Domů     Historie
Obvod Země spočítal řecký polyhistor už před 2 300 lety
Zdroj: Public Domain

Nedisponoval moderními přístroji, jako my dnes, přesto byl antický polyhistor Eratosthenés z Kyrény schopen s pozoruhodnou přesností stanovit obvod Země. Jak se mu to podařilo?

Když bylo největšímu geografovi starověkého Řecka asi 30 let, pracoval jako knihovník ve slavné Alexandrijské knihovně. V tamních knihách se dočetl o studně ve městě Syene, dnešním Asuánu, kde v poledne každého letního slunovratu, tedy 20. června, svítilo slunce přímo do studny a osvětlovalo vodu na dně, aniž by vrhalo stín na stěny studny.

Tehdy se Eratosthenés, který byl zdatným matematikem, astronomem i filozofem, zamyslel nad tím, zda by tyč, zapíchnutá ve stejný okamžik v Alexandrii, vrhala stín, nebo ne.

Ukázalo se, že ano, čímž se mu podařilo dokázat, že je povrch Země zakřivený jako koule. Toto zakřivení způsobilo, že na tyč sluneční paprsky nedopadaly kolmo, ačkoliv trčela přímo do vzduchu. Proto vrhla na zemi malý stín.

Eratosthenés znal délku tyče i jí vrhaného stínu, znal tedy délky dvou stran pravoúhlého trojúhelníku. Byl tak schopen určit úhel na vrcholu tyče, svíraný mezi slunečními paprsky a tyčí samotnou, měl 7,2°.

Aby mohl zjistit obvod Země, potřeboval změřit vzdálenost mezi Alexandrií a Asuánem. K tomu využil služeb zeměměřičů.

Zdroj: Wiki Commons

Obvod měří 40 000 kilometrů

Ti zjistili, že vzdálenost odpovídá 800 kilometrům. Eratosthenés považoval Zemi za dokonalou kouli, i když my dnes víme, že jí není, kterou v mysli rozpůlil. Po obvodu řezu dostal kruh, který má 360° a jeho obvod se dá rozdělit na libovolný počet stejně dlouhých částí.

Věděl, že 7,2 °odpovídá 800 km. Vydělil tedy 360 stupňů 7,2 °a následně vynásobil vzdáleností mezi Alexandrií a Asuánem. Změřil tak, že obvod Země měří 40 000 km. Byl neuvěřitelně blízko.

Své znalosti využil k revoluci v kartografii, proto je přezdíván otcem moderní kartografie. Mapu tehdy známého světa zakreslil s rovnoběžkami a poledníky, díky čemuž bylo možné odhadnout skutečné vzdálenosti mezi objekty.

Zároveň je autorem tak zvaného Eratosthenova síta, což je algoritmus pro nalezení všech prvočísel menších, než je zadaná horní mez. Tento princip je dodnes základem asymetrického šifrování, bez kterého by nefungovaly elektronické podpisy ani šifrování na internetu. Po Eratosthenovi je pojmenován rovněž kráter na Měsíci.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 2/2023, které vyšlo 16. ledna 2023.

Štítky:
Související články
Ve středověku byla lepra neboli malomocenství obávanou nemocí, do Evropy byla zavlečena v době křižáckých válek. Dlouho na ni neexistoval lék, nemocní proto byli shromažďování v leprosáriích, aby se zabránilo šíření nemoci. Nejnovější výzkum ukazuje, že lepru, která byla považována za výhradně lidskou nemoc, ve středověku zřejmě pomáhaly šířit veverky! Lepra je infekční onemocnění, které […]
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz