Domů     Technika
Čím si doma zatopit? Známe i neobvyklá řešení

komerční sdělení

Topení dřevem je asi ten nejklasičtější způsob, jaký si dovedete představit. Funguje na chatě i v domě. Přitom různé národy ve světě používají řadu dalších možností, jak se ohřát. A původ některých paliv vás možná překvapí..

V Čechách je vytápění pomocí dřeva velmi oblíbené. Některé domácnosti se k němu po letech vrací a jiné s ním úplně začínají. I když dá příprava dříví trochu práce, jde o spolehlivý a cenově příznivý způsob vytápění.

Navíc moderní kotel na tuhá paliva dokáže obsluhu výrazně usnadnit.

Pohodlné topení dřevem

S čím můžete počítat? Například, že kotel na dřevo lze připojit k Wi-Fi síti a ovládat vytápění pomocí aplikace. Užitečná je také signalizace docházejícího paliva, která vám ve správný moment připomene, že máte jít přiložit.

A pokud si pořídíte čidlo venkovní teploty, můžete se spolehnout, že kotel sám přizpůsobí intenzitu topení podle počasí.

Pelety jsou budoucnost

Drobné válečky pelet sice vznikají ze dřeva, ale používají se úplně jinak. Největší rozdíl je v automatickém provozu kotle, při kterém není potřeba ruční přikládání a udržování ohně. Jak je to možné? Kotel na pelety zvládne samočinné zapálení paliva a hlavně plynulé doplňování.

Dokud je ve velkém zásobníku dostatek pelet, neustále se ve správném množství dopravují na rošt hořáku. Kotel tak snadno udržuje požadovanou teplotu. Obvykle jednou za 5 až 7 dnů je nezbytné doplnit objem zásobníku a dál se o nic nestaráte.

Ovládání přes internet, mobil nebo pomocí čidla venkovní teploty bývá pro kvalitní kotle na tuhá paliva samozřejmostí.

Palivo napříč světadíly

Co je běžné pro nás, je jinde ve světě vzácné. Nejen certifikované pelety, ale i obyčejné dřevo může být pro mnoho jiných národů nedostupné. A tak si musely najít jiné zdroje, které jim zajistí teplo nebo oheň na vaření.

Takovým palivem je často trus zvířat, která se v dané zemi hojně vyskytují. Avšak musí to být druhy živící se trávou nebo bylinami.

Nepřekvapí, že v Indii jde často o krávy, které jsou v této zemi posvátné. I v dnešní době ženy ve vesnicích míchají kravský trus se senem a vzniklé bochníky suší na slunci. Díky tomu vzniká velmi spolehlivé palivo na přikládání do ohně. Používá se na vaření nebo i při různých náboženských rituálech.

Ověřeno staletími i internetem

V médiích se dokonce objevily zprávy, že sušené kravské bochníky si mohou Indové objednávat na internetu s dodávkou až do domu. Inzeráty jsou na velkých prodejních serverech typu Amazon či eBay a obyvatelé měst si nechávají toto palivo posílat z venkova. Někteří obchodníci nabízejí navíc množstevní slevy nebo dárkové balení.

V afrických zemích se těší velké oblibě trus velbloudů. Ten údajně obsahuje tak málo vody, že nemusí ani vysychat a okamžitě ho můžete přidávat do ohně.

I obyvatelé Tibetu, Nepálu nebo Mongolska využívají zvířecí trus po generace. V jejich případě jde hlavně o jaky, rohatá zvířata, která konzumují trávu na horských lukách, kosodřevinu a lišejníky. Jačí trus slouží nejen jako spolehlivé topivo do kamen, ale také k zateplování domů. Usušenými plátky se obkládají zdi pro lepší izolaci.

Zásoba uhlí se zmenšuje

O přírodním původu trusu nemusíme pochybovat a dřevo i pelety jsou považované za obnovitelný zdroj energie s nulovou uhlíkovou stopou. Oproti tomu hojně využívané černé nebo hnědé uhlí má z pohledu ekologů horší bilanci.

Uhlí vznikalo stovky milionů let ze dřeva, které se kvůli nedostatku kyslíku kompletně nerozložilo. Jeho celosvětová zásoba se však tenčí, a těžba bude proto čím dál náročnější.

Pokud pro kotel na pevná palivo preferujete uhlí, zaměřte se na emisní třídu.

Do budoucna se u nás počítá pouze s provozem kotlů, které splňují 4. nebo 5. třídu. Naopak dvě nejnižší emisní třídy jsou povolené pouze do září 2024.

Zdroj fotografií: Shutterstock

reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz