Domů     Historie
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 31.1.2023
Zdroj: Gallo-Romeins Museum Tongeren

Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily..

Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 let. Během posledních 200 let bylo podobných předmětů odhaleno zhruba 120, a to na území Velké Británii, Belgie, Nizozemska, Francie, Německa, Rakouska a Švýcarska.

První byl objeven v Anglii v 18. století. Jedná se o dvanáctistranné geometrické skořepiny z litého kovu zhruba o velikosti baseballových míčků s různě velkými otvory ve stěnách a kulatými čepy v každém rohu.

Dvanáctistěn s neznámým účelem

Většinou se jedná o fragmenty, první celý zachovalý dvanáctistěn z bronzu byl nalezen poblíž starověkých římských hradeb města Tongeren v Belgii v roce 1939. Hmotnosti a velikosti jednotlivých předmětů se liší, jejich průměr se pohybuje od 4 do 11 centimetrů.

reklama

Nalezeny byly ve vrstvách půdy, které se datují do období mezi prvním a pátým stoletím našeho letopočtu. Zatím se však nikomu nepodařilo objasnit, k čemu tyto záhadné předměty sloužily, nikdy o nich nebyl nalezen žádný písemný záznam, nicméně hypotéz o jejich účelu vzniklo hned několik.

Zpočátku byly tyto dvanáctistěny popisovány jako hlavy palcátů a považovány za součást zbraní římských vojáků. Dále byly pokládány za nástroj pro určení správného času pro sázení obilí, případně za předměty pro hraní her a zábavu.

Jiní odborníci je považovali za nástroje pro měření vzdálenosti, ačkoliv se na nich nenacházely žádné značky, pro správný dostřel římského dělostřelectva. Další je pak měli za vzor pro pletení římských rukavic.

Zdroj: Wiki Commons

Sloužily k předpovídání budoucnosti?

Guido Creemers, kurátor Galsko-římského muzea v belgickém Tongerenu, kde bude nově nalezený fragment vystaven hned vedle celého dvanáctistěnu, pocházejícího z roku 1939, přichází ještě s jiným vysvětlením účelu těchto záhadných geometrických útvarů.

reklama

Říká: „Je možné, že byly tajně používány pro magické účely, zejména pro věštění a předpovídání budoucnosti. To bylo v římských dobách velice populární, ale později zakázané křesťanstvím.“ A dodává: „Tyto činnosti nebyly povoleny a tresty byly přísné. To je možná důvod, proč nenacházíme žádné písemné zdroje.“.

Tibor Grüll, historik z Pécské univerzity v Maďarsku, je dalším odborníkem, který se studiem římských dvanáctistěnů zabýval. Ten poukazuje na fakt, že tyto záhadné předměty byly nalezeny pouze v severozápadních oblastech římské říše, většina navíc na pohřebištích.

To podle něj naznačuje, že k jejich kultu či magickému využití docházelo v galsko-římské oblasti, části pozdější římské říše, která byla ovlivněná Galy nebo Kelty.

Úmyslně ničené magické předměty

Nově nalezený fragment by mohl vnést světlo do využívání těchto záhadných dvanáctistěnů. Většina dříve nalezených byla totiž objevena v soukromých nebo muzejních sbírkách, takže jejich přesný archeologický kontext není znám.

reklama

Oproti tomu místo nálezu posledního fragmentu je dobře zdokumentováno. Následné archeologické výzkumy navíc v místě objevily i zbytky nástěnných maleb, což naznačuje, že mohlo jít o římskou vilu. Časté nálezy fragmentů dvanáctistěnů pak naznačují, že mohly být tyto předměty rozbíjeny úmyslně, možná během závěrečného rituálu.

reklama
Související články
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz! Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná […]
Zatímco celé město už ulehlo k spánku, profesor se ve své laboratoři probral k životu. Právě tma mu umožňovala pokračovat ve výzkumu. S fluorescenčními stínítky pátral kolem výbojové trubice po neviditelném záření. Podivín? Kdeže! Objevitel neocenitelného… Existence některých neviditelných paprsků, které bylo možné experimentálně dokázat, i když lidskému oku zůstávaly neviditelné, byla vědcům dobře známá už dávno před […]
Globální oteplování a s ním související změny klimatu jsou tématem dneška. Pravděpodobně však měly vliv i na zánik některých starověkých a středověkých kultur a civilizací. Nepodlehly jim však bez boje. Například v africkém Dzimbabwe dlouho vzdorovali suchu díky důmyslnému systému hospodaření s vodou… Dzimbabwe bylo nejstarším známým větším městem jižní části Afriky. Mezi 11. a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz