Domů     Historie
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
Zdroj: Gallo-Romeins Museum Tongeren

Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily..

Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 let. Během posledních 200 let bylo podobných předmětů odhaleno zhruba 120, a to na území Velké Británii, Belgie, Nizozemska, Francie, Německa, Rakouska a Švýcarska.

První byl objeven v Anglii v 18. století. Jedná se o dvanáctistranné geometrické skořepiny z litého kovu zhruba o velikosti baseballových míčků s různě velkými otvory ve stěnách a kulatými čepy v každém rohu.

Dvanáctistěn s neznámým účelem

Většinou se jedná o fragmenty, první celý zachovalý dvanáctistěn z bronzu byl nalezen poblíž starověkých římských hradeb města Tongeren v Belgii v roce 1939. Hmotnosti a velikosti jednotlivých předmětů se liší, jejich průměr se pohybuje od 4 do 11 centimetrů.

Nalezeny byly ve vrstvách půdy, které se datují do období mezi prvním a pátým stoletím našeho letopočtu. Zatím se však nikomu nepodařilo objasnit, k čemu tyto záhadné předměty sloužily, nikdy o nich nebyl nalezen žádný písemný záznam, nicméně hypotéz o jejich účelu vzniklo hned několik.

Zpočátku byly tyto dvanáctistěny popisovány jako hlavy palcátů a považovány za součást zbraní římských vojáků. Dále byly pokládány za nástroj pro určení správného času pro sázení obilí, případně za předměty pro hraní her a zábavu.

Jiní odborníci je považovali za nástroje pro měření vzdálenosti, ačkoliv se na nich nenacházely žádné značky, pro správný dostřel římského dělostřelectva. Další je pak měli za vzor pro pletení římských rukavic.

Zdroj: Wiki Commons

Sloužily k předpovídání budoucnosti?

Guido Creemers, kurátor Galsko-římského muzea v belgickém Tongerenu, kde bude nově nalezený fragment vystaven hned vedle celého dvanáctistěnu, pocházejícího z roku 1939, přichází ještě s jiným vysvětlením účelu těchto záhadných geometrických útvarů.

Říká: „Je možné, že byly tajně používány pro magické účely, zejména pro věštění a předpovídání budoucnosti. To bylo v římských dobách velice populární, ale později zakázané křesťanstvím.“ A dodává: „Tyto činnosti nebyly povoleny a tresty byly přísné. To je možná důvod, proč nenacházíme žádné písemné zdroje.“.

Tibor Grüll, historik z Pécské univerzity v Maďarsku, je dalším odborníkem, který se studiem římských dvanáctistěnů zabýval. Ten poukazuje na fakt, že tyto záhadné předměty byly nalezeny pouze v severozápadních oblastech římské říše, většina navíc na pohřebištích.

To podle něj naznačuje, že k jejich kultu či magickému využití docházelo v galsko-římské oblasti, části pozdější římské říše, která byla ovlivněná Galy nebo Kelty.

Úmyslně ničené magické předměty

Nově nalezený fragment by mohl vnést světlo do využívání těchto záhadných dvanáctistěnů. Většina dříve nalezených byla totiž objevena v soukromých nebo muzejních sbírkách, takže jejich přesný archeologický kontext není znám.

Oproti tomu místo nálezu posledního fragmentu je dobře zdokumentováno. Následné archeologické výzkumy navíc v místě objevily i zbytky nástěnných maleb, což naznačuje, že mohlo jít o římskou vilu. Časté nálezy fragmentů dvanáctistěnů pak naznačují, že mohly být tyto předměty rozbíjeny úmyslně, možná během závěrečného rituálu.

Související články
V severozápadní Evropě se před zhruba 6 000 až 7000 lety usadili neolitičtí farmáři pocházející z východního Středomoří. Před 5300 až 4900 lety však záhadně zmizeli. Mohly za to morové epidemie, nebo neúroda? Neolitičtí farmáři přišli do severozápadní Evropy z východního Středomoří, aby zde nahradili malé skupinky lovců a sběračů. Přinesli s sebou zemědělství a […]
Erupce sopky Vesuv v roce 79 byla smrtící, drtivá a nekompromisní. Avšak nejen ona tehdy vraždila. Nová zjištění potvrzují hypotézu, že mnoho lidí v Pompejích, Herculaneu a dalších městech tehdy zemřelo při zřícení budov v důsledku zemětřesení. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Earth Science přináší důkazy, že Pompeje byly současně se sopečnou erupcí zničeny […]
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
První počítače spatřily světlo světa ve třicátých letech 20. století. Zatímco jejich stavbou se zabývali muži, programování těchto strojů bylo výhradně doménou žen. Průkopnickými příspěvky k počítačovému programování, vývoji softwaru a návrhu a implementaci programovacích jazyků přispěla i jedna ze tří prvních „programátorek“ na světě, Grace Hopperová. Narodila se jako Grace Murrayová v roce 1906 […]
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo – včetně půdorysů čtyř dlouhých domů. Život prvních neolitických obyvatel nebyl jednoduchý a byl pevně spjat s přírodou. Jídlo […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz