Domů     Historie
Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy.

O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne….

Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, když se Sönam Gjamccho (1543–1588) setkal s vůdcem všech mongolských kmenů žijících při severní čínské hranici Altan-chánem (1507–1582).

Schůzka, kvůli které mladý mnich urazil téměř 2 500 kilometrů, proběhla v přátelském duchu a mongolský vojevůdce jím byl očarován. Sönam ho prohlásil za reinkarnaci slavného Kublaj-chána (1215–1294) a poctěný vladař mu na oplátku udělil titul dalajlámy.

Jméno samotné pochází ze složení mongolského slova dalai neboli „oceán“ a tibetského bla-ma čili „učitel“ nebo „mentor“. Ve volném překladu ho tedy můžeme interpretovat jako „učitele s moudrostí rovnající se hloubce oceánu“.

Sönam tento titul posmrtně rozšiřil na své dva předchůdce a stal se v pořadí třetí inkarnací v linii mnichů buddhistické školy Gelugpa neboli „Žluté čapky“ podle mitry této barvy. Současný dalajláma je v pořadí 14. tulku (neboli vtělením) a je možné, že bude v linii reinkarnací poslední. Představitelé Čínské lidové republiky to však vidí jinak.

Konec reinkarnací

Po anektování Tibetu čínskou armádou v roce 1950 a následném krvavém potlačení protestů proti okupaci o 9 let později prchl poslední z linie dalajlámů, tehdy čtyřiadvacetiletý, do Indie, která mu udělila azyl a sídlo v Dharamsale.

Během celého svého života se snaží získat pro svou zemi svobodu nebo alespoň vyšší míru autonomie, ale situace i k dnešnímu dni zůstává v podstatě neměnná.

I z toho důvodu se dalajláma postupně zříká své politické moci, kterou delegoval zvolenému exilovému parlamentu v roce 2001, a prohlásil, že pokud nebude možná jeho reinkarnace na území Tibetu, je možné, že se znovu nenarodí vůbec (další možnost je, že svého následníka vybere sám ještě za svého života anebo že reinkarnace proběhne mimo domovinu).

Vynucené znovuzrození

Čínská vláda odpověděla vydáním kontroverzního zákona, tzv. rozkazu č. 5 výboru státní správy pro náboženské záležitosti, kterým si osvojila přímé právo rozhodovat o tom, kdo se může a nemůže stát tzv. „živoucím Buddhou“ a tedy i dalajlámovým znovuzrozením.

Vládní povinností je zajistit, že k reinkarnaci skutečně dojde, jak se vyjádřil Ču Wej-čchün, vedoucí výboru pro etnické a náboženské záležitosti, protože „14. dalajláma nebere celou věc dostatečně vážně“.

Lobsang Sangay, premiér tibetské exilové vlády, celou snahu pochopitelně považoval za směšnou: „Je to, jako kdyby si Fidel Castro usmyslel, že jmenuje nového papeže a katolíci ho budou automaticky následovat.“.

Přetržený řetězec

Čínská strana dokázala, že nehodlá respektovat názor tibetského duchovního vůdce, už v roce 1995. Dalajláma tehdy prohlásil za nové vtělení pančhenlamy, druhého nejvýše postaveného z buddhistických mnichů, 6letého chlapce původem z Tibetu.

Ten však následně zmizel z povědomí a čínská vláda vybrala vlastního kandidáta. Co se stalo s původní volbou a zda je vůbec naživu, není dnes známo. Zda se i u dalajlámovy reinkarnace odehraje stejný scénář, těžko říct.

Mnoho faktorů tomu však napovídá. Represe tibetských zvyklostí a potlačování buddhistické víry vyvolávají nadále v obyvatelích nejvýše položené oblasti na světě silnou nevoli. Od roku 2009 se na protest proti čínské okupaci, destrukci tibetských zvyků a zásahům zvenčí upálilo přes 160 tibetských mnichů.

Autor: Jiří Lukša

Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz