Jejich velikost se různí, od několika milimetrů po desítky centimetrů, většinou disponují čtyřmi až šesti páry končetin.

Je známo asi 1000 druhů, které náleží do této skupiny živočichů. Vyvinuli si tvrdé exoskelety, které je chrání před predátory, proto se odborníci domnívali, že žádnou jinou formu ochrany, včetně dorůstání končetin, nepotřebují.

Nohatkám dorůstají nohy

Přesto se vědci z Humboldtovy univerzity v německém Berlíně rozhodli prozkoumat, zda i tito členovci náhodou nemají schopnost regenerace ztracených částí těla. Zkoumali proto 23 nedospělých a 23 dospělých mořských pavouků druhu Pycongonum litorale neboli nohatek pobřežních.

Tito asi centimetr velcí živočichové obývají severní části Atlantského oceánu a Severního moře, stejně jako západní část Středozemního moře.

Během experimentu byly těmto mořským pavoukům odstraněny různé části jejich těla, například zadní nohy, střevo, řitní otvor, části svalů i reprodukčních orgánů. Výsledky byly překvapivé. Dospělé nohatky nebyly schopné ztracené části těla obnovit, takže většina svým zraněním podlehla, ačkoliv několik jedinců, kteří utrpěli mírnější zranění, přežilo ještě další dva roky.

Oproti tomu nedospělí jedinci byli schopni regenerace. Šestnáct mláďat přežilo amputace a čtrnácti z nich plně dorostly ztracené nohy. U těch, kteří přišli o čtyři nohy, se však obnovily pouze dvě.

Zdroj: Wiki Commons

Naděje pro lidstvo

Fakt, že schopnost obnovovat ztracené části těla mají jen nedospělí jedinci, je zřejmě důvodem, proč regenerační schopnosti nohatek vědcům tak dlouho unikaly. Vedoucí výzkumu Gerhard Scholtz, zoolog z Humboldtovy univerzity, k tomu říká:

„Rádi bychom zjistili, co iniciuje regeneraci na buněčné a molekulární úrovni. Je možné, že zahrnuje kmenové buňky nebo nediferencované buňky, které se mohou transformovat na jakýkoliv typ buněk.“.

Členovci však nejsou jedinými živočichy, kteří jsou regenerace v takovémto rozsahu schopní. V březnu 2021 například vědci zjistili, že mořští slimáci druhu Elysia cf. marginata umí odhodit celé tělo a z hlavy jim od krku vyroste nové, a to včetně srdce a všech orgánů.

Někteří zástupci to mohou udělat až dvakrát za život. V září 2022 zase jiný tým vědců odhalil, že axolotlové (Ambystoma mexicanum), kterým se přezdívá vodní dráčci, jsou vedle regenerace končetin, srdce a míchy schopni obnovit i poškozené části mozku.

Studium a pochopení mechanismu regeneračních schopností živočichů by podle odborníků mohlo vést k průlomu v opětovném růstu ztracených částí lidského těla.

Štítky:
Související články
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Mízní neboli lymfatický systém je pro správné fungování lidského těla nezbytný. Je součástí imunitního systému a podílí se na obraně těla. Vědci z Uppsalské univerzity zkoumali nejjemnější lymfatické cévy, aby zjistili, co jim umožňuje plnit jejich roli při odvodu tekutin z tkání a zároveň odolávat změnám objemu těchto tekutin a jejich tlaku. Úkolem lymfatického systému […]
Objevy Příroda 24.3.2025
Lék na rakovinu ani levnější chleba to nepřinese, ale je to výzkum, který naplňuje jedinou věc, odvěkou lidskou touhu cestovat do minulosti. A za ním stojí Stanislav Vosolsobě z Přírodovědecké fakulty UK, jehož výstupem je odborný článek v renomovaném britském časopise New Phytologist. Cestování do minulosti za poznáním dávno vyhynulých organismů není v poslední dekádě […]
Příroda 24.3.2025
Vědci odhalili fascinujícího dávného lovce – obřího štíra, který terorizoval pradávné ekosystémy před 125 miliony let. Fosilie tohoto tvora, pojmenovaného Jeholia longchengi, byla nalezena v Číně a představuje vzácný vhled do světa prehistorických pavoukovců, kteří sdíleli Zemi s dinosaury. Tvor Jeholia longchengi se svými deseti centimetry patřil k největším známým štírům své doby. Jeho podlouhlé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz